Jakie są zasady leczenia astmy zawodowej?

Jakie są zasady leczenia astmy zawodowej?
Podstawową zasadą, jaką należy się kierować w leczeniu astmy zawodowej, jest ograniczenie kontaktu z substancjami, które powodują szkodliwe działania. Wiąże się to najczęściej z zaprzestaniem pracy w środowisku, gdzie stężenie czynnika alergizującego jest duże. Ale czy zawsze musi tak być?
/ 03.07.2011 23:12
Jakie są zasady leczenia astmy zawodowej?

Co wiemy o astmie zawodowej?

Pierwsze przypadki astmy zawodowej zostały opublikowane dopiero w 1985 roku, choć już wcześniej znane były pojedyncze przypadki takich chorób. Zasady leczenia tej jednostki chorobowej są dość skomplikowane. Podstawą jest ograniczenie kontaktu z substancjami, które powodują szkodliwe działania. Inne, bardziej specyficzne terapie są dostosowane do konkretnych przypadków, a nawet konkretnych zawodów i alergenów. Wykorzystywanie immunoterapii znalazło pozytywne zastosowanie w leczeniu astmy zawodowej wśród piekarzy oraz u osób, które są uczulone na alergeny zwierzęce czy niektóre owoce morza.

Jakie metody terapii stosujemy w przypadku astmy zawodowej?

Stosowanie immunoterapii u pacjentów mających kontakt z alergenami małocząsteczkowymi jest zabronione ze względu na wątpliwe skutki oraz prawdopodobne działanie kancerogenne. Stosowanie metody odczulania, nawet w przypadku jej pozytywnych efektów, nie upoważnia do kontynuowania pracy w zawodzie, w którym istnieje możliwość narażenia na czynnik alergizujący.

Farmakoterapia astmy zawodowej jest obecnie skuteczną metodą kontrolującą objawy i zmniejszającą ataki. Do leków najczęściej stosowanych należą leki rozkurczające oskrzela i przeciwzapalne.

Przeczytaj: Czy wiesz, że stan astmatyczny to stan zagrożenia życia?

Generalne zasady leczenia

W leczeniu należy stosować się do kilku reguł. Od momentu rozpoznania ważne jest szybkie wdrożenie leczenia kortykosteroidami, szczególnie wziewnymi. W ciężkich przypadkach należy zastosować doustne steroidy. Wystąpienie zespołu Corrao, czyli kaszlowej odmiany astmy, powinno skłonić do intensywnego leczenia przeciwzapalnego, a także dodania środków rozkurczających oskrzela. Długość kuracji jest ustalana indywidualnie i zależy zarówno od rodzaju czynnika wywołującego, jak i czasu trwania ekspozycji. Zbyt szybkie odstawienie leczenia może powodować wzmożenie duszności.

Minimalny okres stosowania terapii to 3 miesiące. Po tym czasie ważne staje się skontrolowanie stanu chorego, liczby ataków, a także przeprowadzenie badań spirometrycznych, które ocenią stopień zwężenia dróg oddechowych. Po tych zabiegach możliwe jest zredukowanie dawki leków. Kolejność ich odstawiania także ma znaczenie (preferuje się odstawienie salmeterolu jako pierwszego).

Czy są jakieś różnice w terapii?

Leczenie astmy zawodowej i stanu astmatycznego nie różni się od postępowania stosowanego w chorobach tych, nie spowodowanych czynnikami zawodowymi. Ważny jest fakt, że im krócej trwa astma zawodowa, tym większa jest szansa na sukces leczenia, w tym leczenia przeciwzapalnego.

Polecamy: Nowa metoda leczenia astmy i POChP

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA