Ból w sercu może mieć wiele przyczyn /fot. www.sxc.hu

Kiedy kłucie w sercu oznacza nerwoból?

Ból w klatce piersiowej czy kłucie w sercu zawsze niepokoi, ale nie musi oznaczać zawału serca. Kłucie w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn. Sprawdź, co oznacza ból w piersi?
/ 13.12.2010 12:14
Ból w sercu może mieć wiele przyczyn /fot. www.sxc.hu

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany nie tylko chorobami serca, ale także schorzeniami płuc i opłucnej, rozwarstwienia aorty, refleksem żołądkowo-przełykowym, kamicą żółciową, chorobą wrzodową oraz wieloma innymi przyczynami. Kłucie w sercu może być też spowodowane nerwobólem – wtedy najczęściej objaw ten nie oznacza zagrożenia dla zdrowia i życia.

Czym jest nerwoból?

Nerwoból lub inaczej neuralgia to ból spowodowany zmianami chorobowymi w nerwach obwodowych. Główną przyczyną takich dolegliwości są stany zapalne jednego lub wielu mięśni, jednak powodów ich wystąpienia jest bardzo wiele. Mogą to być np. toksyny, takie jak alkohol czy tlenek węgla oraz niektóre leki. Nerwoból może być także spowodowany zaburzeniami metabolicznymi – cukrzycą lub mocznicą. Jego przyczyną mogą być choroby tkanki łącznej, takie jak np. toczeń układowy. Nerwobóle może dotyczyć praktycznie każdego nerwu obwodowego czyli de facto całego ciała.

Jak rozpoznać nerwoból?

Ból jest umiejscowiony wzdłuż przebiegu danego nerwu, co w dużym stopniu ułatwia rozpoznanie. Jest on zazwyczaj ostry i rwący. Mogą dodatkowo występować zaburzenia czucia w danym obszarze ciała pod postacią nadwrażliwości lub wręcz przeciwnie niewrażliwości na dotyk. Może się także pojawić się uczucie mrowienia lub drętwienia.

Czasami nerwoból nie jest łatwy do rozpoznania, trzeba wykonać specjalistyczne badani, między innymi elektromiografię (ocena przewodzenia nerwowego w mięśniach), aby potwierdzić, że przyczyną dolegliwości bólowych jest choroba nerwów.

Polecamy: Zdrowy styl życia zapobiega chorobom serca

Kiedy kłucie w klatce piersiowej może oznaczać półpaśca?

Nerwoból może umiejscowić się także w klatce piersiowej i może być przyczyną kłucia w piersiach. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest zapalenie nerwów międzyżebrowych spowodowane półpaścem. Aby myśleć o takiej przyczynie kłucia w klatce piersiowej, trzeba sprawdzić czy pacjent ma także inne objawy półpaśca. Zazwyczaj oprócz nerwobólu pojawia się osutka pęcherzykowa, jednak czasami przeczulica wyprzedza pojawianie się zmian skórnych. Wtedy ból jest jednostronny, ostry i nasila się przy dotyku wzdłuż przebiegu nerwów.

Trzeba także pamiętać, że aby zdiagnozować półpasiec, trzeba potwierdzić, że pacjent wcześniej chorował na ospę – choroby są powodowane tym samym wirusem, ospa wywołana jest pierwotną infekcją, natomiast półpasiec wirusem, który przetrwał w naszym układzie nerwowym po przebyciu ospy. Leczenie zwykle ogranicza się do stosowania leków przeciwbólowych. Czasem, zwłaszcza u osób z upośledzoną odpornością, konieczne jest stosowanie leków przeciwwirusowych.

Nerwoból a zwyrodnienie kręgosłupa

Nerwoból w klatce piersiowej może być także spowodowany chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Zwyrodniałe kręgi uciskają nerwy, które wychodzą z rdzenia kręgowego i dalej przechodzą w nerwy międzyżebrowe. W takim przypadku ból jest podobny jak w półpaścu, jednak może być także obustronny. Leczenie to głownie leki przeciwbólowe.

Czytaj także: Jak stres wpływa na zdrowie fizyczne?

Dowiedz się więcej o bólach w klatce piersiowej z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!