Jakie są rodzaje kamicy nerkowej?

Określenie rodzaju kamicy nerkowej jest konieczne do prawidłowej diagnostyki i leczenia kamicy nerkowej. Kamień nerkowy obecny w układzie moczowym może dawać różne objawy w zależności od swojej lokalizacji, zaś leczenie kamicy nerkowej uzależnione jest od substancji chemicznej, z której jest on zbudowany. Sprawdź skąd biorą się w nerkach poszczególne rodzaje kamieni.
/ 03.06.2013 10:51

Rodzaje kamicy nerkowej a lokalizacja kamieni nerkowych

W zależności od miejsca w którym lokalizuje się złóg lub złogi wyróżniamy:

  • kamicę nerkową (układ kielichowo-miedniczkowy nerki),
  • kamicę moczowodową,
  • kamicę pęcherza moczowego,
  • kamicę cewkową
  • kamicę wielomiejscową.

Jakie są rodzaje kamieni nerkowych?

Podział kamieni nerkowych ze względów chemicznych jest najbardziej popularny, ponieważ to on decyduje o wyborze odpowiedniego leczenia. Wyróżniamy kamienie szczawianowe, cystynowe, struwitowe i z kwasu moczowego.

Jak powstają kamienie szczawianowe?

To najczęściej występujący rodzaj kamieni nerkowych. Związane są w dużej mierze ze stosowaną dietą. Spożywanie pokarmów bogatych w szczawiany (szpinak, szczaw), przedawkowywanie witaminy C, dieta uboga w wapń. Gospodarka wapniowa ma tutaj ogromne znaczenie, ale zarówno niedobór wapnia, jak i jego nadmierne wydalanie nie są zdrowe dla naszych nerek. Wapń wydalany przez nerki łączy się z szczawianami w świetle kielichów nerkowych. Do hiperkalciurii (nadmiernego wydalania wapnia z moczem) prowadzi nadczynność przytarczyc, zaawansowane nowotwory z przerzutami do kości, inne choroby układu kostnego i pokarmowego oraz choroby ziarniniakowi (gruźlica, sarkoidoza).

Polecamy: Inwazyjne metody leczenia kamicy nerkowej

Skąd biorą się w nerkach kamienie cystynowe?

Kamienie cystynowe nie są częstym zjawiskiem i zazwyczaj towarzyszą wrodzonym defektom genetycznym zwrotnego wchłaniania aminokwasów w nerkach (cystyny, ornityny, argininy, lizyny), które prowadzi do nadmiernego ich wydalania z moczem i odkładania w układzie moczowym.

Co sprzyja powstawaniu kamieni struwitowych?

Struwit to inaczej fosforan magnezowo-amonowy. Do powstawania tego związku konieczne jest zasadowe środowisko. Idealne warunki do powstawania kamieni struwitowych występują w bakteryjnych zakażeniach układu moczowego, w których dochodzi do alkalizacji moczu. Dlatego osoby często chorujące na zakażenia układu moczowego są szczególnie narażone na ich powstawanie.

Co jest przyczyną powstawania kamieni z kwasu moczowego?

Hiperurykemia, czyli nadmierne wydalanie kwasu moczowego z moczem może być idiopatyczna, to znaczy bez uchwytnej przyczyny. Częściej jednak jest efektem stosowania niewłaściwej diety bogatej w puryny lub stosowania leków urykozurycznych (zwiększających wydalanie kwasu moczowego). Kamienie z kwasu moczowego spotyka się także w przebiegu dny moczanowej, w nowotworach szpiku i chorobach mieloproliferacyjnych (takich, w których dochodzi do nadprodukcji jednego lub kilku składników morfotycznych krwi).

Zobacz także: Jak powinna wyglądać dieta osoby z kamicą nerkową?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/16.06.2015 12:53
Witam ja cierpię na kamice wapniowe fosforowa od 4 lat . Jestem tum bardzo zmęczona w tym roku mam juz trzeci raz kamienie rownocześnie w obu nerkach . Obecnie pije wodę Jan to kamienie schodzą szybciej . Moze ktoś mi powie co mam zrobić ze u wreszcie sie od tej choroby uwolnić ! Proszę o pomoc .
/27.03.2014 17:14
utrzymanie diety jest bardzo ważne. ja silnie jej przestrzegałam i zażywałam tabletki rozpuszczające kamienie i się wyleczyłam z kamicy, polecam, stosowałam nefrotabs
/10.03.2014 17:33
w walce i profilaktyce kamicy nerkowej i chorób dróg moczowych polecam tabletki nefrotabs. jedno opakowanie zawiera 30 tabletek, koszt to mniej niż 30zł. lek jest na bazie ziół, zawiera wyciąg z werbeny, skrzypu polnego, rdestu ptasiego, pokrzywy i fasoli zwyczajnej. nic sztucznego, wszystko naturalne. oczywiście można samemu przyrządzić sobie herbatę ziołową na bazie tych składników, ale dla mnie na przykład stosowanie takich tabletek było dużo wygodniejsze.
POKAŻ KOMENTARZE (9)