aparat na zęby ceny fot. Adobe Stock

Ile kosztuje aparat ortodontyczny? Orientacyjne ceny aparatu na zęby

Aparat ortodontyczny może być ruchomy lub stały, wykonany z różnych tworzyw. Od tego zależy jego cena. Ruchomy aparat na zęby to koszt 500-1000 zł. Cena aparatu stałego to kilka tysięcy zł.
/ 14.01.2020 10:48
aparat na zęby ceny fot. Adobe Stock

Aparat ortodontyczny pomaga usunąć wady zgryzu. Warto w niego zainwestować nie tylko ze względów estetycznych, lecz także dla zdrowia. Proste zęby to zarówno piękny uśmiech, jak i łatwiejsze dbanie o czystość jamy ustnej oraz skuteczniejsze zapobieganie próchnicy i paradontozie. Dobrze się na niego zdecydować w każdym wieku.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Cena aparatu na zęby zależy od jego rodzaju (ruchomy lub stały), jak również tworzywa (metalu, porcelany, kryształu), z którego został wykonany. Należy również doliczyć koszty wizyt kontrolnych.

Ceny orientacyjne aparatów ortodontycznych

  1. Aparat ruchomy - pacjent może go zdejmować samodzielnie. Noszony jest przeważnie ok. kilkunastu godzin na dobę. Składa się z akrylowej płyty i drutów. Projektowany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Kosztuje od 500 do 1000 zł.
  2. Aparat stały - jest naklejony na zęby specjalnym klejem przez cały czas leczenia. Składa się z metalowych lub kosmetycznych zamków, elastycznych elementów, tzw. ligatur i łuku. Aparaty stałe pomagają usunąć poważniejsze wady zgryzu niż aparaty ruchome.

Koszt aparatów stałych:

  • metalowe – od 2 do 3 tys. zł,
  • porcelanowo-kompozytowe – od 3 do 4 tys. zł,
  • z kryształu – od 4 do 5 tys. zł,
  • stałe lingwalne (jeden łuk) – od 3,5 do 7 tys. zł
  • komplet aparatów retencyjnych – od 850 do 1,5 tys. zł

Aparat na zęby - wizyty kontrolne

Ceny oczywiście zależą od gabinetu ortodontycznego. Uśredniając, może to wyglądać tak:

  • pierwsza wizyta u ortodonty – ok. 250 zł,
  • wizyty kontrolne – od 150 do 400 zł.

Jak częste muszą być kontrole?

Wizyty kontrolne muszą odbywać się co miesiąc, zaś osoby, które noszą aparaty samoligaturujące (samoregulujące się) powinni przychodzić do ortodonty co 6-8 tygodni. Zaniedbanie tego obowiązku może zniszczyć efekt dotychczasowego leczenia. Niekiedy potrzebna jest pomoc higienistki w czyszczeniu zarówno zamków, jak i zębów.

Więcej o aparatach na zęby:Niewidoczne aparaty na zęby - rodzaje i cenyAparat ortodontyczny a ciążaKiedy dziecko powinno nosić aparat na zębach?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!