Czy cola pomaga na grypę żołądkową? Opinia dietetyka

cola na grypę żołądkową fot. Adobe Stock, Anusorn
Chociaż napoje typu cola nie należą do zdrowych, to mogą łagodzić wymioty i biegunkę – przykre objawy grypy żołądkowej. Colę na „jelitówkę” trzeba pić wygazowaną i regularnie – co godzinę przez około dobę, najlepiej w niedużych dawkach.
Marta Słupska / 08.02.2023 07:39
cola na grypę żołądkową fot. Adobe Stock, Anusorn

Napoje typu cola nie są zdrowe i dietetycy odradzają ich picie, ale zdarzają się problemy zdrowotne, w leczeniu których cola może pomóc. Poleca się ją przy spadku cukru we krwi, zaparciach, a także na objawy grypy żołądkowej, tj. wymioty i biegunkę. Czy cola jest skuteczna przy grypie żołądkowej? Poniżej opinia dietetyka. 

Spis treści:

  1. Czym jest grypa żołądkowa?
  2. Cola na grypę żołądkową - jest skuteczna?
  3. Jak pić colę na grypę żołądkową?
  4. Inne domowe metody na grypę żołądkową

Czym jest grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa to inaczej wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Objawia się wymiotami, biegunką, bólem brzucha, gorączką, bólem głowy i złym samopoczuciem. Jest częstą i bardzo zakaźną infekcją, która może rozwinąć się u dzieci i dorosłych. Grypa żołądkowa zazwyczaj samoistnie ustępuje w ciągu 3 dni, ale jej symptomy bywają bardzo dokuczliwe. Wodnista biegunka może pojawić się nawet kilkanaście razy na dobę.

Nie ma leku na grypę żołądkową. To, co możemy zrobić, to łagodzenie objawów. Najważniejszy jest odpoczynek i picie płynów oraz lekka dieta. Pomocne są probiotyki i elektrolity. Na wysoką temperaturę stosuje się leki przeciwgorączkowe, głównie paracetamol. Domowe sposoby mogą być pomocne w łagodzeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Wśród takich metod wymienia się napoje typu cola. Sprawdź: Sposoby na wymioty

Cola na grypę żołądkową - czy jest skuteczna?

Nie ma naukowych dowodów potwierdzających skuteczność tego popularnego napoju w walce z objawami grypy żołądkowej. Wiele osób wskazuje jednak na jego wyjątkowe właściwości. Być może nie ma się co dziwić – wszak twórca coli, amerykański farmaceuta John Pemberton, stworzył napój, który miał być w założeniu środkiem na dolegliwości jelitowe. Wiele osób przekonuje, że popularna cola świetnie radzi sobie z eliminowaniem przykrych objawów grypy żołądkowej – likwiduje wymioty, a także biegunkę. A przede wszystkim cola dostarcza cukru, który tracimy przy chorobie, dodaje więc też energii. 

Podstawą leczenia grypy żołądkowej jest właściwa dieta i picie dużej ilości płynów. Natomiast picie coli jest tzw. domowym sposobem na grypę żołądkową, który może być skuteczny, ale nie zawsze jest. Na pewno nie pomoże na ogólne osłabienie i temperaturę
– powiedziała nam dietetyk Anetta Skomiał z CM Medyceusz.

Picie coli może być pomocne, ale jeśli dolegliwości nasilają się lub nie zmniejszają się w ciągu doby, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Jak pić colę przy grypie żołądkowej?

Jeśli zdecydujemy się na picie coli przy jelitówce, powinniśmy pamiętać o tym, że należy pić colę odgazowaną. Możemy przelać ją do kubka i postawić na grzejniku. Ważne jest też, aby pić ją regularnie przez całą dobę małymi porcjami, najlepiej co godzinę.

Możemy spożywać do niej paluszki lub suche (niczym nieposmarowane) kromki chleba. Nie przesadzajmy z ilością coli na grypę żołądkową. W nadmiarze może nam zaszkodzić, zamiast pomóc.

Moim zdaniem zdrowsze dla naszego organizmu jest picie przegotowanej wody z odrobiną soku z cytryny, soli i cukru oraz jedzenie zup i bulionów, które dodatkowo mają wartość odżywczą.
– zaznacza dietetyk Anetta Skomiał.

Warto dodać, że w większości przypadków leczenie grypy żołądkowej jest objawowe. Istotne jest zapobieganie odwodnieniu, picie wody i uzupełnianie elektrolitów. Nie stosuje się antybiotyków, gdyż nie działają one na wirusy. Niezalecane są także leki hamujące wypróżnianie lub wymioty, szczególnie u dzieci są odradzane.

Inne domowe metody na grypę żołądkową

Oprócz picia coli istnieją też inne domowe sposoby na objawy grypy żołądkowej, dzięki którym możemy złagodzić wymioty i biegunkę:

  • gorzka herbata,
  • imbir,
  • mięta,
  • rumianek,
  • jednodniowy post,
  • lekkostrawna dieta (małe porcje): jedzenie paluszków, sucharków, kleiku ryżowego bez tłuszczu i cukru, 
  • domowy izotonik: woda, miód, sól i sok z cytryny (aby uzupełnić elektrolity).

Aby zmniejszyć wysoką temperaturę, można zastosować chłodne okłady. Można je przykładać do czoła lub karku, ale też w miejscach przebiegu dużych naczyń krwionośnych - do pachwin, pod kolana lub na szyi.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 10.09.2018.

Czytaj także:
Cola na zaparcia
Jelitówka u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka
Wymioty grożą odwodnieniem organizmu. Co stosować na wymioty?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA