Jakie są objawy?
Głównym objawem nadciśnienia płucnego jest stopniowe ograniczenie tolerancji wysiłku spowodowane przez męczliwość lub duszność. Jest to objaw, który występuje niezależnie od tego, co było przyczyną powstania nadciśnienia płucnego. W wyniku niedokrwienia mięśnia sercowego u chorego będą występowały tzw. bóle dławicowe ujawniające się podczas wysiłku. Rzadszym objawem jest chrypka, która powstaje poprzez uciskanie nerwu krtaniowego przez poszerzone tętnice płucne. Bardzo istotne jest również współwystępowanie objawów choroby podstawowej, która odpowiedzialna jest za rozwój nadciśnienia płucnego!
„Nie wszystko złoto co się świeci“
Należy pamiętać, że pogorszenie tolerancji wysiłku lub męczliwość, mimo że są objawami głównymi, niestety nie są swoiste! Oznacza to, że mogą one występować w przebiegu innych schorzeń, dlatego tak ważny jest całkowity obraz kliniczny chorego! Taka sytuacja wymaga od lekarza wykluczenia częstszych przyczyn osłabienia i duszności, do których zalicza się, m.in. niedokrwistość!
Warto przeczytać: Czy istnieje zależność pomiędzy nadciśnieniem płucnym a paleniem papierosów?
Kiedy podejrzewać nadciśnienie płucne?
Nadciśnienie płucne powinno podejrzewać się u osób, które wykazują zmniejszoną tolerancję wysiłku związana z dusznością i męczliwością, a ponadto przejawiają cechy niewydolności żylnej:
- mają obrzęki kończyn dolnych,
- powiększoną wątrobę,
- rozwinęły wodobrzusze,
- u których płyn gromadzi się w jamach opłucnych, worku osierdziowym.
O nadciśnieniu płucnym należy również myśleć jeśli dojdzie do wystąpienia męczliwości i duszności wysiłkowej u osób chorych na tzw. choroby układowe tkanki łącznej. Wśród tych chorych charakterystyczne jest występowanie tzw. objawu Raynauda – czyli napadowego blednięcia dłoni pod wpływem zimna. Należy również pamiętać, że u osób, które przyjmowały leki ograniczające łaknienie lub mają w rodzinie przypadki osób z chorobami płuc jest większe prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia płucnego!
Uwaga! Dosyć charakterystyczną cechą, która świadczy o istnieniu choroby predysponującej do rozwoju nadciśnienia płucnego są tzw. „palce pałeczkowate“!
Podsumowując, głównym objawem nadciśnienia tętniczego jest zmniejszona tolerancja wysiłku w wyniku męczliwości lub duszności! Bardzo ważne jest jednak współwystępowanie objawów choroby podstawowej!
Polecamy: Jakie są przyczyny nadciśnienie płucnego?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!