Jak długo można żyć z miażdżycą? Zwiększ szanse na długie życie pomimo miażdżycy

jak długo można żyć z miażdżycą fot. Adobe Stock, crevis
Nie określono czasu, jaki można przeżyć z rozpoznaną miażdżycą. Długość życia zależy nie tylko od momentu rozpoczęcia leczenia, ale też indywidualnych nawyków dotyczących stylu życia, które mogą zwiększać ryzyko powikłań miażdżycy, takich jak udar mózgu lub zawał serca. Dowiedz się, jak zwiększyć szanse na długie życie z miażdżycą naczyń krwionośnych.
/ 20.11.2023 08:16
jak długo można żyć z miażdżycą fot. Adobe Stock, crevis

Spis treści:

  1. Co to jest miażdżyca?
  2. Jak długo można żyć z miażdżycą?
  3. Jak zwiększyć szanse na długie życie pomimo miażdżycy?
  4. Leczenie miażdżycy

Co to jest miażdżyca i jak ją rozpoznać?

Miażdżyca to przewlekła choroba układu krążenia, która polega na powstaniu zmian zwyrodnieniowych wewnątrz tętnic i odkładaniu się w nich tzw. blaszki miażdżycowej. Miażdżyca rozwija się przede wszystkim w takich naczyniach jak aorta, tętnice wieńcowe, tętnice mózgowe oraz tętnice kończyn dolnych. Blaszki miażdżycowe stopniowo zmniejszają światło naczyń, co prowadzi do utrudnienia lub nawet uniemożliwienia przepływu krwi. 

Miażdżyca przez lata może nie dawać żadnych objawów. Z czasem mogą pojawić się takie sygnały jak: 

  • ból w różnych lokalizacjach w zależności od miejsca zatkania naczynia, np. ból w klatce piersiowej przy chorobie wieńcowej, ból nóg, 
  • chromanie przestankowe (ból łydki podczas energicznego chodu, który ustaje po zatrzymaniu się),
  • duszność,
  • dezorientacja, niedowład, zawroty głowy (gdy miażdżyca dotyczy tętnic mózgowych),
  • problemy z potencją,
  • osłabienie,
  • pocenie się,
  • obniżona tolerancja wysiłku,
  • kołatanie serca,
  • zmiany skórne w postaci zgrubień, np. w okolicy powiek (rzadki objaw).

W miarę odkładania się blaszki miażdżycowej w tętnicach rośnie ryzyko zagrażających życiu skutków. Może dojść do:

  • udaru mózgu,
  • otępienia naczyniowego, 
  • choroby niedokrwiennej serca (choroba wieńcowa),
  • zawału serca,
  • przewlekłej choroby nerek 
  • niedokrwienia nóg.

Chorobę można rozpoznać podczas badania obrazowego USG Doppler, które służy do oceny przepływu krwi przez naczynia krwionośne. 

Jak długo można żyć z miażdżycą?

Miażdżyca może skrócić długość życia o kilka lat lub więcej, zwłaszcza jeśli rozwiną się powikłania. Rokowanie w miażdżycy jest bardzo dobre, m.in. dzięki postępom medycyny w zmniejszaniu czynników ryzyka, takich jak wysoki cholesterol LDL czy nadciśnienie. Warto pamiętać, że z miażdżycą można żyć wiele lat, nie wiedząc o niej. Choroba rozwija się podstępnie i bezobjawowo.

Zanim tętnica ulegnie zatkaniu może minąć nawet kilkadziesiąt lat. Miażdżyca to proces chorobowy, który w wielu przypadkach zostaje wykryty niestety dopiero wtedy, gdy pojawi się poważna komplikacja zdrowotna. W przypadku chorób spowodowanych miażdżycą rokowania pogarszają się. Statystyki pokazują, że połowa osób po zawale serca umiera w ciągu 5-10 lat. 

Jak zwiększyć szanse na długie życie pomimo miażdżycy?

Aby zwiększyć szanse na długie życie pomimo rozpoznanej miażdżycy, należy ograniczać czynniki ryzyka powikłań. Trzeba więc:

  • zrezygnować z palenia papierosów,
  • kontrolować ciśnienie krwi,
  • kontrolować stężenie cholesterolu,
  • utrzymywać prawidłowy poziom glukozy we krwi,
  • utrzymać odpowiednią masę ciała.

Pomagają w tym regularne badania kontrolne, zdrowa i zrównoważona dieta przeciwmiażdżycowa (np. dieta śródziemnomorska) oraz aktywność fizyczna (zgodnie z zaleceniami WHO: 150–300 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75–150 minut ćwiczeń o dużej intensywności). Warto też skorzystać z rehabilitacji kardiologicznej, jeśli jest taka możliwość. Psychoterapia może poprawić umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz napięciem emocjonalnym, które mogą wpływać niekorzystnie na układ krążenia.

Sprawdź: Jak naturalnie obniżyć cholesterol?

Leczenie miażdżycy szansą na długie życie

Leczenie miażdżycy wpływa korzystnie na rokowania. Pozwala uniknąć powikłań, które zagrażają życiu. Terapię można podzielić na leczenie farmakologiczne, leczenie niefarmakologiczne (styl życia, w tym ruch i dieta) oraz chirurgiczne. Leki na miażdżycę to środki obniżające poziom lipidów (tłuszczów) w organizmie. Najpopularniejsze to statyny oraz fibraty. U niektórych osób stosuje się metody chirurgiczne. Aby umożliwić prawidłowy przepływ krwi, wykonuje się m.in. by-passy oraz angioplastykę (udrożnienie) tętnicy. Dzięki wczesnemu wykryciu miażdżycy i wdrożeniu leczenia pacjent ma szanse na długie życie. 

Źródła:

Pahwa R, Jialal I. Atherosclerosis. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507799/

Atherosclerosis, https://www.nhlbi.nih.gov/health/atherosclerosis,

Gjin Ndrepepa, Raisuke Iijima, Sebastian Kufner, Siegmund Braun, Salvatore Cassese, Robert A. Byrne, Jonas Sorges, Stefanie Schulz-Schüpke, Petra Hoppmann, Massimiliano Fussaro, Karl-Ludwig Laugwitz, Heribert Schunkert, Adnan Kastrati, Association of progression or regression of coronary artery atherosclerosis with long-term prognosis, American Heart Journal, Volume 177, 2016, Pages 9-16, https://doi.org/10.1016/j.ahj.2016.03.016.

Czytaj także:
Zakrzepica – objawy, leczenie, czego nie robić
Jak poprawić stan naczyń krwionośnych? Wypróbuj stary niemiecki sposób na oczyszczenie żył
Warzywo, które oczyszcza żyły i tętnice istnieje. 6 grup warzyw polecanych przeciw miażdżycy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA