Jaki związek ma cukrzyca z miażdżycą?

Zmiany zakrzepowe znajdujące się w żyłach kończyn dolnych gromadzą się przy ścianach naczyń, zwężając ich światła/ fot.Fotolia
U osób chorych na cukrzycę znacznie częściej i wcześniej rozwijają się zmiany miażdżycowe w tętnicach dużego i średniego kalibru. Szczególnie często zmiany te powstają w naczyniach wieńcowych, mózgowych i kończyn dolnych powodując powstanie charakterystycznych zespołów chorobowych.
/ 28.02.2011 02:48
Zmiany zakrzepowe znajdujące się w żyłach kończyn dolnych gromadzą się przy ścianach naczyń, zwężając ich światła/ fot.Fotolia

Dlaczego osoby z cukrzycą częściej chorują na miażdżycę?

W cukrzycy zarówno typu I jak i II występuje szereg zaburzeń hormonalnych i metabolicznych które wpływają na rozwój miażdżycy.

Mechanizm odpowiedzialny za przyspieszenie pojawienia się miażdżycy u chorych na cukrzycę nie jest do końca poznany. Uważa się że zwiększone ryzyko miażdżycy u tych chorych związane jest z wpływem cukrzycy na występowanie ogólnie znanych czynników ryzyka miażdżycy takich jak: nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia lipidowe. Hiperlipidemia wpływa również na hamowanie odnowy śródbłonka tętnic, zaburza glikację kolagenu i innych protein strukturalnych ściany naczyń oraz uszkadza czynności parakrynne płytek krwi co zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy tętnic.

Przeczytaj: Cukrzycy bardziej narażeni na udar mózgu

Miażdżycowe zespoły chorobowe w cukrzycy

Makroangiopatie, a w szczególności choroba wieńcowa, odpowiedzialne są za ok. 70% zgonów pacjentów z cukrzycą. Jak pokazują badania zgorzel kończyn z powodu miażdżycy naczyń obwodowych występują 15-krotnie częściej w populacji chorych na cukrzycę. Ryzyko amputacji kończyny rośnie wraz z czasem trwania cukrzycy oraz wiekiem chorego.
Częstość udarów mózgu oraz niedokrwiennych przemijających zespołów neurologicznych jest również 2-3 krotnie większa u osób z cukrzycą.

Przeczytaj: Ile tłuszczu masz we krwi? Zrób lipidogram!

U chorych na cukrzycę zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych zajmują większą powierzchnię oraz w większym stopniu wystają ponad powierzchnię śródbłonka. U kobiet przed menopauzą chorujących na cukrzycę wykazano 3krotnie większy wskaźnik umieralności z powodu choroby niedokrwiennej serca.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA