Jak działają testy apteczne wykrywające infekcję dróg moczowych?

testy apteczne
Odczuwasz trudności z oddawaniem moczu, ból, swędzenie lub pieczenie? To może być zakażenie dróg moczowych. Dowiedz się czy warto sięgnąć po test apteczny i co sądzi o nim lekarz!
/ 05.02.2016 10:27
testy apteczne

Czym jest infekcja dróg moczowych?

O infekcji mówi się, gdy w drogach moczowych pojawiają się drobnoustroje, najczęściej są nimi bakterie.

- Na problem może wskazywać obecność w moczu azotynów (w prawidłowym moczu nie występują), a także podwyższona liczba leukocytów (może świadczyć o infekcji dróg moczowych lub chorobie nerek). Problemu nie należy bagatelizować – nieleczony lub zaniedbany może przejść w stan przewlekły – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Testy apteczne – jak działają?

W aptekach za kilka-kilkanaście złotych można kupić testy wykrywające zakażenia dróg moczowych. Mają formę paska z dwoma polami reakcyjnymi. Pozwalają wykryć azotyny i leukocyty. W przypadku kontaktu z moczem na polach reakcyjnych zachodzą reakcje biochemiczne, które powodują zmianę barwy pól. Po zanurzeniu testu w próbce moczu należy go porównać ze skalą na opakowaniu.

Zaufaj lekarzowi

Co o teście sądzi lekarz?

- Warto go wykonać, gdy mamy wątpliwości, czy powinniśmy pójść do lekarza. Jeśli jednak obserwujemy objawy infekcji dróg moczowych, polecam od razu skorzystać z pomocy internisty lub ginekologa. Lekarz najpewniej zaleci szczegółowe badania. Testy paskowe są badaniami przesiewowymi, obejmują ocenę tylko wybranych parametrów, a więc ich wartość jest ograniczona  – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz.

Podstawowe objawy infekcji dróg moczowych to: częstomocz, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, niemożność oddania moczu, gorączka i dreszcze. Warto pamiętać, że infekcja może też przebiegać bezobjawowo.

Zobacz też: Suchość pochwy – dlaczego udajemy, że tego problemu nie ma?

Leczenie infekcji dróg moczowych

Najczęściej leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwbakteryjnych, w tym również antybiotyków zwalczających drobnoustroje. W przypadku tendencji do nawracających infekcji, profilaktycznie stosuje się środki zakwaszające mocz, np. preparaty z żurawiny, witaminę C.

Należy również pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu, czyli picie około trzech litrów płynów w rozłożeniu na całą dobę, a także przyjmowaniu probiotyków normalizujących prawidłową florę bakteryjną, która stanowi fizjologiczną barierę ochronną przed infekcją dróg moczowych.

W trudniejszych przypadkach musi być zastosowany chemioterapeutyk podawany raz na dobę przed snem. Zapobiega on rozwojowi bakterii w pęcherzu moczowym.

Jeśli pierwotną przyczyną infekcji dróg moczowych jest infekcja dróg rodnych (jak to często występuje u kobiet), należy jednoczasowo wdrożyć leczenie zarówno dróg moczowych, jak i rodnych.

Zobacz też: Na czym polega praca farmaceuty? Fakty i mity!

Artykuł przygotowany dla Zdrowie.wieszjak przez ekspertów kliniki Demeter.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA