Kłucie w lewym boku - jakie mogą być przyczyny?

Kłucie w lewym boku fot. Adobe Stock
Kłucie w lewym boku oznaczać może wiele różnych dolegliwości, m.in. choroby trzustki, powiększoną śledzionę czy problemy ginekologiczne. Zdarza się również, że przyczyny są znacznie mniej poważne i dotyczą np. nieprawidłowej diety.
/ 24.01.2020 10:49
Kłucie w lewym boku fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Przyczyny kłucia w lewym boku - zapalenie trzustki
  2. Kłucie w lewym boku - przyczyny ginekologiczne
  3. Przyczyny kłucia w lewym boku - powiększenie śledziony
  4. Inne przyczyny kłucia w lewym boku
  5. Kłucie w lewym boku w ciąży

Kłucie w lewym boku to dolegliwość, której nie należy bagatelizować. Może być objawem poważnych chorób m.in. trzustki, śledziony lub jajników. Ból może mieć różną postać - ostrą i przewlekłą oraz różne umiejscowienie. Kłucie w lewym boku, tuż pod żebrami może być związane np. z kolką nerkową. Zdarza się jednak, że ból promieniuje i pacjentowi trudno wskazać bolące miejsce.

Przyczyny kłucia w lewym boku - zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki, zwłaszcza w przewlekłej formie, przez dłuższy czas może przebiegać bezobjawowo. W przypadku ostrego zapalenia zwykle pojawia się nagły i bardzo ostry ból brzucha, który może promieniować aż do pleców. Często towarzyszy mu wysoka gorączka, biegunka, nudności, a czasem nawet żółtaczka. Zdarza się jednak, że zapalenie powoduje również nadużywanie alkoholu, leków, a także urazy podbrzusza.

Leczenie zwykle odbywa się w warunkach szpitalnych. Choremu podaje się leki przeciwbólowe. Czasami konieczne jest usunięcie pęcherzyka żółciowego. Niezwykle istotna jest również odpowiednia dieta. Na początku choroby pacjent powinien odbyć głodówkę, nawet 5-dniową. Później konieczna jest lekkostrawna dieta. 

Kłucie w lewym boku - przyczyny ginekologiczne

Kłucie w lewym boku związane może być również z owulacją lub miesiączką. Nie stanowi to żadnego zagrożenia dla zdrowia i zwykle ustaje samoistnie lub po podaniu leków przeciwbólowych.

Niepokojący może być jednak skurczowy ból, któremu towarzyszą inne objawy - bóle przy odbywaniu stosunku seksualnego, krwawienia niezwiązane z miesiączką, problemy z oddawaniem moczu, wzdęcia, szybki spadek masy ciała.

Przyczyną wówczas może być:

  • torbiel jajnika,
  • nowotwór jajnika,
  • zapalenie przydatków macicy,
  • endometrioza, ciąża pozamaciczna,
  • pęknięcie jajnika.

W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem, który wykona konieczne badania.

Przyczyny kłucia w lewym boku - powiększenie śledziony

Uczucie kłucia w lewym boku, zwłaszcza w okolicy żebra, może być związane również z powiększeniem śledziony (splenomegalią). Ból promieniować może aż do pleców i barku. Towarzyszyć mogą mu także inne objawy - głównie nudności i uczucie pełnej jamy brzusznej. Najczęstszą przyczyną powiększenia śledziony jest zapalenie śledziony. Wystąpić mogą jednak również inne przyczyny m.in.:

  • urazy,
  • bakterie,
  • wirusy, grzyby,
  • nadużywanie alkoholu,
  • marskość wątroby,
  • torbiele,
  • choroby nowotworowe - białaczka, ziarnica złośliwa, chłoniak

Inne przyczyny kłucia w lewym boku

Kłucie w lewym boku nie musi być związane wyłącznie z problemami ginekologicznymi i dolegliwościami związanymi z trzustką lub śledzioną. Inne możliwe przyczyny to: 

Kłucie w lewym boku w ciąży

Kłucie w lewym boku w trakcie ciąży zwykle nie jest groźne. W późniejszych tygodniach świadczy o ruchu i przemieszczaniu się dziecka. Dodatkowo może mieć to związek z gromadzącymi się w jelitach gazami, wzdęciami lub nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. 

Czujność powinien wzbudzić jednak ból, który utrzymuje się przez kilka dni, lub wręcz przeciwnie - nagły i bardzo ostry. W takim wypadku przyszła mama natychmiast powinna zgłosić się do lekarza. 

Więcej na temat bólu brzucha: 
Ból brzucha po jedzeniu - niestrawność czy objaw choroby
Ból po prawej stronie brzucha - przyczyny

Przyczyny skurczowych bólów brzucha



 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA