Krwiak jamy ustnej jest to zmiana charakteryzująca się wynaczynieniem krwi i jej gromadzeniem się w tkance błony śluzowej. Język i inne struktury w jamie ustnej są bogato unaczynione, dlatego nietrudno o wylew krwi w tym miejscu.
Spis treści:
- Krwiak w jamie ustnej – przyczyny
- Jak szybko goi się krwiak w jamie ustnej? Sposoby leczenia
- Diagnostyka i leczenie w przypadku krwiaka w jamie ustnej
Krwiak w jamie ustnej – przyczyny
Na ogół nie świadczy o poważnej przyczynie. Krwiak jamy ustnej często występuje w wyniku urazu mechanicznego, powstałego wskutek operacji, przygryzienia, bruksizmu, noszenia protezy albo zabiegów stomatologicznych.
Zmiany tego rodzaju mogą pojawić się po zastosowaniu leków przeciwzakrzepowych oraz przy niedoborze witaminy C lub K. Krwiak bywa też niekiedy objawem zaburzeń krzepnięcia, co może wymagać specjalistycznego leczenia. Może być objawem skazy krwotocznej (np. małopłytkowości, hemofilii albo choroby von Willebranda).
Na pojawienie się krwiaków w jamie gębowej są również bardziej narażone kobiety w ciąży, co wynika z działania hormonów i napływu większej ilości krwi do tkanek w ustach.
Jak szybko goi się krwiak w jamie ustnej? Sposoby leczenia
Leczenie krwiaka wymaga przede wszystkim cierpliwości i czasu. Niezależnie od podjętych działań, krwiak w jamie ustnej powinien zniknąć w ciągu od 7 do 14 dni. W tym czasie unikaj dodatkowego podrażniania chorego miejsca oraz zabiegów na tym obszarze do momentu ustąpienia dolegliwości.
Aby pozbyć się krwiaka w jamie ustnej, jak najszybciej przyłóż do miejsca urazu zimny okład (np. kostkę lodu owiniętą w gazik). Możesz powtórzyć czynność kilka razy dziennie. Takie działanie może zapobiec w ogóle powstaniu siniaka, ponieważ zimno obkurcza naczynia krwionośne i zapobiega dalszemu wyznaczeniu krwi.
Nie stosuj początkowo ciepła – spowoduje rozszerzanie się krwiaka. Ciepły okład zastosuj dopiero następnego dnia, gdy krwiak nie zniknie – to przyspieszy jego wchłanianie. Przykładaj do chorego miejsca ciepłą, wilgotną i czystą ściereczkę na 20 minut kilka razy dziennie.
Ewentualnie możesz też skorzystać z dostępnych w aptece preparatów do nanoszenia na zmiany w jamie ustnej, które przyspieszają regenerację błony śluzowej i łagodzą podrażnienia.
Diagnostyka i leczenie w przypadku krwiaka w jamie ustnej
Jeżeli krwiak w jamie ustnej utrzymuje się dłużej niż 14 dni, powiększa się lub problem się powtarza, to trzeba udać się jak najszybciej do lekarza. Łatwe pojawianie się takich zmian sugeruje czasami niebezpieczne zaburzenie krzepliwości krwi i wymaga stosowania leków.
Co ważne, ciemna zmiana może nie być krwiakiem, a groźnym nowotworem złośliwym: czerniakiem błony śluzowej jamy ustnej. Tym bardziej niepokojącej zmiany, a zwłaszcza gdy nie znika lub się powiększa, nie wolno bagatelizować.
Leczenie krwiaka zależy od przyczyny. Pierwsze kroki możemy skierować do stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu.
Czytaj także:
Krwawienie z nosa - o czym może świadczyć krew z nosa?
Wapno na krwawienia z nosa? Lepiej zadbać o właściwą dietę
Domowe sposoby i leczenie krwiaka pod paznokciem. Kiedy iść do lekarza?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!