Jak odróżnić hemoroidy od innych chorób przewodu pokarmowego?

Bez względu na to, w jakim wieku pojawi się hipogonadyzm, może on prowadzić do zaburzenia spermatogenezy, czyli produkcji plemników, a tym samym niepłodności / fot. Shutterstock
Hemoroidy stanowią bardzo powszechny problem. Czy jednak ból i pieczenie w okolicy odbytu zawsze oznaczają żylaki odbytu? Jakie inne choroby mogą dawać takie symptomy?
/ 17.09.2018 12:19
Bez względu na to, w jakim wieku pojawi się hipogonadyzm, może on prowadzić do zaburzenia spermatogenezy, czyli produkcji plemników, a tym samym niepłodności / fot. Shutterstock

Szczelina odbytu

Głównymi objawami tej choroby są, podobnie jak przy hemoroidach, ból i krwawienie z odbytu.

Szczelina odbytu jest linijnym pęknięciem błony śluzowej odbytu w jego kanale. Szczeliny powstają najczęściej przy nadwyrężeniu śluzówki odbytu na skutek przewlekłych biegunek lub długotrwałych zaparć. Dość często tworzą się także u kobiet po porodzie.

Leczenie niewielkich szczelin jest podobne jak leczenie hemoroidów i obejmuje modyfikację diety, regulację wypróżnień, unikanie zaparć oraz stosowanie nasiadówek. Stosuje się także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Wstydliwe choroby odbytu

Ropień odbytu

Ropień odbytu jest ostrym stanem zapalnym okolicy odbytu powstałym na skutek zakażenia gruczołów kanału odbytu. Wewnątrz ropnia znajduje się zakażona treść. Chorobie zazwyczaj towarzyszy gorączka, ból i uczucie zwiększonego parcia na stolec.

Jedynym skutecznym leczeniem jest jak najszybsze nacięcie ropnia i opróżnienie go z zakażonej treści. Dodatkowo podaje się antybiotyki.

Rak jelita grubego

Początkowo może nie dawać żadnych dolegliwości. Następnie pojawia się krew w stolcu, zmiana charakteru wypróżnień – biegunki na przemian z zaparciami, chudnięcie i niedokrwistość. Podejrzenie raka jelita grubego zmusza do przeprowadzenia kompletnej diagnostyki i, w razie potwierdzenia choroby, jak najszybszego rozpoczęcia jej leczenia.

Dowiedz się więcej o krwawieniu z odbytu

Polip jelita grubego

Jest to niewielki guzek umiejscowiony na błonie śluzowej jelita grubego. Polipy zazwyczaj nie dają żadnych dolegliwości, jednak niekiedy można obserwować niewielkie krwawienie z odbytu lub wyciek treści śluzowej. Objawy te mogą być mylnie interpretowane jako symptomy istnienia hemoroidów.

Rozpoznanie polipów jelita grubego jest ważne, gdyż niektóre z nich mogą przekształcić się w raka. Leczenie polega na usunięciu zmiany.

Zapalenie uchyłków

Krwawienie z odbytu może być również manifestacją zapalenia uchyłków jelita grubego. Uchyłki są to niewielkie uwypuklenia błony śluzowej jelita, dość często spotykane u osób starszych. Ich występowaniu sprzyja niewłaściwa dieta, uboga w błonnik, częste zaparcia i mała aktywność fizyczna. Przy zapaleniu uchyłków poza ewentualnym krwawieniem obserwuje się gorączkę i bóle brzucha, nasilające się podczas wypróżniania.

Przetoka odbytu

Jest to niewielki kanał mający swoje ujście wewnątrz odbytu i poza nim w skórze. Powstaje w wyniku obecności ropnia odbytu, zapalenia torebki włosowej lub gruczołów. Chorobie towarzyszy ból, gorączka i niekiedy wyciek treści ropnej. W okolicy odbytu można wyczuć guz.

Skutecznym leczeniem jest leczenie zabiegowe. W przeciwnym razie dolegliwości i zmiany zapalne będą nawracać.

Kłykciny kończyste odbytu

Są to zmiany o charakterze grudkowatym znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz kanału odbytu, powodujące krwawienia kontaktowe, ból, świąd i pieczenie. Kłykciny są wynikiem infekcji wirusowej, nierzadko przenoszonej drogą płciową.

Zobacz też:
Kłykciny kończyste – częsta choroba, którą można zarazić się w trakcie seksu
Jak wyleczyć hemoroidy?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA