Kleszcz wbity w ciało. fot. Adobe Stock

Jaka grupa krwi najbardziej przyciąga kleszcze? Wyniki badań naukowych

Przekonanie o tym, że kleszcze najchętniej wybierają osoby o określonej grupie krwi, do tej był jednie obiegową opinią. Dziś mamy już pewność, że w tej ludowej mądrości kryje się prawa. Badania naukowców z Czech dają jednoznaczny wynik.
Marta Kosakowska / 29.05.2019 12:34
Kleszcz wbity w ciało. fot. Adobe Stock

Uniwersytetu Masaryka w Brnie postanowili sprawdzić, czy określone grupy krwi mają wpływ na przyciąganie kleszczy. Z badań naukowców jasno wynika, że pajęczaki wyraźnie preferują osoby o jednej z grup krwi. Jakiej?

4-letnia dziewczynka poparzyła się na zjeżdżalni. Z poważnymi obrażeniami skóry trafiła do szpitala

Jaka grupa krwi najbardziej przyciąga kleszcze?

Zespół badaczy zebrał nad rzeką Rudą w okolicy Brna kleszcze pospolite, które są powszechne niemal w całej Europie. Zebranym pajęczakom dano dostęp do czterech próbek grup krwi: A, B, AB oraz O. W badaniu pominięto układ Rh+ i Rh-. Przeprowadzono 100 prób, które przyniosły jednoznaczny wynik.

Kleszcze najchętniej wybierały krew o grupie A (36%). Z kolei najrzadziej były skłonne wybrać krew o grupie B (15%). Wyniki badań mogą mieć proste przeniesienie na praktykę. Kleszcze preferują na swoich żywicieli osoby, które mają grupę krwi A. Badaczom nie udało się jednak ustalić, dlaczego tak jest.

Nie wiadomo do końca, dlaczego kleszcze preferują określoną grupę krwi, ale badanie wykazuje, że może ona być jednym z czynników przyciągających te pajęczaki
- wyjaśniła kierownik badań dr Alena Zakovska.

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

Specjaliści podkreślają, że kleszcze są wyczulone na podwyższoną temperaturę ciała oraz zapachy np. potu. Pajęczaki przyciągają również słodkie aromaty np. perfumy z nutą wanilii czy kokosa. Z kolei nie lubią one zapachu rozmarynu, mięty pieprzowej i czosnku. Po powrocie ze spaceru, najlepiej oczyścić odzież i buty rolką do odzieży. Dobrze jest również wziąć prysznic, który zmyje z ciała ewentualne pajęczaki, które jeszcze nie zdążyły się wgryźć. Warto dbać również o zabezpieczenie przed kleszczami zwierząt domowych.

Zobacz, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza, by nie zrobić sobie krzywdy!

Źródło: Annals of Agricultural and Environmental Medicine, zdrowie.gazeta.pl

Przeczytaj:
Czy morfologia krwi może wykazać nowotwór? Sprawdzamy, jakie parametry badania powinny nas zaniepokoić
Śmierć we Wrocławiu: młoda kobieta opiekowała się nieszczepionymi dziećmi. Zmarła z powodu zakażenia meningokokami

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/09.09.2018 21:18
Może to od zapachu ciała zależy,albo kleszcze czuja"wartościową","bogata"krew?,wtedy mają większą szansę na przeżycie.A może to przypadek.Ja miał ponad 20l.temu po wycieczce rowerowej 8,sztuk na raz.Zyje nic mi nie jest.Teraz jednak to są "inne"osobniki,są już nawet duże okazy przywleczone z cieplejszych krajów(,na razie nie rozprzestrzeniają się).Wg Sanepidu to komary stanowią gorsze niebezpieczenstwo,ale się o tym głośno nie mówi.
/27.08.2018 08:20
Bzdura totalna Mamy z synem i mężem gr krwi A a moja mama ma B ....nasza trójka chodzi po lasach, łąkach i zero kleszczy, a mama złapie nawet po wyjściu do ogrodu przed domem
/20.08.2018 21:53
To normalne nosić długie spodnie i rękawy. Cienka przewiewna tkanina i się przeżyje. Słońce przynajmniej nie świeci bezpośrednio na ciało.
POKAŻ KOMENTARZE (7)