Białko w moczu fot. Adobe Stock

Kiedy do urologa? Niepokojące objawy

Pomimo, że schorzenia układu moczowo-płciowego występują dość często, większość z nich diagnozowana jest za późno. Na co zwracać uwagę? Jakie są oznaki, że już najwyższy czas wybrać się do lekarza?
/ 27.10.2010 11:16
Białko w moczu fot. Adobe Stock

Urolog - specjalista od... ?

Urolog to chirurg, który zajmuje się narządami moczowo-płciowymi, głównie męskimi. Należy jednak pamiętać, że jest to lekarz, który pomaga przede wszystkim w przypadkach potencjalnie wymagających interwencji zabiegowej – od chorób dotyczących miąższu nerki specjalistą jest nefrolog.

Urologia zajmuje się drogami moczowymi od ich samego początku, czyli nerek, gdzie mocz jest produkowany, aż do ich najniższego piętra, czyli ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Główne narządy, które wchodzą w zakres interwencji tego specjalisty to nerki, moczowody, pęcherz, gruczoł krokowy (prostata) oraz cewka moczowa.

Z czym do urologa?

  • Prostata i problemy z oddawaniem moczu

Niewątpliwie najczęstszym schorzeniem (choć nie najgroźniejszym), z jakim pacjenci zgłaszają się do urologa jest łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH). Ta uciążliwa choroba dotyczy znacznego odsetka mężczyzn w dojrzałym wieku i może powodować uporczywe zaburzenia w oddawaniu moczu, a w skrajnym przypadku doprowadzić do zatrzymania moczu (co jest stanem potencjalnego zagrożenia życia). Przeważnie jednak schorzenie to objawia się częstym oddawaniem moczu, także w nocy, osłabieniem strumienia moczu oraz uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza.

  • Parcie na mocz

Dużą dolegliwością dla pacjentów chorujących na BPH jest gwałtowne uczucie parcia na mocz oraz niemożność powstrzymania mikcji. W przypadku zauważenia takich objawów należy na pewno zgłosić się do urologa, aby mógł on zlecić leczenie tabletkami, a być może – w sytuacji, gdy choroba jest mocno zaawansowana – leczenie operacyjne.

  • Aby prawidłowo przygotować się do wizyty w poradni urologicznej, należy udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do urologa oraz zleci konieczne badania.

Aby ułatwić urologowi diagnozę, pacjent powinien na pierwszą wizytę przynieść aktualne wyniki badania ogólnego moczu, morfologii krwi oraz stężenia kreatyniny we krwi. Pomocny jest także spis zażywanych przewlekle leków oraz karty informacyjne z dotychczasowego leczenia szpitalnego.

Polecamy: Alkohol powoduje impotencję?

  • Profilaktyka nowotworów

Urolog zajmuje się także diagnozą nowotworów, jeśli obejmują one narządy układu moczowo-płciowego. Do najczęstszych należą rak prostaty, pęcherza moczowego oraz nerki.

Nowotwór gruczołu krokowego to choroba dość trudna do wykrycia, gdyż nie daje szczególnych objawów we wczesnym stadium. Dlatego namawia się pacjentów do systematycznego wykonywania badań profilaktycznych.

  • U osób powyżej 50. roku życia. (a po 40. roku życia, jeśli w rodzinie występowały przypadki chorób) zaleca się coroczną wizytę u urologa, podczas której zbada on per rectum (palcem przez odbyt) oraz zleci specjalistyczne badanie PSA we krwi. Takie „przebadanie się” nie zajmuje dużo czasu, a zmniejsza wielokrotnie ryzyko rozwoju raka prostaty.
  • Innym nowotworem, z którym spotykają się urolodzy jest nowotwór pęcherza. Jest on często wykrywany przypadkowo podczas badania USG jamy brzusznej. Jednak najbardziej niepokojącym objawem może być zauważona w moczu krew, szczególnie bez dolegliwości bólowych. W takiej sytuacji konieczna jest jak najszybsza wizyta w poradni urologicznej.

Polecamy: Co oznacza bolesne oddawanie moczu?

  • Kolka nerkowa

Stosunkowo częstym schorzeniem, zwłaszcza u młodych osób jest kolka nerkowa. Należy jednak pamiętać, że ostry napad kolki nie musi być wskazaniem do hospitalizacji na oddziale urologicznym, jeśli nie ma towarzyszącej gorączki, bólu po obu stronach oraz ropnego wycieku z cewki. Jeśli nie ma żadnego z tych objawów, pomocy może udzielić chirurg na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!