Kaszka na twarzy – jak się jej pozbyć? Sposoby dermatologa

kaszka na twarzy fot. Adobe Stock, Alena Ozerova
Na twarzy mogą pojawiać się różnorodne zmiany skórne. Jeśli twoim problemem jest wysypka przypominająca „kaszkę”, to zwróć szczególną uwagę na skład stosowanych kosmetyków, dietę oraz objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne.
/ 26.04.2022 09:55
kaszka na twarzy fot. Adobe Stock, Alena Ozerova

Zmiany skórne przypominające kaszkę na twarzy to częsty problem o wielu możliwych przyczynach. Jak sobie z nim poradzić? O to zapytałyśmy lek. Annę Bachledę-Curuś, dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z krakowskiego SCM estetic.

Spis treści:

  1. Kaszka na twarzy – czym jest?  
  2. Przyczyny kaszki na twarzy
  3. Kaszka na twarzy – sposoby leczenia

Kaszka na twarzy – czym jest i jak się objawia?

Drobna wysypka na twarzy, potocznie określana jako „kaszka”, to niewielkich rozmiarów podskórne grudki, które zazwyczaj występują w skupiskach, a pojawiają się przede wszystkim w obrębie skóry czoła oraz policzków. Niekiedy łączy się ona z dodatkowymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak zaczerwienienie, podrażnienie, pieczenie lub świąd. Ten charakterystyczny problem skórny dotyka osób w każdym wieku, często obserwuje się go również u niemowląt i małych dzieci.

Przyczyny kaszki na twarzy

Pojawienie się kaszki na twarzy ma różne możliwe przyczyny. Wśród nich najczęściej wymienia się: reakcje alergiczne, niewłaściwą pielęgnację oraz czynniki hormonalne (m.in. PCOS choroby tarczycy). 

Niewłaściwa pielęgnacja cery

Choć podkreśla się, że w pielęgnacji mniej znaczy więcej, to z drugiej strony także niedostateczne dbanie o skórę może skutkować wystąpieniem niepożądanej reakcji skórnej. Chodzi tu przede wszystkim o brak właściwego oczyszczania skóry oraz nadmierne jej wysuszenie lub przetłuszczenie.

Wystąpienie wysypki może nastąpić na skutek używania zbyt agresywnych kosmetyków, nieodpowiednich dla danego rodzaju skóry, zawierających liczne substancje drażniące, takie jak alkohol etylowy, detergenty, sztuczne barwniki, konserwanty czy substancje zapachowe.
– mówi lek. Anna Bachleda-Curuś z SCM estetic.

Osoby posiadające cerę tłustą i mieszaną szczególnie powinny uważać na kosmetyki zatykające pory i ujścia gruczołów łojowych.

Przyczyną pojawienia się kaszki na twarzy bywa nadużywanie kosmetyków o działaniu złuszczającym, wysuszającym i ściągającym, nadmiernego stosowania peelingów, w szczególności gruboziarnistych, a także preparatów, które mają w swoim składzie substancje wykazujące działanie komedogenne – sprzyjające powstawaniu zaskórników, jak np. olej kokosowy, silikony, wazelina, parafina, masło kakaowe
– wyjaśnia lek. Anna Bachleda-Curuś.

Kosmetyki ekologiczne a kaszka na twarzy

Co może wydać się zaskakujące, kaszka na twarzy u osób ze skórą wrażliwą może pojawić się w wyniku stosowania ekologicznych kosmetyków .

Stosowanie kosmetyków zawierających wyciągi roślinne może skutkować niepożądaną reakcją skórną, ponieważ naturalne komponenty, takie jak np. rumianek lub olejki eteryczne, wykazują bardzo silne właściwości alergizujące
– mówi lek. Anna Bachleda-Curuś.

Dieta a kaszka na twarzy

Stan skóry stanowi również odzwierciedlenie naszej diety. W związku z tym jego pogorszenie (w tym także wysypki) pojawia się często po nadmiernym spożyciu:

  • żywności typu fast-food,
  • cukru,
  • gotowych dań,
  • żywności o wysokim stopniu przetworzenia,
  • alkoholu,
  • ostrych przypraw.           

Kaszka na twarzy pojawia się także w konsekwencji nietolerancji i alergii pokarmowych. Za silne alergeny uważa się m.in. nabiał, orzechy, czekoladę, owoce cytrusowe
– wymienia lek. Anna Bachleda-Curuś.

Wysypki niekiedy stanowią reakcję organizmu na przyjmowane leki lub mogą wystąpić w konsekwencji nadmiernej ekspozycji na słońce (uczulenie na słońce). W przypadku pojawienia się kaszki na twarzy jako reakcji alergicznej, najczęściej towarzyszy jej zaczerwienienie oraz świąd miejsca zmienionego chorobowo.

kaszka na twarzy leczenieFot. Kaszką na twarzy mogą objawiać się prosaki, które często występują u niemowląt/ Adobe Stock,  vchalup

Jeśli na policzkach, skroniach, powiekach lub nosie pojawiły się białe, twarde grudki o niewielkich rozmiarach, to najprawdopodobniej są to prosaki. To częsta zmiana skórna u niemowląt i zazwyczaj samoistnie ustępują wtedy w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Mogą też pojawić się u osób dorosłych.

Kaszka na twarzy – sposoby leczenia. Jak sobie poradzić z wysypką na twarzy?

Leczenie drobnych grudek na twarzy uzależnione jest od ich przyczyny. Najważniejsze na początku jest więc odnalezienie źródła problemu. Zdaniem dermatologa przede wszystkim, aby pozbyć się kaszki na twarzy, trzeba postawić na prawidłową pielęgnację, odpowiednio dobraną do naszego rodzaju skóry i stylu życia. Należy:

  • zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia skóry,
  • sięgać po delikatne preparaty oczyszczające,
  • zawsze pamiętać o demakijażu.

Bez wyjątku w każdym wypadku nie powinno się wyciskać ani rozdrapywać zmian skórnych. Nie zaleca się również nadmiernego wysuszania objętych nimi obszarów skóry
– radzi lek. Anna Bachleda-Curuś.

Równie ważne jest zadbanie o prawidłową, zróżnicowaną dietę, w szczególności sięganie po żywność nieprzetworzoną.

Jeśli nie pomagają zmiany nawyków, najlepiej zgłosić się po fachową pomoc.

W razie wątpliwości nie wahajmy się skorzystać z wiedzy dermatologa czy kosmetologa w tym zakresie. Niekiedy konieczna jest konsultacja alergologiczna i wykonanie odpowiednich testów. W niektórych przypadkach zaleca się zastosowanie diety eliminacyjnej, tj. wykluczenie z jadłospisu poszczególnych produktów wywołujących określone reakcje skórne. Rozwiązaniem problemu może okazać się częsta zmiana pościeli, w szczególności poszewek na poduszki oraz pranie ich w wysokich temperaturach, przy użyciu delikatnych środków piorących
– mówi lek. Anna Bachleda-Curuś.

Jeśli za kaszkę ma twarzy odpowiedzialne są zmiany hormonalne, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza endokrynologa oraz ginekologa, a następnie wykonanie serii badań i wdrożenie odpowiedniego leczenia (więcej: Zaburzenia hormonalne).

Warto nadmienić, że w przypadku zmian już utrwalonych, tzw. torbieli naskórkowych, możliwe jest ich usunięcie podczas zabiegu z wykorzystaniem lasera
- mówi lek. Anna Bachleda-Curuś.

W przypadku prosaków u dorosłych stosuje się różne metody leczenia, m.in.: laseroterapię, elektrokoagulację oraz zabiegi kosmetyczne, takie jak mikrodermabrazja, peeling chemiczny lub wymrażanie

Co powinny zawierać kosmetyki?

Przy wyborze kosmetyków lub dermokosmetyków powinno się w pierwszej kolejności zwracać uwagę na ich skład. Gdy na twarzy pojawia się charakterystyczna kaszka, sięgaj po kosmetyki zawierające m.in.:

  • kwas pantotenowy – łagodzi podrażnienia,
  • witamina E – wspomaga regenerację naskórka,
  • gliceryna – zapobiega utracie wody,
  • cynk – niweluje podrażnienia, usuwa zaczerwienienia,
  • kwas salicylowy – wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Czytaj także:
Wysypka jak kaszka – skąd się bierze?
Domowe sposoby na wysypkę. Jak leczyć uczulenie skórne i inne zmiany?
Wysypka po opalaniu – możliwe przyczyny i leczenie
Wysypka na tle nerwowym to częsty problem młodych kobiet. Jak wygląda i jak się ją leczy?
Wysypka bostońska – jak wygląda? (zdjęcia)
Potówki na nogach – jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

Anna Bachleda-Curuś
lek.
Anna Bachleda-Curuś
dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W latach 2011/2012 odbyła staż podyplomowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W roku 2012 rozpoczęła specjalizację z dermatologii i wenerologii w Klinice Dermatologii w USK im. WAM w Łodzi, zdała egzamin specjalizacyjny i tym samym uzyskała tytuł specjalisty dermatologa i wenerologa jesienią 2017 roku. W latach 2014-2017 pracowała jako asystent na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i prowadziła zajęcia dla studentów Wydziału Lekarskiego dla grup polskich i anglojęzycznych. Regularnie uczestniczy w konferencjach i sympozjach naukowych z zakresu dermatologii oraz medycyny estetycznej w charakterze słuchacza i wykładowcy. Jest cenioną autorką publikacji naukowych. Pracuje w krakowskim SCM estetic.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA