Rodzaje kamicy nerkowej a lokalizacja kamieni nerkowych
W zależności od miejsca w którym lokalizuje się złóg lub złogi wyróżniamy:
- kamicę nerkową (układ kielichowo-miedniczkowy nerki),
- kamicę moczowodową,
- kamicę pęcherza moczowego,
- kamicę cewkową
- kamicę wielomiejscową.
Jakie są rodzaje kamieni nerkowych?
Podział kamieni nerkowych ze względów chemicznych jest najbardziej popularny, ponieważ to on decyduje o wyborze odpowiedniego leczenia. Wyróżniamy kamienie szczawianowe, cystynowe, struwitowe i z kwasu moczowego.
Jak powstają kamienie szczawianowe?
To najczęściej występujący rodzaj kamieni nerkowych. Związane są w dużej mierze ze stosowaną dietą. Spożywanie pokarmów bogatych w szczawiany (szpinak, szczaw), przedawkowywanie witaminy C, dieta uboga w wapń. Gospodarka wapniowa ma tutaj ogromne znaczenie, ale zarówno niedobór wapnia, jak i jego nadmierne wydalanie nie są zdrowe dla naszych nerek. Wapń wydalany przez nerki łączy się z szczawianami w świetle kielichów nerkowych. Do hiperkalciurii (nadmiernego wydalania wapnia z moczem) prowadzi nadczynność przytarczyc, zaawansowane nowotwory z przerzutami do kości, inne choroby układu kostnego i pokarmowego oraz choroby ziarniniakowi (gruźlica, sarkoidoza).
Polecamy: Inwazyjne metody leczenia kamicy nerkowej
Skąd biorą się w nerkach kamienie cystynowe?
Kamienie cystynowe nie są częstym zjawiskiem i zazwyczaj towarzyszą wrodzonym defektom genetycznym zwrotnego wchłaniania aminokwasów w nerkach (cystyny, ornityny, argininy, lizyny), które prowadzi do nadmiernego ich wydalania z moczem i odkładania w układzie moczowym.
Co sprzyja powstawaniu kamieni struwitowych?
Struwit to inaczej fosforan magnezowo-amonowy. Do powstawania tego związku konieczne jest zasadowe środowisko. Idealne warunki do powstawania kamieni struwitowych występują w bakteryjnych zakażeniach układu moczowego, w których dochodzi do alkalizacji moczu. Dlatego osoby często chorujące na zakażenia układu moczowego są szczególnie narażone na ich powstawanie.
Co jest przyczyną powstawania kamieni z kwasu moczowego?
Hiperurykemia, czyli nadmierne wydalanie kwasu moczowego z moczem może być idiopatyczna, to znaczy bez uchwytnej przyczyny. Częściej jednak jest efektem stosowania niewłaściwej diety bogatej w puryny lub stosowania leków urykozurycznych (zwiększających wydalanie kwasu moczowego). Kamienie z kwasu moczowego spotyka się także w przebiegu dny moczanowej, w nowotworach szpiku i chorobach mieloproliferacyjnych (takich, w których dochodzi do nadprodukcji jednego lub kilku składników morfotycznych krwi).
Zobacz także: Jak powinna wyglądać dieta osoby z kamicą nerkową?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!