Kłykciny kończyste – objawy i leczenie

namiętność w związku fot. Fotolia
Szacuje się, że zakaźność kłykcin kończystych to aż 60%!
Marta Słupska / 08.08.2017 14:04
namiętność w związku fot. Fotolia

Kłykciny kończyste to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Jej zakaźność sięga aż 60%. Wywołuje ją HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Jak rozpoznać tę chorobę i ją wyleczyć?

Jakie są przyczyny kłykcin kończystych?

Typ wirusa HPV, który powoduje kłykciny kończyste, rozprzestrzenia się poprzez kontakty seksualne. Możemy się nim zarazić, gdy rozpoczynamy współżycie seksualne w młodym wieku, współżyjemy bez zabezpieczenia z wieloma partnerami lub decydujemy się na seks z osobą, której historii kontaktów seksualnych nie znamy.

W większości przypadków, mimo zakażenia, objawy kłykcin kończystych nie pojawiają się. Jeśli jednak układ immunologiczny jest osłabiony, można zaobserwować brodawki oznaczające tę chorobę.

Kłykciny kończyste – jak się je diagnozuje i leczy?

Objawy kłykcin kończystych

Objawy kłykcin kończystych to pojawiające się na skórze wykwity – są to kilkumilimetrowe grudki w jasnoróżowym lub brunatnym kolorze. Grudki te mogą się ze sobą łączyć. Powierzchnia wykwitów może być brodawkowata lub pokryta nitkowymi wypustkami. Z czasem ich wygląd może przypominać kalafiora.

Kłykciny są zlokalizowane u kobiet na sromie, wokół odbytu, w pochwie lub na szyjce macicy, u mężczyzn zaś – na mosznie, prąciu, wokół odbytu, na napletku lub u ujścia cewki moczowej. Jeśli do zakażenia doszło w wyniku seksu oralnego z osobą zakażoną, wykwity pojawiają się w ustach i gardle.

Na kłykciny kończyste może też wskazywać ból, pieczenie i dyskomfort krocza oraz krwawienie w trakcie stosunku. W ciąży choroba może się wzmagać.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

 Uważa się, że w większości przypadków w ciągu dwóch lat organizm chorego jest w stanie sam wyeliminować wirusa. Jeśli jednak wykwity sprawiają ból, powodują pieczenie lub dyskomfort emocjonalny, specjalista może zalecić leczenie choroby. Zazwyczaj stosuje się w tym celu farmakoterapię, zabieg chirurgiczny, wymrażanie lub zabieg laserowy.

Usunięcie brodawek nie eliminuje wirusa i problem może powracać. Dlatego tak istotna jest, poza leczeniem, przede wszystkim profilaktyka kłykcin, do której zaliczamy szczepienia przeciwko HPV oraz wierność jednemu, zdrowemu partnerowi.

Kłykciny kończyste - krępująca dolegliwość?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA