Jak uśmierzyć ból kręgosłupa?

Nawet 80% osób po trzydziestce odczuwa bóle kręgosłupa! Czy wiesz, jak skutecznie uśmierzyć ból kręgosłupa? Zobacz, jakie zabiegi fizjoterapeutyczne przynoszą najlepsze efekty!
/ 17.11.2014 12:21

ból kręgosłupa

Fot. Fotolia

Dlaczego kręgosłup boli?

Kręgosłup pełni ważną rolę stabilizującą tułów, chroni rdzeń kręgowy, umożliwia ruch, a także amortyzuje wszelkie obciążenia. W jego obrębie znajduje się kilka bardzo ważnych mechanizmów, pozwalających kontrolować, ograniczać i regulować niektóre ruchy.

"Są to między innymi układy mięśni, które kontrolują oś kręgosłupa, fizjologiczne krzywizny zwiększające odporność na różnego rodzaju obciążenia, a także systemy więzadeł czy torebek stawowych" – mówi dr n. med Monika Kaczmarek-Maciejewska, kierownik fizjoterapii z poznańskiego szpitala Med Polonia.

"Jakiekolwiek zaburzenia fizjologiczne pracy jednego z mechanizmów, mogą prowadzić do silnych dolegliwości bólowych kręgosłupa" – dodaje dr n. med Monika Kaczmarek-Maciejewska.

Przyczyn występowania tych problemów jest wiele. Można podzielić je na te zależne od budowy naszego ciała, jak wzrost, nadwaga czy otyłość, a także na przyczyny wynikające z naszego trybu życia czy aktywności zawodowej. 

Zobacz także: Jak uniknąć bólu kręgosłupa szyjnego?

Komu zagraża ból kręgosłupa?

Na bóle kręgosłupa najbardziej narażone są osoby wysokie, a także ludzie po 40 roku życia. Dodatkowo, kręgosłupowi nie pomaga:

  • siedzący tryb życia,
  • praca w pozycji stojącej,
  • ciężka praca fizyczna.

"Pierwszym objawem jest ból lub ograniczenie zakresu ruchu" – wyjaśnia dr n. med Monika Kaczmarek-Maciejewska, kierownik fizjoterapii z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Nie powinniśmy lekceważyć tych sygnałów, wręcz przeciwnie, powinniśmy jak najszybciej podjąć stosowne kroki zapobiegawcze i skonsultować się z fizjoterapeutą lub osteopatą – dodaje.

W walce z bólem pomóc może zmiana trybu życia, zrzucenie zbędnych kilogramów, a także częstsza aktywność fizyczna. Jednak najczęściej polecanym przez lekarzy rozwiązaniem są zabiegi fizjoterapeutyczne.

Zabiegi fizjoterapeutyczne uśmierzające ból kręgosłupa

Coraz popularniejsza w walce z tego typu dolegliwościami staje się terapia manualna. Obejmuje ona leczenie odwracalnych zaburzeń czynnościowych narządu ruchu, takich jak:

  • ograniczenia ruchomości stawów,
  • zaburzania napięć mięśniowych,
  • zaburzenia funkcji mięśni i więzadeł.

Jedną z popularnych metod terapii jest masaż głęboki. "Metoda ta, poprzez powolne rozluźnienie i zlikwidowanie napięć w obrębie tkanek miękkich, czyli mięśni i więzadeł, znosi ból i skutecznie przywraca prawidłowy zakres ruchu. Tradycyjny masaż dociera zwykle do tkanek powierzchniowych, natomiast masaż głęboki oddziałuje na tkanki bezpośrednio odpowiadające za uczucie bólu" – mówi dr n. med Monika Kaczmarek-Maciejewska.

Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent poddawany jest szczegółowej diagnostyce stanu napięcia tkanek miękkich, sprawdzeniu postawy ciała, a podczas wywiadu ustalane są konkretne przyczyny występowaniu bólu.

Masaż ten nie tylko zmniejsza ból, lecz także przywraca prawidłową równowagę układu mięśniowego, a w konsekwencji płynność ruchu.

Dla uzyskania najlepszych efektów, po masażu zaleca się kinesiotaping, czyli naklejanie specjalnych elastycznych plastrów, które utrwalają efekt terapii i powodują wchłanianie się obrzęków, poprawiają stabilizację stawów i wspomagają rozluźnianie napiętych struktur.

Źródło: Materiały prasowe LTM Communications

Zobacz także: Rehabilitacja kręgosłupa – przewodnik

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA