Jak rozpoznać raka jelita grubego?

Jak rozpoznać raka jelita grubego?
Co prawda nie ma jednego objawu, który jest charakterystyczny tylko dla tej choroby, daje ona jednak szereg objawów, które powinny wzbudzać czujność i skłaniać do konsultacji z lekarzem, szczególnie dotyczy to osób po 50 roku życia oraz z krewnymi, którzy zachorowali na ten nowotwór.
/ 03.03.2011 17:46
Jak rozpoznać raka jelita grubego?

Ból brzucha

Może mieć różną lokalizację, ponieważ nowotwór może lokalizować się w różnym odcinku jelita grubego. Może to być ból rozlany albo zlokalizowany, kurczowy lub kłujący. Czujność powinien wzbudzić nawracający, uporczywy ból.

Zobacz też: Co oznacza ostry ból brzucha?

Krwawienie

Jeśli w kale zaobserwujemy krew lub duże ilości śluzy samego lub wymieszanego z krwią niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Nie musi to być rak jelita grubego, wiele innych chorób daje ten objaw, ale one też wymagają leczenie i kontroli. Krwawienie występuje w żylakach odbytu, w chorobie Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i innych.

Biegunka lub zaparcie

Niepokój, szczególnie w połączeniu z wyżej wymienionymi objawami może wzbudzać zmiana rytmu wypróżnień. Jeśli do tej pory nie mieliśmy biegunki lub zaparć, i nagle się zaczęły, a nie są związane z błędami dietetycznymi powinny skłonić do konsultacji z lekarzem.

Zmęczenie, męczliwość, bladość

To są objawy niedokrwistość. Rakowi jelita grubego często towarzyszy niedokrwistość z niedoboru żelaza. Szczególnie niepokojąca jest taka, która nie ustępuje pomimo leczenia żelazem. Przyczyną niedokrwistości są przewlekłe utajone krwawienia z przewodu pokarmowego. Krwi w kale nie widzimy, ale wykryje ją badanie na krew utajoną.

Zobacz też: Jak często niedokrwistość jest objawem raka?

Chudnięcie

Ciągle zbyt wiele osób zgłasza się do lekarza za późno. Ignorują ból brzuch łykając kolejną tabletkę przeciwbólową, biegunkę i zaparcie uważają za wstydliwy objaw, o którym się nie mówi i czekają aż same przejdą. Czekają do momentu aż nagle zaczną tracić masę ciała, a to już jest objaw zaawansowanej choroby nowotworowej.
Pamiętajmy, że może my przeczekamy ból i inne objawy, ale nowotwór na nas czekać nie będzie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA