Reklama

Wirus brodawczaka ludzkiego

Reklama

Wirus HPV, czyli inaczej wirus brodawczaka ludzkiego (z ang. Human Papillomavirus) jest to wirus z rodziny Papillomawirusów. Do dziś rozpoznano około 100 jego typów. Część z nich jest tzw. relatywnie nieszkodliwa, czyli zakażenie tym typem wirusa nie ponosi za sobą poważnych konsekwencji. Część jednak (przyjmuje się, że jest ich około 30-40 typów) odpowiedzialna jest za groźne infekcje układu moczowo-płciowego.

Zobacz też: Diagnostyka zakażeń wirusem HPV

Typ niskoonkogenny

Zakażenie wirusem typu niskoonkogennego nie jest w żaden sposób groźne dla organizmu. Odmiany wirusa HPV zaliczane do tej grupy odpowiedzialne są, m.in., za powstawanie brodawek w okolicach narządów płciowych. Typy wirusa HPV 6 i 11 mogą powodować rozwój zespołu „RRP” . Występuje on bardzo rzadko i dotyczy sytuacji, w której matka podczas porodu zaraża swoje dziecko wirusem HPV. Zespół „RRP” powoduje zmiany w obrębie układu oddechowego, które stają się przyczyną chrypki, a w niektórych sytuacjach nawet utrudniają wręcz oddychanie.

Mężczyźni również mogą być zarażeni HPV

Zakażenie wirusem HPV nie dotyczy wyłącznie kobiet! Dotyczy ono również mężczyzn, o czym często zapominamy. Nasz partner może być nosicielem tego wirusa, a ponieważ zakażenie przebiega najczęściej bezobjawowo, może nie mieć świadomości, że stanowi dla nas poważne zagrożenie! Dlatego też profilaktyką powinni zostać objęci oboje partnerzy, nie tylko kobieta. Tylko wówczas można w 100% wykluczyć ryzyko rozwoju raka szyjki macicy oraz innych poważnych schorzeń powodowanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego.
U mężczyzn infekcje HPV odpowiedzialne są za ok. 50% przypadków raka prącia.

Zobacz także: Czym jest HIV

Zagrożenia HPV

Groźne dla organizmu kobiety jest zakażenie wirusem wysokoonkogennym, w tym najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45. To właśnie one (jeśli przetrwają), mogą prowadzić do rozwoju nowotworów narządów płciowych, w tym raka szyjki macicy. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne aż za około 70% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.

Uwaga! Zakażenia wysokoonkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego zostały jednoznacznie zakwalifikowane jako główna przyczyna inwazyjnego raka szyjki macicy.

Reklama

Przedstawione powyżej jednostki chorobowe to tylko niektóre z tych, które wywołuje wirus HPV. Co ciekawe, wykazano także, iż DNA HPV występuje często w nowotworach głowy i szyi. Dlatego też zachęcamy do częstego wykonywania badań profilaktycznych w celu wykluczenia zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Pamiętaj - Wczesna diagnoza daje większe szanse na wyleczenie!! Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest niemal w 100% wyleczalny!

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!