Spis treści:
- Jak powinno goić się miejsce po piercingu?
- Przyczyny infekcji po piercingu
- Objawy infekcji po piercingu. Jak rozpoznać zakażenie w miejscu przekłucia?
- Co zrobić, gdy doszło do infekcji po piercingu?
- Infekcja po piercingu – jak zapobiegać?
- Inne powikłania związane z piercingiem
Jak powinno goić się miejsce po piercingu?
Piercing polegający na przekłuciu ciała z medycznego punktu widzenia powoduje otwartą ranę, która często wymaga długotrwałego gojenia.
W początkowej fazie tego procesu możesz odczuwać dyskomfort, ból o małym nasileniu, delikatne swędzenie i pieczenia. Często występuje wyciekanie płynu surowiczego, który po wyschnięciu tworzy strupki w obrębie przekłucia. Skóra może być lekko zaczerwieniona. Te objawy mogą utrzymywać się kilak tygodni i nie powinny budzić niepokoju.
Po piercingu często powstaje ziarnina. Jest to twardy niebolesny guzek w kolorze skóry, który może samoistnie zniknąć. By przyspieszyć gojenie, należy dbać o higienę rany, można też stosować kompresy z ciepłej wody.
Czas potrzebny na pełne zagojenie się przekłucia zależy od różnych czynników, takich jak np. lokalizacja przekłucia, sposób wykonania przekłucia czy indywidualne cechy. Przybliżone okresy gojenia najczęściej przekłuwanych części ciała wynoszą:
- ucho: 1-3 miesięcy,
- nos: 1-3 miesięcy,
- język: 1-3 tygodni,
- pępek: 1-6 miesięcy,
- łuk brwiowy: 1-3 miesięcy.
Trzeba pamiętać, że skóra stanowi ważną barierę dla organizmu przed zakażeniem, a jej przekłucie zwiększa ryzyko infekcji m.in. patogenami występującymi na skórze. Dlatego bądź czujny na nietypowe objawy.
Przeczytaj też: Conch piercing: jak wygląda, ile się goi i jak pielęgnować miejsce przekłucia?
Przyczyny infekcji po piercingu
Infekcja jest jednym z częściej występujących powikłań po piercingu. Miejscowe infekcje najczęściej występują po przekłuciu pępka, ucha, nosa i sutka. Kolczyki w języku, narządach płciowych i innych miejscach rzadziej powodują zakażenia. Główne patogeny odpowiedzialne za infekcje po piercingu to bakterie: gronkowiec złocisty (S. aureus), paciorkowce grupy A i tlenowe pałeczki Gram-ujemne, zwłaszcza gatunki Pseudomonas. Ryzyko rozwoju zakażenia zależy od różnych czynników, w tym doświadczenia osoby wykonującej przekłucie, sterylności podczas zabiegu, miejsca na ciele czy pielęgnacji rany. Przykładowo zmniejszone unaczynienie chrząstki ucha wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju infekcji bakteryjnej w tym miejscu. Z kolei rana w obrębie pępka jest narażona na podrażnianie ubraniem oraz zwiększoną wilgotność, stąd i tutaj częściej występują powikłania.
Objawy infekcji po piercingu. Jak rozpoznać zakażenie w miejscu przekłucia?
Objawy infekcji powodowane przez piercing mogą mieć różne nasilenie. O zakażeniu świadczą na ogół:
- zaczerwienienie w okolicy przekłucia,
- obrzęk,
- swędzenie,
- ból,
- miejscowa tkliwość,
- możliwa wydzielina: ropna, żółta, zielona lub biała, ew. z krwią,
- podwyższona temperatura ciała,
- dreszcze,
- złe samopoczucie.
Należy pamiętać, że zabiegi piercingu wiążą się z podwyższonym ryzykiem nie tylko miejscowych infekcji, ale też poważnych zakażeń ogólnoustrojowych, takich jak tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu C i typu B, opryszczka, kiła czy HIV. Wówczas obraz kliniczny może być różny w zależności od patogenu, który dostał się do organizmu wraz z krwią.
Przeczytaj: Jak wygląda zakażenie rany?
Co zrobić, gdy doszło do infekcji po piercingu?
W większości przypadków infekcji możesz samodzielnie postarać się ją wyleczyć w domu. Postępuj według tej instrukcji:
- Po umyciu rąk przygotuj roztwór słonej wody (1,5 szklanki wody i niecałe 1/2 łyżeczki soli). Dokładnie wymieszaj do pełnego rozpuszczenia soli.
- Namoczonym w wodzie z solą wacikiem delikatnie i dokładnie przetrzyj zainfekowany obszar (lub płucz usta, jeżeli rana znajduje się w jamie ustnej). Biżuterię pozostaw na miejscu.
- Osusz chory obszar czystą gazą lub ręcznikiem papierowym.
- Nałóż niewielką ilość maści antybiotykowej dostępnej w aptece bez recepty, zgodnie z zaleceniami w ulotce produktu.
Powtarzanie tego zabiegu 3 razy dziennie powinno szybko zmniejszyć objawy infekcji. Jeśli nie ma poprawy po 2-3 dniach, zgłoś się do lekarza. Zrób to również wtedy, gdy masz gorączkę i źle się czujesz. W przypadku zakażenia może być konieczne przyjmowanie antybiotyków doustnie. Lekarz może też skierować cię na dokładniejsze badania, które wskażą, jaki patogen spowodował infekcję rany po piercingu.
Przeczytaj też: Kolczyk w nosie: jakie są rodzaje, jak o niego dbać i jakie są przeciwwskazania?
Infekcja po piercingu – jak zapobiegać?
W większości przypadków zakażeniu można dość łatwo zapobiec. Aby zminimalizować ryzyko rozwoju infekcji po piercingu, należy:
- zrezygnować z samodzielnego przekłuwania ciała,
- zwrócić uwagę na to, aby przekłucie było przeprowadzone w sterylnych warunkach,
- dopilnować, aby przekłucie wykonał wykwalifikowany piercer,
- czyść ranę dwa razy dziennie zgodnie z zaleceniem piercera,
- używać ciepłej wody z niewielką ilością soli do oczyszczania rany (może być roztwór soli fizjologicznej),
- delikatne przesuwanie biżuterii podczas zabiegów higienicznych,
- używać czystego ręcznika papierowego do suszenia rany,
- płukać jamę ustną wodą z solą lub antyseptycznym płynem do płukania bez alkoholu w przypadku przekłucia w ustach,
- unikać dotykania rany, zwłaszcza nieumytymi rękami,
- dezynfekować telefon, jeżeli przekłucie dotyczy ucha,
- unikać kręcenia kolczykiem,
- unikać kąpieli w basenie do czasu wygojenia rany,
- kąpiel w wannie skracać do minimum,
- unikać aktywności seksualnej w czasie gojenia się rany w miejscach intymnych.
Warto też sprawdzić, z jakiego materiału jest kolczyk użyty do przekłucia. Do zabiegów są wykorzystywane materiały, takie jak tytan, bioplast lub stal chirurgiczna, które są obojętne dla organizmu. W składzie biżuterii nie powinno być niklu, który często powoduje alergie.
Inne powikłania związane z piercingiem
Oprócz infekcji po przekłuciu mogą wystąpić inne powikłania. Najczęstsze z nich to:
- stan zapalny – rana po przekłuciu jest podatna na rozwój zapalenia, pojawiają się wówczas zaczerwienienie, ból i obrzęk,
- ziarnina – ziarnina po piercingu ma postać twardego guzka, który pojawił się w okolicy rany po przekłuciu; wygląda jak odstająca blizna czy narośl,
- bliznowiec (keloid) – wypukła blizna powstająca w wyniku przerostu fibroblastów, która może być w kolorze skóry, różowa albo czerwona,
- uraz lub utrata tkanki pod wpływem zerwania kolczyka,
- urazy zębów i dziąseł w przypadku kolczyków w jamie ustnej.
Piercing może wiązać się również z wystąpieniem alergii. Główną przyczyną uczulenia jest obecność niklu w biżuterii. W takiej sytuacji występuje wysypka, zaczerwienienie i świąd. Zdjęcie biżuterii może nie wystarczyć i konieczne bywa leczenie farmakologiczne, np. kortykosteroidami lub preparatami przeciwhistaminowymi stosowanymi miejscowo.
Źródła:
Mukesh Patel , C. Glenn Cobbs, Infections from Body Piercing and Tattoos, DOI: https://doi.org/10.1128/microbiolspec.iol5-0016-2015.
Czytaj także:
Jak wygląda zakażenie rany - objawy [ZDJĘCIA] i leczenie
Kiedy posmak krwi w ustach oznacza poważny problem zdrowotny?
Obalamy mity: czy woda utleniona jest dobra do przemywania ran? Lepszy środek mamy prawie zawsze pod ręką
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!