Jak obniżyć cholesterol? 3 babcine sposoby na obniżenie cholesterolu

sposób babci na obniżenie cholesterolu fot. Adobe Stock, valya82
Skoro wiemy, że naturalne składniki mogą skutecznie obniżać poziom cholesterolu we krwi, to warto sięgnąć do apteczek naszych babć. Znane z medycyny ludowej zioła oraz rośliny, takie jak czosnek czy głóg, mają udowodnioną skuteczność, a także dbają szerzej o zdrowie układu krążenia - to babcine sposoby na obniżenie cholesterolu.
/ 11.03.2022 13:08
sposób babci na obniżenie cholesterolu fot. Adobe Stock, valya82

Spis treści:

  1. Dlaczego cholesterol jest szkodliwy?
  2. Zioła na cholesterol
  3. Mikstura z czosnku i cytryny na obniżenie cholesterolu
  4. Prosta nalewka z dzikiej róży na cholesterol
  5. Naturalne sposoby na cholesterol – co dzisiaj zaleca nauka?

Dlaczego cholesterol jest szkodliwy?

Cholesterol jest niezbędnym składnikiem organizmu wchodzącym w skład hormonów, kwasów żółciowych i biorącym udział w powstawaniu błon komórkowych. Jest potrzebny do czasu, aż nie mamy go za dużo. Nadmiar cholesterolu powoduje odkładanie się złogów tłuszczowych w naczyniach krwionośnych i może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zawał serca lub udar mózgu.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje cholesterolu:

  • cholesterol LDL – czyli „zły” cholesterol, powoduje zatkanie naczyń i prowadzi miażdżycy; im jego stężenie we krwi jest większe, tym bardziej grożą nam choroby układu krążenia,
  • cholesterol HDL – „dobry” cholesterol, usuwa ten zły z naczyń krwionośnych, warto więc dbać o to, by jego poziom był wysoki.

Niestety na ogół wraz z dietą oraz za sprawą siedzącego trybu życia dostarczamy organizmowi za dużo szkodliwego cholesterolu.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia nie powinniśmy spożywać nie więcej niż 300 mg cholesterolu dziennie. Najwięcej znajduje się go w tłustych mięsach i podrobach, wędlinach, smalcu, serach żółtych i topionych. Wyższy cholesterol grozi nam również wtedy, gdy często sięgamy po słodycze (będące źródłem nienasyconych tłuszczów trans).

Aby sprawdzić poziom cholesterolu i trójglicerydów w organizmie, przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonywać lipidogram. Jeśli wynik wskazuje na nadmiar cholesterolu, działajmy jak najszybciej, aby go obniżyć.

Naturalne składniki doskonale pomagają w hipercholesterolemii, czyli zbyt wysokim stężeniu złego cholesterolu we krwi.

Zioła na cholesterol

Nasze babcie stosowały wiele ziół, które mają dobroczynny wpływ na układ krążenia i mogą obniżać cholesterol. Są to szczególnie rośliny działające przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwzakrzepowo.

Siemię lniane na cholesterol

Jedną z polecanych roślin zielnych na obniżenie cholesterolu jest len (a dokładniej jego nasiona, czyli siemię lniane). Dobroczynne działanie wynika z zawartości lignanów, kwasu alfa linolenowego (ALA) oraz rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego.

Można spożywać rozdrobnione przed zjedzeniem siemię lniane,  np. jako dodatek do sałatek lub koktajli. Według badań Uniwersytetu Stanowego Iowa zjadanie dziennie zaledwie 3 łyżek siemienia bywa równie skutecznie w obniżaniu cholesterolu co niektóre leki.  

Głóg na cholesterol

Jeśli mowa o roślinach znanych medycynie ludowej, to na wysoki cholesterol polecany jest również głóg. Jest bogaty w przeciwutleniające flawonoidy, które rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiając krążenie oraz obniżając zbyt wysokie ciśnienie krwi. Głóg obniża poziom cholesterolu LDL oraz cholesterolu całkowitego, a także trójglicerydów.

Można go spożywać w postaci surowych owoców lub wypijać herbatę z suszonego surowca. Z głogu można też przygotowywać dżemy, syropy oraz nalewki. To sprawdzony babciny sposób na obniżenie cholesterolu.

Wiesiołek na cholesterol

Wiesiołek – niezwykle popularna roślina na polskich łąkach – dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych sprzyja zdrowiu układu krążenia, ma udowodniony wpływ na obniżenie cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Dzięki temu chroni przed miażdżycą i jej następstwami. Dzisiaj szczególnie polecany jest olej z wiesiołka.

Inne rośliny, które obniżają cholesterol:

  • karczoch,
  • kozieradka,
  • imbir,
  • czarnuszka,
  • czosnek, cebula,
  • ostropest plamisty,
  • zielona herbata.

Mikstura z czosnku i cytryny na obniżenie cholesterolu

Udowodniony korzystny wpływ na układ krążenia ma również czosnek. Dowiedziono, że jego regularne jedzenie nie tylko zmniejsza poziom cholesterolu LDL (ponieważ hamuje jego syntezę), ale też podwyższa stężenie cholesterolu HDL ("dobrego" cholesterolu)Dzięki zawartości związków siarkowych (np. alliiny), odpowiedzialnych za specyficzny smak i zapach, składniki czosnku wspomagają pracę śródbłonka naczyniowego i poszerzają naczynia krwionośne.

Możesz po prostu jeść 1 ząbek czosnku dziennie, ale możesz też wypróbować: stary niemiecki sposób na zatkane żyły, czyli kurację cytrynowo-czosnkową.

 Przeczytaj też: Czy czosnek obniża ciśnienie krwi?

Prosta nalewka z dzikiej róży na cholesterol

Wszelkie mikstury sporządzone z produktów bogatych w witaminę C (oraz inne witaminy przeciwutleniające, np. witaminę E, beta-karoten) zapobiegają powstawaniu tzw. utlenionych cząsteczek LDL, które prowadzą do rozwoju miażdżycy.

Owoce dzikiej róży są jednym z najlepszych źródeł witaminy C. Aby przyrządzić nalewkę z dzikiej róży potrzebujesz:

  • 0,5 kg owoców dzikiej róży
  • 0,5 l wódki
  • 100 ml spirytusu
  • 0,5 szklanki wody
  • 0,5 szklanki cukru

Sposób przygotowania:

  1. Owoce dzikiej róży umyj i ponakłuwaj wykałaczką, następnie umieść je w słoju i zalej spirytusem oraz wódką.
  2. Zakręcony słój odstaw na 2 tygodnie.
  3. Po tym czasie zagotuj wodę z cukrem i przelej całość do słoja.
  4. Odstaw ponownie na 2 tygodnie.
  5. Następnie przecedź przez sito płyn, nalej do butelki i pozostaw na ok. 2 miesiące.
  6. Po tym czasie przefiltruj całość przez gazę.
  7. Nalewka jest gotowa. Należy pić ją w niewielkich ilościach (np. kieliszek dziennie).

Na zmniejszenie cholesterolu możesz też stosować inne nalewki, np.:

Naturalne sposoby na cholesterol – co dzisiaj zaleca nauka?

Obecnie mamy większą świadomość na temat szkodliwego wpływu cholesterolu na organizm, co jest zasługą wielu badań. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy do sprawdzonych naturalnych sposobów obniżających cholesterol należą przede wszystkim:

  • ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans - czyli głównie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, jedzenia typu fast-food i słodyczy,
  • zwiększenie spożycia tłuszczów wielonienasyconych i jednonienasyconych - oleje roślinne, orzechy, migdały, ryby,
  • wzbogacanie diety o fitosterole - zawierają je oleje roślinne, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy,
  • spożywanie niewielkiej ilości alkoholu - w większych ilościach sprzyja miażdżycy,
  • diety hipolipemiczne - zmniejszające stężenie cholesterolu we krwi,
  • spożycie większej ilości rozpuszczalnego błonnika - zalecana ilość na dobę: 700 g warzyw i owoców, w tym 10 g suchych nasion strączkowych i 250 g produktów zbożowych, głównie pełne ziarno,
  • ograniczenie soli do 5-6 g na dobę,
  • regularne ćwiczenia aerobowe - co najmniej 120 minut tygodniowo,
  • zachowanie odpowiedniej masy ciała.

Źródła:
M. Schoeneck, D. Iggman, The effects of foods on LDL cholesterol levels: A systematic review of the accumulated evidence from systematic reviews and meta-analyses of randomized controlled trias, doi: 10.1016/j.numecd.2020.12.032,
High cholesterol: Lowering cholesterol without tablets, www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279316,
R.B. Kelly, Diet and exercise in the management of hyperlipidemia, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20433126,
S. Hasani-Ranjbar i inni, The efficacy and safety of herbal medicines used in the treatment of hyperlipidemia; a systematic review, doi: 10.2174/138161210793176464,
H. Ciborowska, A. Ciborowski, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2021.

Czytaj także:
Jak obniżyć cholesterol naturalnymi sposobami? Efekty już po miesiącu
Obalamy mity: Czy osoby odżywiające się zdrowo mogą mieć wysoki cholesterol?
Dieta na cholesterol - co jeść? Zasady, przepisy, jadłospis na 7 dni

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA