Jakie są najczęstsze powikłania wirusowych zapaleń wątroby?

Wraz z wiekiem głos zmienia się. Maleje jego skala, zmienia się modulacja, słabnie natężenie. Lecząc się u lekarza logopedy lub foniatry możemy powstrzymać tempo rozwoju Presbylaryngis /fot. Shutterstock
Wirusowe zapalenia wątroby bardzo często przebiegają skąpoobjawowo i łagodnie, często chory nawet nie wie, że przebył zakażenie wirusem hepatotropowym. Czasami jednak zdarzają się powikłania. Można je podzielić na ostre, towarzyszące ostrym zapaleniom i przewlekłe, które ujawniają się dopiero po wielu latach trwania choroby.
/ 30.12.2010 12:36
Wraz z wiekiem głos zmienia się. Maleje jego skala, zmienia się modulacja, słabnie natężenie. Lecząc się u lekarza logopedy lub foniatry możemy powstrzymać tempo rozwoju Presbylaryngis /fot. Shutterstock

Ostre powikłania

Do ostrych powikłań wirusowych zapaleń wątroby należy nadostre lub piorunujące zapalenie, które mogą doprowadzić do niewydolności wątroby. Częściej występują w przebiegu ostrego WZW typu A i B. Główne objawy to żółtaczka, objawy skazy krwotocznej, tachykardia, hipotensja, zaburzenia świadomości. To bardzo poważny stan, który wymaga intensywnego leczenia, najlepiej na oddziale intensywnej terapii.

Układowe powikłania

Inne powikłania ostrych WZW są związane z obecnością kompleksów immunologicznych w surowicy, powstałych w odpowiedzi na obecność wirusa w organizmie. Należą tutaj układowe zapalenia naczyń, rumień guzowaty, kłębuszkowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, zapalenie mięśnia sercowego. Zazwyczaj ustępują po wycofaniu się ostrej fazy, ale niekiedy mogą wymagać leczenia immunosupresyjnego.

Przeczytaj: Na czym polega różnica między ostrym WZW typu B i D?

Marskość wątroby

Po wielu latach utrzymywania się wirusa w hepatocytach dochodzi do rozwoju marskości wątroby. Jest to stan uogólnionego uszkodzenia miąższu wątroby, z włóknieniem i przemianą w nieprawidłowe guzki regeneracyjne, a więc zmniejszeniem ilości czynnego miąższu. Doprowadza to do zaburzeń czynności narządu. Rozwija się nadciśnienie wrotne, skutkujące powstaniem żylaków przełyku i wpustu żołądka, które w przypadku pęknięcia dają masywne krwawienia, często kończące się śmiercią. Pojawiają się objawy skazy krwotocznej, żółtaczka, świąd skóry, wzdęcia, nudności, wymioty, encefalopatia wątrobowa, w postaci zaburzeń świadomości, nadmiernej senności lub pobudzenia. Leczenie ma na celu poprawę komfortu życia chorych, niektórzy wymagają przeszczepienia wątroby. Ważne jest odpowiednie leczenie przeciwwirusowe przewlekłych zapaleń wątroby o etiologii HBV lub HCV.

Zobacz też: WZW typu C - czy warto się leczyć?

Rak wątrobowokomórkowy

Przewlekłe zakażenie HBV lub HCV predysponuje do rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Objawy to postępujące wyniszczenie, ból brzucha, powiększenie obwodu brzucha, obrzęki kończyn dolnych, żółtaczka. Radykalna resekcja guza możliwa jest jedynie u zaledwie 5-35% chorych. Często jednak ze względu na współistniejącą marskość narządu i rozmiary guza resekcja jest niemożliwa. Niekiedy można myśleć o przeszczepie wątroby.

W zapobieganiu powikłaniom wirusowych zapaleń wątroby najważniejsze jest rozpoznanie zakażenia i leczenie przewlekłych WZW.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA