nerwobóle w klatce piersiowej fot. Adobe Stock

Nerwobóle w klatce piersiowej. Kiedy kłucie w sercu oznacza nerwoból?

Jednym z rodzajów bólu, który występuje w obrębie klatki piersiowej, jest nerwoból (neuralgia). Jest to ból ostry, który często nasila się przy dotykaniu skóry. Przyczyną nerwobólu w klatce piersiowej może być zapalenie nerwu, jego podrażnienie lub ucisk.
/ 12.01.2021 12:14
nerwobóle w klatce piersiowej fot. Adobe Stock

Ból w klatce piersiowej jest objawem, który niepokoi wiele osób. Może być spowodowany nie tylko chorobami serca, ale także schorzeniami płuc i opłucnej, rozwarstwieniem aorty, refluksem żołądkowo-przełykowym, kamicą żółciową, chorobą wrzodową oraz wieloma innymi przyczynami. Kłucie w klatce piersiowej, odczuwane niekiedy jako kłucie w sercu, może być też spowodowane nerwobólem – wtedy najczęściej objaw ten nie oznacza zagrożenia dla zdrowia i życia.

Spis treści:

  1. Czym jest nerwoból
  2. Jak rozpoznać nerwoból w klatce piersiowej?
  3. Przyczyny nerwobólu w klatce piersiowej
  4. Leczenie nerwobólu w klatce piersiowej

Czym jest nerwoból?

Nerwoból lub inaczej neuralgia, to ból spowodowany zmianami chorobowymi w nerwach obwodowych. Główną przyczyną takich dolegliwości są stany zapalne jednego lub wielu mięśni, jednak powodów ich wystąpienia jest bardzo wiele. 

Mogą to być np. toksyny, takie jak alkohol czy tlenek węgla oraz niektóre leki. Nerwoból może być także spowodowany zaburzeniami metabolicznymi – cukrzycą lub mocznicą. Jego przyczyną mogą być choroby tkanki łącznej, takie jak np. toczeń układowy. Nerwobóle może dotyczyć praktycznie każdego nerwu obwodowego, czyli de facto całego ciała.

Jak rozpoznać nerwoból w klatce piersiowej

Nerwoból w klatce piersiowej objawia się bólem umiejscowionym wzdłuż przebiegu danego nerwu, co w dużym stopniu ułatwia rozpoznanie. Ból neuralgiczny jest przeważnie ostry i rwący. Nasila się przy dotykaniu wzdłuż przebiegu nerwu. Mogą dodatkowo występować zaburzenia czucia w danym obszarze ciała, w postaci nadwrażliwości lub wręcz przeciwnie - niewrażliwości na dotyk. Może się także pojawić się uczucie mrowienia lub drętwienia.

Czasami nerwoból nie jest łatwy do rozpoznania, trzeba wykonać specjalistyczne badanie, między innymi elektromiografię (ocena przewodzenia nerwowego w mięśniach), aby potwierdzić, że przyczyną dolegliwości bólowych jest choroba nerwów.

Polecamy: Zdrowy styl życia zapobiega chorobom serca

Przyczyny nerwobólu w klatce piersiowej

Najczęstsze przyczyny nerwobólu w klatce piersiowej to zapalenie nerwu, np. w półpaścu, albo ucisk i podrażnienie nerwu przez zmiany w kręgosłupie. Ból przy półpaścu jest jednostronny, a przy zmianach w kręgosłupie może być obustronny.

Kiedy kłucie w klatce piersiowej może oznaczać półpaśca?

Nerwoból może być przyczyną kłucia w piersiach. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest zapalenie nerwów międzyżebrowych, spowodowane półpaścem. Aby myśleć o takiej przyczynie nerwobólu w klatce piersiowej, trzeba sprawdzić czy pacjent ma także inne objawy półpaśca. Zazwyczaj oprócz nerwobólu pojawia się osutka pęcherzykowa, jednak czasami przeczulica wyprzedza pojawianie się zmian skórnych. Wtedy ból jest jednostronny, ostry i nasila się przy dotyku wzdłuż przebiegu nerwów.

Trzeba także pamiętać, że aby zdiagnozować półpasiec, należy potwierdzić, że pacjent wcześniej chorował na ospę – choroby są powodowane tym samym wirusem, ospa wywołana jest pierwotną infekcją, natomiast półpasiec wirusem, który przetrwał w naszym układzie nerwowym po przebyciu ospy. Leczenie zwykle ogranicza się do stosowania leków przeciwbólowych. Czasem, zwłaszcza u osób z upośledzoną odpornością, konieczne jest stosowanie leków przeciwwirusowych.

Nerwoból a zwyrodnienie kręgosłupa

Nerwoból w klatce piersiowej może być także spowodowany zmianami w kręgosłupie, w tym chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Zwyrodniałe kręgi uciskają nerwy, które wychodzą z rdzenia kręgowego i dalej przechodzą w nerwy międzyżebrowe. W takim przypadku ból jest podobny jak w półpaścu, jednak może być także obustronny. Leczenie to głownie przyjmowanie leków przeciwbólowych. Czytaj też: Neuralgia między żebrowa.

Leczenie nerwobólu w klatce piersiowej

Sposoby leczenia nerwobólu odczuwanego w klatce piersiowej, zależą od przyczyny dolegliwości. Często neuralgia ustępuje sama. Zalecane jest stosowanie leków przeciwbólowych (np. paracetamol) lub leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen). Jeśli powodem nerwobólu są zmiany w kręgosłupie, to przede wszystkim trzeba udać się do neurologa, który skieruje na rehabilitację. Jeśli to możliwe, leczenie powinno objąć usuniecie przyczyny uciskania i podrażniania nerwu. Czasami konieczna jest operacja.

Stosuje się również leki obniżające napięcie mięśni. Niektórzy specjaliści polecają w terapii nerwobólu w obrębie klatki piersiowej maści i plastry rozgrzewające naklejane na bolący obszar.

W leczeniu nerwobólu w klatce piersiowej niektórzy stosują akupunkturę, ziołolecznictwo i akupresurę.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.12.2010.

Więcej na temat bólu w klatce piersiowej:
Ból płuc – przyczyny i diagnostyka
Co oznacza ból w klatce piersiowej? 6 najczęstszych przyczyn bólu w mostku
Ból w klatce piersiowej (po lewej stronie, oddychaniu, wdechu, w ciąży)
Objawy zapalenia płuc - to nie tylko kaszel i świszczący oddech
Koronawirus a zapalenie płuc. Jak rozpoznać zapalenie płuc w COVID-19 i komu ono grozi?
Objawy raka płuc – wczesne i najczęstsze. Jak rozpoznać groźny nowotwór?
Operacje klatki piersiowej – przewodnik

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!