grypa żołądkowa coca cola fot. Adobe Stock

Grypa żołądkowa – czy pomaga na nią Coca-Cola? Opinia dietetyka

Coca-Cola może likwidować wymioty i biegunkę – przykre objawy grypy żołądkowej. Trzeba ją jednak pić wygazowaną i regularnie – co godzinę przez około dobę, najlepiej w niedużych dawkach. Kiedy Cola pomaga, a kiedy lepiej odwiedzić lekarza? Mamy opinię dietetyka.
Marta Słupska / 06.10.2020 10:39
grypa żołądkowa coca cola fot. Adobe Stock

Każdy, kto chociaż raz w życiu doświadczył grypy żołądkowej, wie, jak nieprzyjemna jest to choroba. W czasie jej trwania chorzy chwytają się różnych sposobów, by pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości: wymiotów, nudności, biegunki i bólu brzucha. Jednym z takich domowych sposobów, chwalonych na różnych forach internetowych, jest picie Coca-Coli na grypę grypę żołądkową. Czy faktycznie pomaga? Co o tej metodzie sądzą specjaliści?

Spis treści:

  1. Czy Coca-Cola pomaga na grypę żołądkową?
  2. Jak pić Coca-Colę przy grypie żołądkowej?

Czy Coca-Cola pomaga na grypę żołądkową?

Zacznijmy od tego, że nie ma naukowych dowodów, potwierdzających skuteczność tego popularnego napoju w walce z objawami grypy żołądkowej.

Wiele osób wskazuje jednak na jego wyjątkowe właściwości. Być może nie ma się co dziwić – wszak twórcą Coca-Coli był amerykański farmaceuta John Pemberton, a sam napój miał być w założeniu środkiem na dolegliwości jelitowe.

Mnóstwo osób jest zdania, że popularna Cola świetnie radzi sobie z eliminowaniem przykrych objawów grypy żołądkowej – likwiduje wymioty, a także biegunkę.

A co uważa na ten temat specjalista? Zasięgnęłyśmy opinii w tej sprawie.

Podstawą leczenia grypy żołądkowej jest właściwa dieta i picie dużej ilości płynów. Natomiast picie Coca-Coli jest tzw. domowym sposobem na grypę żołądkową, który może być skuteczny, ale nie zawsze jest. Na pewno nie pomoże na ogólne osłabienie i temperaturę
– powiedziała nam dietetyk Anetta Skomiał z CM Medyceusz.

Picie Coli może więc być pomocne, ale jeśli dolegliwości nie miną w ciągu doby, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Jak pić Coca-Colę przy grypie żołądkowej?

Jeśli zdecydujemy się na picie tego znanego napoju przy jelitówce, powinniśmy pamiętać o tym, że podstawą jest tutaj picie Coli odgazowanej – możemy przelać ją do kubka i postawić na grzejniku.

Ważne jest też, by pić ją regularnie przez całą dobę – małymi porcjami, najlepiej co godzinę.

Możemy spożywać do niej suche (niczym nieposmarowane) kromki chleba. Nie przesadzajmy z ilością – pita w nadmiarze, może nam zaszkodzić zamiast pomóc.

Moim zdaniem, zdrowsze dla naszego organizmu jest picie przegotowanej wody z odrobiną soku z cytryny, soli i cukru oraz jedzenie zup i bulionów, które dodatkowo mają wartość odżywczą
– zaznacza dietetyk Anetta Skomiał.

Warto dodać, że w większości przypadków leczenie grypy żołądkowej jest objawowe. Istotne jest zapobieganie odwodnieniu, picie wody i uzupełnianie elektrolitów. Poleca się też przyjmowanie leków rozkurczających oraz probiotyków.

Nie stosuje się natomiast antybiotyków, gdyż nie działają one na wirusy. Niezalecane są także leki hamujące wypróżnianie.

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 10.09.2018.

Więcej o grypie żołądkowej:
Co jeść przy grypie żołądkowej?
Wszystko o grypie żołądkowej u dzieci

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!