Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty jest dość powszechnym schorzeniem, zwłaszcza u kobiet w wieku 25-55 lat. Sprawdź, w jaki sposób objawia się to schorzenie, jak należy pielęgnować skórę z trądzikiem i czego należy unikać, by nie zaostrzyć objawów.
/ 29.05.2013 11:43

Trądzik różowaty (tzw. rosacea) jest przewlekłym schorzeniem skóry charakteryzującym się występowaniem nawracającego i utrwalonego rumienia w obrębie twarzy, a także obecnością grudek, krost, teleangiektazji, a także zmian przerostowych.

Do zaostrzeń schorzenia dochodzi pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak:

 • stres,
 • zmiany temperatur,
 • ekspozycja na słońce,
 • ostre i gorące pokarmy,
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

W leczeniu trądziku różowatego istotne jest stosowanie łagodnych środków pielęgnacyjnych w postaci bezpiecznych kosmetyków. Dobrym uzupełnieniem terapii jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.

Skąd się bierze trądzik różowaty?

Etiologia choroby jest złożona i od lat pozostaje w pełni niewyjaśniona. Nieznany jest mechanizm wpływu czynników hormonalnych i neurologicznych na jej przebieg, ani też zjawisk prowadzących do zmian przerostowych. Wiadomo, iż jest to choroba zapalna, a odczyn zapalny odgrywa znaczącą rolę w powstawaniu zmian chorobowych. Komórki zapalne uwalniają cytokiny prozapalne, a to doprowadza do uszkodzeń w obrębie skóry właściwej, które indukują angiogenezę. Do zaostrzeń często dochodzi wskutek nieprawidłowej pielęgnacji i zaniedbań w profilaktyce.

Trądzik różowaty (rosacea) występuje najczęściej u kobiet (ok. 80%) w wieku 25-55 lat, o fototypie I lub II (jasna karnacja, niebieskie oczy). Obecność trądziku różowatego u jednego z rodziców zwiększa ryzyko rozwoju tej choroby u dziecka. Mimo, że trądzik różowaty o wiele rzadziej dotyka mężczyzn, to dermatolodzy obserwują u nich najcięższe, przerostowe postacie choroby tzw. rhinophymę (guzowate, przerosłe twory dotyczące najczęściej skóry nosa), które mogą być leczone wyłącznie chirurgicznie.

Warto wiedzieć: Czy można wyleczyć trądzik u dentysty?

Jak się objawia trądzik różowaty?

Zmiany dotyczą przede wszystkim okolic twarzy (policzki, grzbiet nosa, broda, czoło). Mają charakter przemijającego rumienia zlokalizowanego w centralnej części twarzy, któremu towarzyszy uczucie pieczenia i ściągnięcia skóry. Często widoczne są liczne teleangiektazje. Stan ten nasila się pod wpływem niekorzystnych czynników, takich jak stres, zmiany temperatury, promienie UV, nieprawidłowa dieta czy zła pielęgnacja.

W zaawansowanym stadium dochodzi do wysiewu twardych, czerwonych grudek, guzków, które mogą ulegać bliznowaceniu. Aby do tego nie dopuścić, bardzo ważne jest skuteczne łagodzenie zmian i działanie prewencyjne od pierwszych symptomów choroby.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym bardzo ważna jest zmiana nawyków i świadoma eliminacja szkodliwych czynników, które mogą zaostrzać stan skóry. Przede wszystkim należy unikać:

 • stresu i silnych emocji,
 • spożywania alkoholu, tytoniu, nadmiaru mocnej kawy i herbaty,
 • ostrych i gorących potraw,
 • nagłych zmian temperatur,
 • ekspozycji na promienie słoneczne (stosowanie wysokiej ochrony UV jest niezbędne),
 • przebywania w suchych pomieszczeniach (klimatyzowane lub mocno ogrzewane).

Skóra z trądzikiem różowatym powinna podlegać specjalistycznej pielęgnacji. Przede wszystkim należy:

 • stosować wyłącznie łagodne kosmetyki bez barwników, konserwantów i substancji zapachowych, bogate w substancje łagodzące, ochronne, odbudowujące barierę hydrolipidową skóry oraz wzmacniające kruche naczynia włosowate,
 • dostosowywać formułę kremu do rodzaju cery – problem trądziku może dotyczyć zarówno suchej, jak i tłustej skóry, poza tym jej potrzeby mogą się zmieniać w ciągu roku,
 • oczyszczać skórę delikatnymi środkami myjącymi bez mydła (najlepiej o konsystencji żelu, mleczka lub płynu micelarnego),
 • chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV,
 • stosować specjalistyczne kremy ochronne, przeznaczone do ochrony skóry w warunkach niskich, niekorzystnych temperatur (mróz, wiatr);
 • unikać mechanicznych zabiegów na skórę (mocne pocieranie ręcznikiem, peelingi mechaniczne, kwasy, mikrodermabrazja),
 • unikać sauny oraz gorących kąpieli,
 • przemywać wodą twarz po kąpieli w morzu i basenie, a następnie nakładać na skórę krem kojący.

Polecamy: Jakie wyróżniamy postaci trądziku?

Źródło: udostępnione przez Pharmaceris/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/10.05.2017 22:45
Cera tłusta i trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji oraz odpowiedniej diety. Spróbuj naszych produktów, które są w 100% naturalne. więcej informacji o naszych produktach na konopiafarmacja.pl Jak wiadomo wiele problemów skórnych zaczyna się od środka dlatego w diecie nie powinno zabraknąć cynku. Ten pierwiastek działa leczniczo na trądzik i ułatwia gojenie ranek, a jego niedobór pogłębia zmiany skórne. Nasze NASIONA KONOPNE stanowią doskonałe uzupełnienie diety w cynk, witaminy B1, B2, B3 składniki odżywcze, a zawarte w nich kwasy omega-3 i omega-6 dodatkowo odżywiają skórę i poprawiają wygląd włosów i paznokci. Do stosowania zewnętrznego polecamy szczególnie KONOPNY KREM SKIN z olejkiem rozmarynowym, który posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze oraz olejkiem jojoba zatrzymującym proces starzenia się i rozjaśnia blizny. Do oczyszczania Twojej skóry twarzy idealnie sprawdzi się KONOPNE BIO MYDŁO wzbogacone w rokitnik, aloes oraz kurkumę. Zastosuj także okłady z LIŚCI KONOPNYCH, które oczyszczają skórę z toksyn. Obejmij swoją skórę najłagodniejszą opieką, na którą sobie zasługuje i sama jej żąda. Rozpocznij pełną kuracje w walce z problemową cerą!
/03.06.2013 17:30
Ja też znam z zamierzchłych czasów ten krem .Moja mama przez lata też go używała. No cóż zniknęła komuna i zniknął ten krem. Może trzeba by poszperać w internecie i znaleźć firmę "Viola" Gliwice może jeszcze istnieje ale pewnie już pod inną zapewne obcojęzyczną nazwą.
/03.06.2013 17:21
Moja mama przez wiele lat miała silny trądzik różowaty ,2x tygodniowo odwiedzała kosmetyczkę wydawała na robione kremy i zabiegi potworne pieniądze ,trwało to latami. Któregoś dnia kosmetyczka uległa wypadkowi samochodowemu i zmarła.Mama wpadła w rozpacz a ja wpadłam do drogerii,kupiłam krem Viola Gliwice z zawartością witaminy "F" był to krem bardzo delikatny dla niemowląt i dzieci.Po pół roku trądzik znikną.Niestety od lat zniknął ten krem z rynku .Szkoda bo był wspaniały.