Wybielające pasty do zębów
Specjalne pasty do zębów są najpopularniejszymi środkami pozwalającymi zadbać o biel naszych zębów.
Zawierają substancje ścierne lub naturalne ekstrakty, które usuwają bakterie, osady i kamień nazębny.
Pasty wybielające działają powierzchniowo – pozwalają na bieżąco usuwać przebarwienia powstałe w wyniku spożywania niektórych pokarmów, picia kawy czy palenia tytoniu. Nie pomogą jednak w przypadku poważniejszych defektów.
Ponadto pasty tego typu należy stosować ostrożnie, gdyż zbyt intensywne szczotkowanie może uszkadzać szkliwo.
Zobacz też: Jak wybielić zęby u stomatologa?
Żele wybielające
Żele wybielające zdobywają coraz większą popularność. Zawierają te same substancje chemiczne, co preparaty używane w gabinetach stomatologicznych – z tą różnicą, że preparat do samodzielnego stosowania jest mniej stężony.
Żele wybielające można nabyć w drogeriach lub aptekach. Ich cena oscyluje w granicach 60–70 zł. Terapia trwa około dwóch tygodni i pozwala rozjaśnić zęby średnio o 2 lub 3 tony, zatem pomaga pozbyć się stosunkowo niewielkich przebarwień.
Należy pamiętać, że żele wybielające mogą działać drażniąco, dlatego nie są wskazane dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów i krwawienie dziąseł.
Zobacz też: Zdrowe zęby - poradnik
Paski wybielające
Pod wieloma względami przypominają żele wybielające: działają podobnie, mają zbliżoną cenę, mogą powodować nadwrażliwość zębów. Wielkość pasków nie pozwala na wybielenie zębów trzonowych, jednak w zupełności wystarcza, aby rozjaśnić szkliwo przednich zębów, eksponowanych w uśmiechu.
Tygodniowa kuracja, w czasie której należy dwa razy dziennie zakładać plastry na 30 min., pozwala uzyskać zadowalający efekt.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!