Wirus HPV – co to jest

Wirus HPV – co to jest

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który może być dla nas bardzo niebezpieczny. Profilaktyka zakażeń wirusem HPV wciąż jeszcze nie należy w Polsce do powszechnych. Skutkiem tego jest jeden z najwyższych w Europie współczynników umieralności kobiet z powodu raka szyjki macicy.
/ 15.05.2017 15:42
Wirus HPV – co to jest

Wirus brodawczaka ludzkiego

Wirus HPV, czyli inaczej wirus brodawczaka ludzkiego (z ang. Human Papillomavirus) jest to wirus z rodziny Papillomawirusów. Do dziś rozpoznano około 100 jego typów. Część z nich jest tzw. relatywnie nieszkodliwa, czyli zakażenie tym typem wirusa nie ponosi za sobą poważnych konsekwencji. Część jednak (przyjmuje się, że jest ich około 30-40 typów) odpowiedzialna jest za groźne infekcje układu moczowo-płciowego.

Zobacz też: Diagnostyka zakażeń wirusem HPV

Typ niskoonkogenny

Zakażenie wirusem typu niskoonkogennego nie jest w żaden sposób groźne dla organizmu. Odmiany wirusa HPV zaliczane do tej grupy odpowiedzialne są, m.in., za powstawanie brodawek w okolicach narządów płciowych. Typy wirusa HPV 6 i 11 mogą powodować rozwój zespołu „RRP” . Występuje on bardzo rzadko i dotyczy sytuacji, w której matka podczas porodu zaraża swoje dziecko wirusem HPV. Zespół „RRP” powoduje zmiany w obrębie układu oddechowego, które stają się przyczyną chrypki, a w niektórych sytuacjach nawet utrudniają wręcz oddychanie.

Mężczyźni również mogą być zarażeni HPV

Zakażenie wirusem HPV nie dotyczy wyłącznie kobiet! Dotyczy ono również mężczyzn, o czym często zapominamy. Nasz partner może być nosicielem tego wirusa, a ponieważ zakażenie przebiega najczęściej bezobjawowo, może nie mieć świadomości, że stanowi dla nas poważne zagrożenie! Dlatego też profilaktyką powinni zostać objęci oboje partnerzy, nie tylko kobieta. Tylko wówczas można w 100% wykluczyć ryzyko rozwoju raka szyjki macicy oraz innych poważnych schorzeń powodowanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego.
U mężczyzn infekcje HPV odpowiedzialne są za ok. 50% przypadków raka prącia.

Zobacz także: Czym jest HIV

Zagrożenia HPV

Groźne dla organizmu kobiety jest zakażenie wirusem wysokoonkogennym, w tym najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45. To właśnie one (jeśli przetrwają), mogą prowadzić do rozwoju nowotworów narządów płciowych, w tym raka szyjki macicy. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne aż za około 70% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.

Uwaga! Zakażenia wysokoonkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego zostały jednoznacznie zakwalifikowane jako główna przyczyna inwazyjnego raka szyjki macicy.

Przedstawione powyżej jednostki chorobowe to tylko niektóre z tych, które wywołuje wirus HPV. Co ciekawe, wykazano także, iż DNA HPV występuje często w nowotworach głowy i szyi. Dlatego też zachęcamy do częstego wykonywania badań profilaktycznych w celu wykluczenia zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Pamiętaj - Wczesna diagnoza daje większe szanse na wyleczenie!! Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest niemal w 100% wyleczalny!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/30.11.2013 21:49
Tutaj jest bardziej uczęszczane forum dotyczące hpv http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=3146359&start=40410
/09.11.2013 17:42
gdy idziecie z facetem do lozka sprawdzcie jego narzady dokladnie, nie idzcie do lozka na slepo, byle zaczerwienienie to czerwona lampka dla was, facet nie powie ze cos tam ma, zawsze uzywaj gumki a gdy juz masz cin na szyjce i stalego partnera on rowniez musi przejsc badania, ja moglam umrzec a facet mial to gdzies, po mojej operacji nie mial ochoty ani badac sie ani dbac o higiene by mi sie nic nie stalo ponownie, ot zwykly samiec
/09.11.2013 17:36
bardzo niebezpieczny wirus, u mnie niszczyl szyjke stopniowo, mialam az 3 konizacje i skonczylo sie i tak wycieciem macicy, przewaznie tak sie konczy, konizacje nic nie daja bo ten wirus i tak wykonczy szyjke, w szwecji odrazu usuwaja razem z macica,
POKAŻ KOMENTARZE (6)