Po co je stosujemy?
Licówki są stosowane najczęściej, aby zmienić kolor, kształt, długość zęba lub odbudować jego brakujące fragmenty. Są wykonane z porcelany, która dzięki swoim właściwościom nadaje zębom połysk i kolor.
Śnieżnobiały i prosty uśmiech chcą mieć już nie tylko gwiazdy show biznesu, ale też zwyczajne Polki. O 30% wzrosło zainteresowanie zabiegiem wykonania licówek na przestrzeni ostatniego roku. Największą popularnością cieszy się on wśród kobiet aktywnych zawodowo w wieku od 25 do 45 lat.
– Teraz w modzie są licówki. Coraz więcej pacjentów z wadami zgryzu chce zastąpić tradycyjny aparat ortodontyczny licówkami – obserwują specjaliści z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr. Borczyka z Katowic.
Zobacz też: Licówki - kiedy się je stosuje?
Prostowanie zębów na skróty nie dla każdego
Coraz więcej pacjentów zainteresowanych założeniem porcelanowych nakładek chce uniknąć w ten sposób noszenia aparatu i przyspieszyć leczenie, by szybciej uzyskać wymarzony efekt estetycznego uzębienia. Jednak licówki można zastosować zamiast aparatu ortodontycznego tylko w niektórych przypadkach. Stomatolog Izabela Walawender przekonuje, że biorąc pod uwagę wszystkie przeciwwskazania, tylko ok. 10% pacjentom licówki pozwalając uniknąć aparatu.
– Generalnie nie praktykuje się leczenia wad ortodontycznych licówkami, częściej usunięcie krzywego zgryzu jest tylko dodatkową korzyścią dla pacjenta, który chce założyć licówki ze względu na np. przebarwienia zębów, nieładnego ich kształtu, ukruszenie naturalnej korony zęba. Poza tym licówki można zastosować tylko w nielicznych przypadkach wad ortodontycznych jedynie przy niewielkiej rotacji zębów – tłumaczy pani Izabela Walawender.
Kiedy licówki nie wystarczają, możemy zastosować korony porcelanowe
Licówek nie można zastosować przy zbyt dużych wypełnieniach, mocno zniszczonych zębach oraz zębach martwych – leczonych kanałowo. W takich przypadkach stosuje się korony porcelanowe, które obejmują zęby z każdej strony. Dzięki temu korony wzmacniają zęby, chronią przed pęknięciami, odkruszaniem, złamaniami. Jest to zdaniem specjalistów bardzo ważna zaleta koron porcelanowych.
– Podobnie jak licówki, korony zapewniają doskonałą estetykę – pozwalają odzyskać piękny uśmiech pacjentom, którzy ze względu na mocno zniszczone zęby nie mogą pozwolić sobie na wykonanie licówek – mówi dr Borczyk.
Warto przeczytać: Białe zęby i zdrowe dziąsła – metody stosowane w stomatologii
Źródło: materiały prasowe Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr. Romana Borczyka z Katowic/mg
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!