Podstawowe przeciwwskazania do rozpoczęcia zabiegu wybielania zębów to próchnica, choroby dziąseł, silna nadwrażliwość zębów, wypełnienia znajdujące się w widocznych miejscach oraz fluoroza./ fot. Fotolia

Jak wybielić zęby w domu?

Śnieżnobiały uśmiech jest oznaką zdrowia i niezbędnym elementem atrakcyjnego wyglądu, ułatwiającym kontakty biznesowe i towarzyskie. Obecnie istnieje wiele różnorodnych metod usuwania przebarwień: wybielające pasty do zębów, żele wybielające, paski wybielające… Czy można samodzielnie wybielić zęby?
/ 10.10.2011 10:48
Podstawowe przeciwwskazania do rozpoczęcia zabiegu wybielania zębów to próchnica, choroby dziąseł, silna nadwrażliwość zębów, wypełnienia znajdujące się w widocznych miejscach oraz fluoroza./ fot. Fotolia

Wybielające pasty do zębów

Specjalne pasty do zębów są najpopularniejszymi środkami pozwalającymi zadbać o biel naszych zębów.

Zawierają substancje ścierne lub naturalne ekstrakty, które usuwają bakterie, osady i kamień nazębny.

Pasty wybielające działają powierzchniowo – pozwalają na bieżąco usuwać przebarwienia powstałe w wyniku spożywania niektórych pokarmów, picia kawy czy palenia tytoniu. Nie pomogą jednak w przypadku poważniejszych defektów.

Ponadto pasty tego typu należy stosować ostrożnie, gdyż zbyt intensywne szczotkowanie może uszkadzać szkliwo.

Zobacz też: Jak wybielić zęby u stomatologa?

Żele wybielające

Żele wybielające zdobywają coraz większą popularność. Zawierają te same substancje chemiczne, co preparaty używane w gabinetach stomatologicznych – z tą różnicą, że preparat do samodzielnego stosowania jest mniej stężony.

Żele wybielające można nabyć w drogeriach lub aptekach. Ich cena oscyluje w granicach 60–70 zł. Terapia trwa około dwóch tygodni i pozwala rozjaśnić zęby średnio o 2 lub 3 tony, zatem pomaga pozbyć się stosunkowo niewielkich przebarwień.

Należy pamiętać, że żele wybielające mogą działać drażniąco, dlatego nie są wskazane dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów i krwawienie dziąseł.

Zobacz też: Zdrowe zęby - poradnik

Paski wybielające

Pod wieloma względami przypominają żele wybielające: działają podobnie, mają zbliżoną cenę, mogą powodować nadwrażliwość zębów. Wielkość pasków nie pozwala na wybielenie zębów trzonowych, jednak w zupełności wystarcza, aby rozjaśnić szkliwo przednich zębów, eksponowanych w uśmiechu.

Tygodniowa kuracja, w czasie której należy dwa razy dziennie zakładać plastry na 30 min., pozwala uzyskać zadowalający efekt.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!