sxc.hu

Jakie są techniki rozrodu wspomaganego?

Techniki rozrodu wspomaganego często traktowane są jako metody „ostatniej szansy” dla par starających się o dziecko. Dają one wielu kobietom możliwość zajścia w ciążę, ale niestety nie są też pozbawione wad.
/ 30.07.2010 12:00
sxc.hu

Jakie mamy techniki rozrodu wspomaganego?

  1. Inseminacje domaciczne ( IUI- intrauterine inseminations)- czyli umieszczenie nasienia bezpośrednio w macicy, aby plemnik miał krótszą drogę do komórki jajowej. Stosowane są w przypadkach, gdy za niepłodność odpowiada szyjka macicy- nieprawidłowości jej budowy, nieprawidłowości wydzielanego przez nią śluzu, które uniemożliwiają przedostanie się plemników.
  2. Zapłodnienie pozaustrojowe oraz umieszczenie embrionów ( są to komórki jajowe połączone z plemnikami, które ulegają podziałom) w macicy – czyli IN VITRO. (In-Vitro Fertilization with Embrio Transfer, IVF-ET). Klasycznym wskazaniem do zastosowania tej metody jest niepłodność spowodowana nieprawidłowościami jajowodów.
  3. Docytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników (intra-cytoplasmic sperm injection, ICSI)- czyli wstrzykiwanie plemnika bezpośrednio do cytoplazmy komórki jajowej. Metodę tę stosuje się w przypadku nieprawidłowego stanu nasienia- zwłaszcza zbyt małej ilości plemników i gdy poprzednie metody leczenia technikami rozrodu wspomaganego zakończyły się niepowodzeniem.
  4. Pobieranie plemników z jąder lub najądrzy- dokonuje się to metodą nakłucia jąder lub najądrzy. Tak otrzymane plemniki łączy się z komórką jajową.
  5. Dojajowodowe przeniesienie gamet (gamete intrafallopian transfer, GIFT)- ta metoda przypomina metodę invitro. W tym jednak przypadku plemniki i komórki jajowe są umieszczane w jajowodzie.
  6. Dojajowodowe przeniesienie zygoty (zygote intrafallopian transfer, ZIFT)- metoda podobna. W jajowodzie są umieszczane plemniki połączone z komórkami jajowymi.

Leczenie za pomocą technik rozrodu wspomaganego może być rozważane w dwóch kategoriach- albo traktowane jako jedyna metoda leczenia dająca szansę na posiadanie dziecka, albo jako metoda ostatniej szansy po wyczerpaniu innych, mniej zaawansowanych i inwazyjnych metod leczenia.

Polecamy: Farmakologiczne leczenie niepłodności

Powikłania

Techniki rozrodu wspomaganego, jak każde leczenie, mogą dawać powikłania. Są to:

- poronienia
- ciąże ektopowe- gdy jajo płodowe ulega zagnieżdżeniu gdzieś poza ścianą macicy, np. w ścianie jajowodu, w jajniku, w szyjce macicy. Taka ciąża nie ma szansy na prawidłowy rozwój, jak również stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiety- musi więc być usunięta
- ciąże mnogie- zdarzają się częściej niż po naturalnym zapłodnieniu, ze względu na to, że dla większej skuteczności wykorzystuje się zazwyczaj kilka embrionów
- przedwczesny poród.

Polecamy: Kto jest w grupie ryzyka poronienia?

Kobieta, która zaszła w ciążę dzięki technikom rozrodu wspomaganego wymaga więc szczególnej opieki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!