Trądzik różowaty (tzw. rosacea) jest przewlekłym schorzeniem skóry charakteryzującym się występowaniem nawracającego i utrwalonego rumienia w obrębie twarzy, a także obecnością grudek, krost, teleangiektazji, a także zmian przerostowych.
Do zaostrzeń schorzenia dochodzi pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak:
- stres,
- zmiany temperatur,
- ekspozycja na słońce,
- ostre i gorące pokarmy,
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry.
W leczeniu trądziku różowatego istotne jest stosowanie łagodnych środków pielęgnacyjnych w postaci bezpiecznych kosmetyków. Dobrym uzupełnieniem terapii jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.
Skąd się bierze trądzik różowaty?
Etiologia choroby jest złożona i od lat pozostaje w pełni niewyjaśniona. Nieznany jest mechanizm wpływu czynników hormonalnych i neurologicznych na jej przebieg, ani też zjawisk prowadzących do zmian przerostowych. Wiadomo, iż jest to choroba zapalna, a odczyn zapalny odgrywa znaczącą rolę w powstawaniu zmian chorobowych. Komórki zapalne uwalniają cytokiny prozapalne, a to doprowadza do uszkodzeń w obrębie skóry właściwej, które indukują angiogenezę. Do zaostrzeń często dochodzi wskutek nieprawidłowej pielęgnacji i zaniedbań w profilaktyce.
Trądzik różowaty (rosacea) występuje najczęściej u kobiet (ok. 80%) w wieku 25-55 lat, o fototypie I lub II (jasna karnacja, niebieskie oczy). Obecność trądziku różowatego u jednego z rodziców zwiększa ryzyko rozwoju tej choroby u dziecka. Mimo, że trądzik różowaty o wiele rzadziej dotyka mężczyzn, to dermatolodzy obserwują u nich najcięższe, przerostowe postacie choroby tzw. rhinophymę (guzowate, przerosłe twory dotyczące najczęściej skóry nosa), które mogą być leczone wyłącznie chirurgicznie.
Warto wiedzieć: Czy można wyleczyć trądzik u dentysty?
Jak się objawia trądzik różowaty?
Zmiany dotyczą przede wszystkim okolic twarzy (policzki, grzbiet nosa, broda, czoło). Mają charakter przemijającego rumienia zlokalizowanego w centralnej części twarzy, któremu towarzyszy uczucie pieczenia i ściągnięcia skóry. Często widoczne są liczne teleangiektazje. Stan ten nasila się pod wpływem niekorzystnych czynników, takich jak stres, zmiany temperatury, promienie UV, nieprawidłowa dieta czy zła pielęgnacja.
W zaawansowanym stadium dochodzi do wysiewu twardych, czerwonych grudek, guzków, które mogą ulegać bliznowaceniu. Aby do tego nie dopuścić, bardzo ważne jest skuteczne łagodzenie zmian i działanie prewencyjne od pierwszych symptomów choroby.
Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?
W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym bardzo ważna jest zmiana nawyków i świadoma eliminacja szkodliwych czynników, które mogą zaostrzać stan skóry. Przede wszystkim należy unikać:
- stresu i silnych emocji,
- spożywania alkoholu, tytoniu, nadmiaru mocnej kawy i herbaty,
- ostrych i gorących potraw,
- nagłych zmian temperatur,
- ekspozycji na promienie słoneczne (stosowanie wysokiej ochrony UV jest niezbędne),
- przebywania w suchych pomieszczeniach (klimatyzowane lub mocno ogrzewane).
Skóra z trądzikiem różowatym powinna podlegać specjalistycznej pielęgnacji. Przede wszystkim należy:
- stosować wyłącznie łagodne kosmetyki bez barwników, konserwantów i substancji zapachowych, bogate w substancje łagodzące, ochronne, odbudowujące barierę hydrolipidową skóry oraz wzmacniające kruche naczynia włosowate,
- dostosowywać formułę kremu do rodzaju cery – problem trądziku może dotyczyć zarówno suchej, jak i tłustej skóry, poza tym jej potrzeby mogą się zmieniać w ciągu roku,
- oczyszczać skórę delikatnymi środkami myjącymi bez mydła (najlepiej o konsystencji żelu, mleczka lub płynu micelarnego),
- chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV,
- stosować specjalistyczne kremy ochronne, przeznaczone do ochrony skóry w warunkach niskich, niekorzystnych temperatur (mróz, wiatr);
- unikać mechanicznych zabiegów na skórę (mocne pocieranie ręcznikiem, peelingi mechaniczne, kwasy, mikrodermabrazja),
- unikać sauny oraz gorących kąpieli,
- przemywać wodą twarz po kąpieli w morzu i basenie, a następnie nakładać na skórę krem kojący.
Polecamy: Jakie wyróżniamy postaci trądziku?
Źródło: udostępnione przez Pharmaceris/ mk
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!