Reklama

Poronienie zagrażające

Reklama

Występuje kiedy ciężarna kobieta zgłasza mierny ból w podbrzuszu i krwawienie z dróg rodnych, jednak szyjka macicy pozostaje uformowana. Leczenie polega na zapewnieniu spokoju oraz przyjmowaniu leków rozkurczowych i hormonalnych. Najczęściej udaje się uratować ciążę.

Poronienie w toku

Występuje silny ból i obfite krwawienie z dróg rodnych, szyjka macicy jest rozwarta a jajo płodowe wychodzi przez szyjkę do pochwy. Najczęściej nie da się zrobić wiele, przez co leczenie kobiety polega na wyłyżeczkowaniu jamy macicy.

Czytaj też: Jakie są przyczyny poronień?

Poronienie zatrzymane

Jeśli płód obumiera w okresie dłuższym niż 8 tygodni przed jego wydaleniem, mówimy o poronieniu zatrzymanym. Oznacza to, ze macica nie wydaliła jaja płodowego na zewnątrz. Diagnostyka opiera się na badaniu usg i nieobecności tętna płodu (badanie powinno zostać powtórzone minimum dwa razy). Pacjentka ze swojej strony zaobserwować może brak powiększania się obwodu brzucha. Jama macicy musi zostać niezwłocznie opróżniona, ponieważ zagraża ono śmiertelnymi powikłaniami dla matki.

Reklama

Czytaj też: Co to jest ciąża obumarła?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama