Jakie są przyczyny zachorowania na astmę?

Trudno jest zdiagnozować astmę oskrzelową u dzieci poniżej 5 roku życia. Nawet jeśli występują objawy, mogace sugerować astmę, często dziecko z nich "wyrasta".
Astma jest częstą chorobą układu oddechowego i znacznie upośledza codzienne życie chorego, szczególnie gdy nie jest dobrze kontrolowana. Nie każda osoba, która jest obarczona czynnikami ryzyka rozwinie tę chorobę. Zachorują również osoby, u których nie zaobserwowano żadnego z czynników. Dowiedz się czy jesteś w grupie ryzyka!
/ 31.03.2011 19:22
Trudno jest zdiagnozować astmę oskrzelową u dzieci poniżej 5 roku życia. Nawet jeśli występują objawy, mogace sugerować astmę, często dziecko z nich "wyrasta".

Różnorodny wpływ czynników

Na powstanie astmy wpływają czynniki, których bezpośrednie działanie zostało potwierdzone w badaniach naukowych oraz takie, które mają zaledwie pośrednie działanie. W drugim przypadku do rozwinięcia się pełnoobjawowej astmy potrzebne są również innego typu zaburzenia tworzące chorobotwórczy całokształt. Oczywiście nie każda osoba narażona na dany faktor zachoruje. Niezwykle istotna jest predyspozycja genetyczna, nad której dokładnym określeniem wciąż pracują naukowcy.

Wystąpienie schorzenia nie jest niczyją winą, a astmatyk powinien zostać objęty specjalistyczną opieką lekarską oraz szkoleniem z zakresu przyjmowania leków na co dzień oraz w nagłych przypadkach.

Wzmaganie reakcji zapalnej

Działanie potwierdzone, pewne i silne mają alergeny, z którymi kontaktujemy się na co dzień. Mają one szczególne znaczenie w wywoływaniu zaostrzeń, dlatego bardzo istotna dla astmatyków jest dokładna diagnostyka alergologiczna oraz następcze unikanie danego czynnika - pyłku, pokarmu czy innej substancji. W postaci astmy może objawiać się także atopia. W przypadku osób pracujących w wyjątkowych warunkach narażenia na alergen, obserwacja lekarska i odpowiednie leczenie są szczególnie istotne. Może być nawet konieczna zmiana zawodu gdy wystąpią nasilone i groźne reakcje. Również infekcje górnych dróg oddechowych, poprzez wzmożoną reakcję zapalną zwiększają ryzyko rozwoju astmy, dlatego szczególnie w młodszym wieku im mniej błahych infekcji wirusowych, tym lepiej dla równowagi oskrzeli.

Czytaj: Jak odróżnić astmę od ostrego napadu astmy?

Co jeszcze wpływa na rozwój astmy?

Zaobserwowano, iż astma częściej rozwija się o osób otyłych, a wśród dzieci - u chłopców. Palacze zarówno czynni jak i bierni są bardziej narażeni, przez co należy pamiętać o zakazie palenia papierosów w obecności dzieci, u których związek pomiędzy narażeniem na dym tytoniowy a astmą został udowodniony. Mówi się, że dzieci najlepiej dorastają na wsi. Miejskie zanieczyszczenie powietrza, drobne cząsteczki kurzu i spalin nasilają bowiem stan zapalny w obrębie górnych dróg oddechowych. Stosując przewlekle niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki beta adrenolityczne należy również brać pod uwagę zwiększone ryzyko rozwoju astmy.

Ochronny wpływ diety

Jeśli w dzieciństwie w diecie zabrakło kwasów omega oraz antyoksydantów, zbyt wcześnie wprowadzono mleko krowie, ustrój może być nauczony silniejszych reakcji na zwyczajne bodźce dnia codziennego reagując skurczem oskrzeli. Pamiętajmy, by przestrzegać zaleceń dietetycznych.

Polecamy też: Czy pokarm może wywołać astmę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA