Szczelina odbytu
Głównymi objawami tej choroby są, podobnie jak przy hemoroidach, ból i krwawienie z odbytu.
Szczelina odbytu jest linijnym pęknięciem błony śluzowej odbytu w jego kanale. Szczeliny powstają najczęściej przy nadwyrężeniu śluzówki odbytu na skutek przewlekłych biegunek lub długotrwałych zaparć. Dość często tworzą się także u kobiet po porodzie.
Leczenie niewielkich szczelin jest podobne jak leczenie hemoroidów i obejmuje modyfikację diety, regulację wypróżnień, unikanie zaparć oraz stosowanie nasiadówek. Stosuje się także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Ropień odbytu
Ropień odbytu jest ostrym stanem zapalnym okolicy odbytu powstałym na skutek zakażenia gruczołów kanału odbytu. Wewnątrz ropnia znajduje się zakażona treść. Chorobie zazwyczaj towarzyszy gorączka, ból i uczucie zwiększonego parcia na stolec.
Jedynym skutecznym leczeniem jest jak najszybsze nacięcie ropnia i opróżnienie go z zakażonej treści. Dodatkowo podaje się antybiotyki.
Rak jelita grubego
Początkowo może nie dawać żadnych dolegliwości. Następnie pojawia się krew w stolcu, zmiana charakteru wypróżnień – biegunki na przemian z zaparciami, chudnięcie i niedokrwistość. Podejrzenie raka jelita grubego zmusza do przeprowadzenia kompletnej diagnostyki i, w razie potwierdzenia choroby, jak najszybszego rozpoczęcia jej leczenia.
Dowiedz się więcej o krwawieniu z odbytu
Polip jelita grubego
Jest to niewielki guzek umiejscowiony na błonie śluzowej jelita grubego. Polipy zazwyczaj nie dają żadnych dolegliwości, jednak niekiedy można obserwować niewielkie krwawienie z odbytu lub wyciek treści śluzowej. Objawy te mogą być mylnie interpretowane jako symptomy istnienia hemoroidów.
Rozpoznanie polipów jelita grubego jest ważne, gdyż niektóre z nich mogą przekształcić się w raka. Leczenie polega na usunięciu zmiany.
Zapalenie uchyłków
Krwawienie z odbytu może być również manifestacją zapalenia uchyłków jelita grubego. Uchyłki są to niewielkie uwypuklenia błony śluzowej jelita, dość często spotykane u osób starszych. Ich występowaniu sprzyja niewłaściwa dieta, uboga w błonnik, częste zaparcia i mała aktywność fizyczna. Przy zapaleniu uchyłków poza ewentualnym krwawieniem obserwuje się gorączkę i bóle brzucha, nasilające się podczas wypróżniania.
Przetoka odbytu
Jest to niewielki kanał mający swoje ujście wewnątrz odbytu i poza nim w skórze. Powstaje w wyniku obecności ropnia odbytu, zapalenia torebki włosowej lub gruczołów. Chorobie towarzyszy ból, gorączka i niekiedy wyciek treści ropnej. W okolicy odbytu można wyczuć guz.
Skutecznym leczeniem jest leczenie zabiegowe. W przeciwnym razie dolegliwości i zmiany zapalne będą nawracać.
Kłykciny kończyste odbytu
Są to zmiany o charakterze grudkowatym znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz kanału odbytu, powodujące krwawienia kontaktowe, ból, świąd i pieczenie. Kłykciny są wynikiem infekcji wirusowej, nierzadko przenoszonej drogą płciową.
Zobacz też:
Kłykciny kończyste – częsta choroba, którą można zarazić się w trakcie seksu
Jak wyleczyć hemoroidy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!