Jak należy skutecznie zabezpieczyć się przed wirusem HIV?

Jak należy skutecznie zabezpieczyć się przed wirusem HIV?
Czy prezerwatywa zabezpiecza przed HIV, czy może paradoksalnie mu sprzyjać? Jak skuteczna jest profilaktyka poekspozycyjna? Czy mamy już szczepionkę na HIV? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby móc chronić siebie i swoich bliskich przed wirusem.
/ 28.09.2016 14:54
Jak należy skutecznie zabezpieczyć się przed wirusem HIV?

W jaki sposób można się zakazić?

Wirus może opanować nasz organizm wnikając trzema głównymi drogami:

  •  przez wilgotną powierzchnię narządów rozrodczych, jamy ustnej lub jelita grubego podczas kontaktów seksualnych,
  •  przez zranioną skórę (wystarczy mała, niewidoczna ranka) lub bezpośrednio do krwiobiegu w czasie zastrzyku, operacji,
  •  z organizmu kobiety ciężarnej do płodu przez łożysko, w czasie porodu lub karmienia piersią.

Wirus HIV znajduje się we krwi, nasieniu, wydzielinie pokrywającej narządy płciowe i mleku kobiecym, więc kontakt z nimi jest niebezpieczny. Ślina, łzy, pot, mocz, powierzchnia skóry są praktycznie wolne od wirusa.

Zachowania ryzykowne

Do zakażenia zdecydowanie najczęściej dochodzi w czasie stosunków heteroseksualnych. To, co wybitnie zwiększa możliwość przeniesienia wirusa nazwano zachowaniami ryzykownymi. Należy do nich częsta zmiana partnerów, seks z przypadkową lub mało znaną osobą, skorzystanie z usług prostytutki. W takich sytuacjach nie wiemy nic o ewentualnej obecności HIV u partnera.

Profilaktyka zakażenia przez kontakt seksualny

Niestety, mimo intensywnej pracy nad szczepionką, nie możemy jeszcze na nią liczyć. Najlepszą metodą jest nadal unikanie zachowań ryzykownych: posiadanie stałego partnera i wzajemna wierność. No dobrze, ale co jeśli jednak doszło do przypadkowego stosunku? Istnieje możliwość tzw. profilaktyki poekspozycyjnej. Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza (do 72 godzin po współżyciu) i powiedzieć, co nam się przytrafiło. Dostaniemy wtedy receptę na leki, które zmniejszą możliwość zakażenia 80-krotnie. Kosztują ok.1500-2000 zł i nie są refundowane. W czasie 28-dniowego leczenia musimy powstrzymać się od aktywności seksualnych, aby nie narażać partnera! Prezerwatywa zmniejsza ryzyko przeniesienia HIV, lecz nie eliminuje go. Paradoksalnie może nawet sprzyjać zakażeniu, co obserwowano w niektórych rejonach Afryki. Prezerwatywy rozdawane podczas akcji humanitarnych doprowadziły do złudnego poczucia bezpieczeństwa, wzrostu zachowań ryzykownych i w konsekwencji zakażeń HIV.

Profilaktyka zakażenia przez krew

Jest realizowana w służbie zdrowia przez używanie jednorazowego sprzętu, rękawiczek, dokładnym badaniu dawców krwi. Co jeszcze można zrobić? Zwracać uwagę czy personel medyczny przed pobraniem krwi lub wykonaniem zastrzyku używa nowej igły i rękawiczek. Na szczęście zaniedbania w tej kwestii należą do rzadkości. Pod żadnym pozorem nie można samemu wielokrotnie używać jednej igły lub strzykawki.

Warto wiedzieć: Czym jest AIDS

W razie kontaktu z zakażoną krwią należy dokładnie ją spłukać, nie tamować krwawienia w przypadku ukłucia się zakażoną igłą. Można także zastosować profilaktykę poekspozycyjną.

Profilaktyka zakażenia dziecka

Test na HIV powinna wykonać każda przyszła mama. Jeśli okaże się dodatni, leki przyjmowane w ciąży, poród drogą cesarskiego cięcia oraz rezygnacja z karmienia piersią zmniejszą ryzyko zakażenia z 25 do 2 - 3%.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA