Ile kosztuje aparat na zęby? Aktualne ceny leczenia ortodontycznego

Ile kosztuje aparat na zęby fot. Adobe Stock, AntonioDiaz
Koszt aparatu ortodontycznego może wahać się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze są aparaty ruchome, a najdroższe aparaty stałe lingwalne (całkowicie niewidoczne, przyklejane od strony języka). Jeszcze więcej może kosztować aparat nakładkowy, który stanowi najnowocześniejszy system leczenia wad zgryzu.
/ 26.04.2023 15:58
Ile kosztuje aparat na zęby fot. Adobe Stock, AntonioDiaz

Cena leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od rodzaju aparatu (ruchomy, stały, nakładkowy), rodzaju tworzywa, z którego został wykonany, a także długości leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie wad zgryzu to nie tylko zakup samego aparatu, ale również przygotowanie zębów (często niektóre muszą być wcześniej usunięte) i wizyt kontrolnych przez cały okres leczenia. Leczenie ortodontyczne może trwać nawet 2-3 lata.

Spis treści: 

  1. Ile kosztuje stały aparat na zęby: góra i dół?
  2. Ile kosztuje ruchomy aparat na zęby i kiedy się go zakłada?
  3. Ile kosztuje aparat na zęby? Cena nakładek ortodontycznych 
  4. Cena aparatu ortodontycznego - wizyty kontrolne
  5. Ile kosztuje aparat na zęby? Demontaż aparatu

Ile kosztuje stały aparat na zęby: góra i dół?

Koszt stałego aparatu ortodontycznego zależy od kilku czynników. Im aparat jest mniej widoczny i wykonany ze szlachetniejszych materiałów, tym jest droższy. 

Ceny za stały aparat ortodontyczny: 

  • aparat stały metalowy – od 2 do 3 tys. zł za 1 łuk,
  • aparat stały porcelanowy – od 3 do 4 tys. zł za 1 łuk,
  • aparat stały kryształowy – od 4 do 5 tys. zł za 1 łuk,
  • aparat stały lingwalny – od 3,5 do 9 tys. zł za 1 łuk.

Ile kosztuje ruchomy aparat na zęby i kiedy się go zakłada?

Tańszą alternatywą dla stałych aparatów ortodontycznych są aparaty ruchome, czyli takie, które można zdejmować i zakładać samodzielnie w domu. Aparat ruchomy kosztuje od 500 do 1500 zł. 

Aparaty ruchome są zalecane w leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży, ale nie u dorosłych. Taki aparat jest noszony przeważnie około kilkunastu godzin na dobę. Składa się z akrylowej płyty i drutów. Projektowany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. 

Ile kosztuje aparat na zęby? Cena nakładek ortodontycznych 

W ostatnich latach popularność zyskały nakładkowe aparaty ortodontyczne. Ich główną zaletą jest to, że są mnie widoczne niż tradycyjne aparaty ortodontyczne. Są one też stosunkowo drogie - to koszt od 700 do 1,2 tys. zł miesięcznie. Czas leczenia może wynosić od 3 do 18 miesięcy. 

Aparaty nakładkowe nie wywierają tak dużej siły na zęby, jak stałe aparaty, dlatego polecane są raczej osobom z niewielką wadą zgryzu. 

Cena aparatu ortodontycznego - wizyty kontrolne

W koszty leczenia ortodontycznego należy wliczyć dodatkowe wydatki. Należą do nich przede wszystkim opłaty za wizyty kontrolne, które odbywają się regularnie (co 4-6 tygodni) przez cały okres leczenia. Ceny zależą od gabinetu ortodontycznego i wahają się od 150 do 400 zł za jedną wizytę kontrolną.

Wizyty kontrolne to ważna powinność. Zaniedbanie tego obowiązku może zniszczyć efekt dotychczasowego leczenia. Niekiedy potrzebna jest pomoc higienistki w czyszczeniu zarówno zamków, jak i zębów.

Ile kosztuje aparat na zęby? Demontaż aparatu

Do kosztów leczenia ortodontycznego należy wliczyć wizytę kontrolną połączoną ze zdjęciem aparatu z zębów. Taka wizyta składa się nie tylko z demontażu, ale też higienizacji jamy ustnej. Trzeba liczyć się z wydatkiem do 500-600 zł

Ortodonta może również zalecić noszenie aparatu retencyjnego, którego zadaniem jest utrzymanie efektów leczenia. Koszt kompletu waha się od 500 do 1,5 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszty wizyt kontrolnych. Jest to ostatni etap leczenia i nie warto go pomijać, ponieważ można przez to zaprzepaścić wyniki leczenia. 

Czytaj także:
Aparat ortodontyczny przed i po – jakie są efekty jego noszenia?
Aparat ortodontyczny a codzienna dieta. Co jeść, a czego unikać?
9 domowych sposobów na ból zęba. Jak sobie poradzić naturalnie?
Goździki na ból zębów - jak działają i jak stosować?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA