Jakie są najczęstsze urazy nosa?

Nasz organizm nie magazynuje witaminy C, a jej nadmiar wydala z moczem/ fot. Fotolia
Nos jest najbardziej wysuniętą do przodu częścią twarzy i przez to narażony jest na częste urazy- w wypadkach komunikacyjnych czy bójkach. Potwierdzają to statystyki- kości nosowe to najczęściej podlegające złamaniom kości twarzy i trzecie co do częstości w całym organizmie.
/ 03.07.2011 12:06
Nasz organizm nie magazynuje witaminy C, a jej nadmiar wydala z moczem/ fot. Fotolia

Jak przebiegają zazwyczaj urazy nosa?

Różnego rodzaju wypadki z uderzeniem w nos skutkują zwykle krwawieniem z nosa, które ustępuje samoistnie po kilku minutach. Zachowanie spokoju, ułożenie w pozycji półleżącej lub siedzącej, przechylenie głowy do przodu - takie postępowanie sprzyja zatamowaniu krwawienia. Jeśli krwawienie nie ustępuje, należy szukać pomocy lekarskiej.

Jeśli po urazie nosa wystąpią problemy z oddychaniem lub pojawi się obrzęk, również należy zwrócić się do lekarza. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o złamaniu nosa lub krwiaku przegrody nosowej.

Jakie są objawy złamania nosa?

Najczęściej złamanie nosa skutkuje krwawieniem, po którym pojawia się obrzęk. Towarzyszyć temu może krwiak. Nos może być przesunięty na jedną stronę lub zapadnięty. Jest to czasem niemożliwe do stwierdzenia z powodu obrzęku.

Przeczytaj też: Co robić, gdy dziecku leci krew z nosa?

Jak stawiana jest diagnoza?

Z reguły zmieniony kształt nosa nie pozostawia wątpliwości co do rozpoznania. Ważne jest jednak, aby wykluczyć krwiaka przegrody nosa, temu m.in. służy badanie laryngologiczne. Obmacywanie nosa pozwala ocenić szczelinę złamania i ruchomość odłamków. Badanie zostaje uzupełnione zdjęciem rentgenowskim.

Jak wygląda leczenie złamania nosa?

Postępowanie zależy od obecności krwiaka przegrody i obrzęku. Krwiak przegrody powinien zostać nacięty celem usunięcia zgromadzonej krwi. Złamania z przesunięciem fragmentów kostnych wymagają nastawienia i jeśli nos nie jest obrzęknięty to nastawienia dokonuje się od razu. Jeśli jednak wystąpił obrzęk, to nastawienie powinno nastąpić po jego ustąpieniu. Złamanie nosa z obrzękiem może zostać nastawione do 2 tygodni od urazu. Nastawianie może zostać przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Tę drugą formę preferuje się zwłaszcza u dzieci. Po nastawieniu nos zaopatrywany jest tamponadą i zewnętrznym opatrunkiem. Dodatkowo podawany jest antybiotyk.Skomplikowane złamania, np. złamania otwarte czy ze znacznym przesunięciem nosa mogą wymagać zaopatrzenia operacyjnego. Po takim zabiegu zakładany jest opatrunek gipsowy. Również jeśli złamanie nosa nie zostało nastawione we właściwym czasie i pozostawiło po sobie deformację nosa, jedyną możliwością leczenia pozostaje zabieg operacyjny.

Warto przeczytać: Złamania po wypadkach komunikacyjnych - jak pomóc?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA