HELICOBACTER PYLORI = objawy, test, dieta, jak moża się zarazić

Helicobacter pylori fot. Fotolia
WHO szacuje, że 70% z nas jest nosicielami H.pylori. Czy można rozpoznać objawy zakażenia? Na czym polega test? Sprawdź!
Marta Wilczkowska / 19.04.2017 09:59
Helicobacter pylori fot. Fotolia

Helicobacter pylorii to bakteria zwiększająca ryzyko rozwoju zapalenia i wrzodów żołądka, a w konsekwencji raka żołądka. Objawy infekcji nie są charakterystyczne (niestrawność, bóle w nadbrzuszu, biegunki). Dlatego, by potwierdzić infekcję H. pylori, należy wykonać test, np. ureazowy.

Helicobacter pylori

Helicobacter pylori (HP) to gram-ujemna bakteria zasiedlająca błonę śluzową żołądka w okolicach odźwiernika. WHO szacuje, że w krajach rozwijających się, nosicielami H.pylori może być nawet 70% społeczeństwa! Obecność Helicobacter pylori w żołądku zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie i wrzody żołądka, i jest czynnikiem podwyższającym ryzyko wystąpienia raka żołądka.

Czy można rozpoznać objawy zarażenia Helicobacter pylori?

U większości osób infekcja Helicobacter pylori nie daje żadnych objawów, a obecność bakterii można wykryć tylko w badaniu mikroskopowym. Na szczęście u większości osób z tym typem infekcji ryzyko choroby jest niewielkie.

Jakie zagrożenie stanowi Helicobacter pylori?

W innych przypadkach objawami infekcji Helicobacter pylori mogą być:

  • niestrawność i wzdęcia
  • bóle w nadbrzuszu
  • nudności, wymioty lub biegunka
  • stany podgorączkowe lub gorączka
  • ogólne pogorszenie samopoczucia.

Jak widać, objawy zakażenia Helicobacter pylori nie są specyficzne, w razie podejrzenia infekcji warto więc wykonać test.

Czy bakteria Helicobacter pylori ma związek z rakiem żołądka?

Test ureazowy na obecność Helicobacter pylori

Jednym z badań diagnozujących obecność H.pylori jest test oddechowy test ureazowy. Polega na podaniu pacjentowi specjalne przygotowanego płynu, a następnie zbadaniu wydychanego powietrza:

Podczas badania pacjent przyjmuje doustnie płyn zawierający mocznik, który został znakowany specjalnymi izotopami węgla. Jeśli u pacjenta występuje infekcja H.pylori, produkowana przez bakterie ureaza rozłoży znakowany mocznik, powstaje znakowany izotopem węgla dwutlenek węgla, który zostanie wydalony wraz z wydychanym powietrzem.

Inne nieinwazyjne metody diagnozowania infekcji H.pylori to badanie krwi, śliny lub kału. Obecność bakterii można również zbadać po pobraniu wycinka śluzówki żołądka (gastroskopia z biopsją). Metoda ta należy jednak to inwazyjnych metod diagnostycznych.

Jak wykryć zakażenie Helicobacter pylori? Testy diagnostyczne

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA