Fot. Fotolia
Dlaczego kręgosłup boli?
Kręgosłup pełni ważną rolę stabilizującą tułów, chroni rdzeń kręgowy, umożliwia ruch, a także amortyzuje wszelkie obciążenia. W jego obrębie znajduje się kilka bardzo ważnych mechanizmów, pozwalających kontrolować, ograniczać i regulować niektóre ruchy.
"Są to między innymi układy mięśni, które kontrolują oś kręgosłupa, fizjologiczne krzywizny zwiększające odporność na różnego rodzaju obciążenia, a także systemy więzadeł czy torebek stawowych" – mówi dr n. med Monika Kaczmarek-Maciejewska, kierownik fizjoterapii z poznańskiego szpitala Med Polonia.
"Jakiekolwiek zaburzenia fizjologiczne pracy jednego z mechanizmów, mogą prowadzić do silnych dolegliwości bólowych kręgosłupa" – dodaje dr n. med Monika Kaczmarek-Maciejewska.
Przyczyn występowania tych problemów jest wiele. Można podzielić je na te zależne od budowy naszego ciała, jak wzrost, nadwaga czy otyłość, a także na przyczyny wynikające z naszego trybu życia czy aktywności zawodowej.
Zobacz także: Jak uniknąć bólu kręgosłupa szyjnego?
Komu zagraża ból kręgosłupa?
Na bóle kręgosłupa najbardziej narażone są osoby wysokie, a także ludzie po 40 roku życia. Dodatkowo, kręgosłupowi nie pomaga:
- siedzący tryb życia,
- praca w pozycji stojącej,
- ciężka praca fizyczna.
"Pierwszym objawem jest ból lub ograniczenie zakresu ruchu" – wyjaśnia dr n. med Monika Kaczmarek-Maciejewska, kierownik fizjoterapii z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Nie powinniśmy lekceważyć tych sygnałów, wręcz przeciwnie, powinniśmy jak najszybciej podjąć stosowne kroki zapobiegawcze i skonsultować się z fizjoterapeutą lub osteopatą – dodaje.
W walce z bólem pomóc może zmiana trybu życia, zrzucenie zbędnych kilogramów, a także częstsza aktywność fizyczna. Jednak najczęściej polecanym przez lekarzy rozwiązaniem są zabiegi fizjoterapeutyczne.
Zabiegi fizjoterapeutyczne uśmierzające ból kręgosłupa
Coraz popularniejsza w walce z tego typu dolegliwościami staje się terapia manualna. Obejmuje ona leczenie odwracalnych zaburzeń czynnościowych narządu ruchu, takich jak:
- ograniczenia ruchomości stawów,
- zaburzania napięć mięśniowych,
- zaburzenia funkcji mięśni i więzadeł.
Jedną z popularnych metod terapii jest masaż głęboki. "Metoda ta, poprzez powolne rozluźnienie i zlikwidowanie napięć w obrębie tkanek miękkich, czyli mięśni i więzadeł, znosi ból i skutecznie przywraca prawidłowy zakres ruchu. Tradycyjny masaż dociera zwykle do tkanek powierzchniowych, natomiast masaż głęboki oddziałuje na tkanki bezpośrednio odpowiadające za uczucie bólu" – mówi dr n. med Monika Kaczmarek-Maciejewska.
Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent poddawany jest szczegółowej diagnostyce stanu napięcia tkanek miękkich, sprawdzeniu postawy ciała, a podczas wywiadu ustalane są konkretne przyczyny występowaniu bólu.
Masaż ten nie tylko zmniejsza ból, lecz także przywraca prawidłową równowagę układu mięśniowego, a w konsekwencji płynność ruchu.
Dla uzyskania najlepszych efektów, po masażu zaleca się kinesiotaping, czyli naklejanie specjalnych elastycznych plastrów, które utrwalają efekt terapii i powodują wchłanianie się obrzęków, poprawiają stabilizację stawów i wspomagają rozluźnianie napiętych struktur.
Źródło: Materiały prasowe LTM Communications
Zobacz także: Rehabilitacja kręgosłupa – przewodnik
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!