Rwa kulszowa fot. Adobe Stock

Ile trwa rwa kulszowa? Jak skrócić ten czas? [ZALECENIA]

Każdy, kto choć raz doświadczył rwy kulszowej, wie, jak okropny jest to ból. By sobie pomóc, możemy skorzystać z kilku metod. Jakich i kiedy przy rwie należy odwiedzić lekarza?
Marta Słupska / 15.01.2019 12:17
Rwa kulszowa fot. Adobe Stock

Rwa kulszowa to narastający w naszym społeczeństwie problem – głównie za sprawą tego, że tak wiele osób prowadzi siedzący tryb życia. Silny, przeszywający ból, który wiąże się z tym zespołem dolegliwości, nierzadko uniemożliwia chodzenie i normalne funkcjonowanie, a co gorsza, często nawraca. Ile czasu trwa i co zrobić, by skrócić ten czas?

Ile trwa rwa kulszowa?

Czas trwania tej dolegliwości zależy od kilku czynników – zazwyczaj jednak rwa kulszowa trwa 1-4 tygodnie. Jest to jednak sprawa indywidualna, u każdego więc czas ten może być różny. Wiele zależy od tego, co będziemy robić, gdy ból się pojawi.

Ćwiczenia polecane przy rwie kulszowej

Co wpływa na długość trwania rwy kulszowej?

To, jak długo będziemy odczuwać ból, jest zależne od tego, co robimy, by go uśmierzyć. Rwa kulszowa zazwyczaj mija samoistnie, jednak uznaje się, że jeśli nie znika w ciągu doby, warto skonsultować ją z lekarzem. Tym bardziej, że objawy rwy kulszowej są podobne m.in. do kolki nerkowej, a podrażnienie tego nerwu w rzadkich przypadkach może wiązać się z rozwijającym się stanem zapalnym, a nawet procesem nowotworowym.

Co zatem możemy zrobić, by skrócić czas jej trwania? Przede wszystkim powinniśmy działać szybko, by ograniczyć stan zapalny i skrócić rekonwalescencję.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie rwy kulszowej to przede wszystkim leczenie bólu. Pomogą w tym leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (może to być np. paracetamol, ibuprofen), a także podobnie działające żele i maści, a także chłodzące lub rozgrzewające plastry (na początku lepsze są chłodzące!).

Pamiętajmy jednak, że większość takich środków jest nieodpowiednia dla ciężarnych – leczenie rwy kulszowej w ciąży musi więc być tak dobrane, by nie uszkodzić płodu.  

Odpoczynek

Wprawdzie całkowity brak ruchu w rwie kulszowej nie jest zalecany (nie licząc początku dolegliwości), chory powinien jednak odpoczywać przez przynajmniej 1-3 dni. Warto, by znalazł sobie taką pozycję (stojącą, siedzącą lub leżącą), w której odczuwa najmniejszy ból. Może to być pozycja krzesełkowa (leżenie na plecach z nogami położonymi na krześle czy poduszce i ugiętymi pod kątem prostym) lub inna, np. embrionalna czy kołyskowa.

Okłady z lodu

Wielu pacjentom ulgę przynoszą też okłady z lodu, które przytyka się w miejscu bólu. Lód należy w tym celu owinąć w gazę lub ręcznik, by nie spowodować odmrożeń. Taki okład pomaga redukować stan zapalny i przyspiesza jego gojenie.

Wizyta u lekarza

Na samym początku rwy kulszowej wizyta u specjalisty – ze względu na ogromny ból – jest często niemożliwa. Gdy jednak dolegliwości nieco ustąpią, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, neurologiem lub ortopedą, który dobierze dalsze leczenie i podpowie, co robić, jeśli ból powróci. Tym samym pomoże skrócić czas jego trwania przy kolejnym epizodzie.

Lekarz może zalecić choremu fizjoterapię (np. specjalne masaże), leki lub zastrzyki przeciwbólowe, a także rezonans magnetyczny, dzięki któremu będzie można ocenić, czy konieczne będzie wykonanie jakiegoś zabiegu.

Zobacz też:
Przepuklina kręgosłupa – objawy i leczenie
Jak zdiagnozować dyskopatię kręgosłupa?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/19.11.2018 15:11
Potwierdzam, sprzęt medyczny z MDH najlepszy!
/19.11.2018 15:09
Od lat mam problemy ze stawem skokowym. Dzięki stabilizatorom z MDH mogę zdecydowanie lepiej funkcjonować.