Krzywa przegroda nosowa fot. Adobe Stock

Krzywa przegroda nosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną problemów m.in. z zatkanym nosem. Pacjenci, którym dolegliwość sprawia duży dyskomfort kwalifikowani są na operacje przegrody nosowej.
/ 09.01.2020 13:38
Krzywa przegroda nosowa fot. Adobe Stock

Przegroda nosowa to część nosa, która dzieli go na dwie strony - prawą i lewą. Wykonana jest z tkanki chrzęstnej i kostnej, na których styku dochodzi czasem do skrzywienia. Zdarza się, że jest ono całkowicie niewidoczne i nieodczuwalne.

W niektórych przypadkach potrafi jednak bardzo utrudnić pacjentowi funkcjonowanie, ponieważ może doprowadzić nawet do niedrożności nosa. Krzywa przegroda nosowa może pojawić się w każdym wieku. Zwykle nie wpływa na wygląd

W przypadku zdiagnozowania krzywej przegrody nosowej warto zastanowić się nad odpowiednim leczeniem. Zmiany nie ustaną samoistnie i z czasem będą się dodatkowo powiększać powodując coraz większy dyskomfort

Krzywa przegroda nosowa - przyczyny 

Krzywa przegroda nosowa może być schorzeniem wrodzonym (nieregularny wzrost tkanki kostnej i chrzęstnej) lub nabytym. W tym drugim przypadku powstaje najczęściej w wyniku urazów nosa. Często dochodzi do nich m.in. podczas uprawiania sportu lub w wyniku wypadków. Krzywa przegroda nosowa może być także zmianą, do której dochodzi podczas porodu.

Dzieje się tak, ponieważ w trakcie porodu dziecko zazwyczaj ma spłaszczony nos. U większości maluchów po jakimś czasie dochodzi do samoistnego wyprostowania. W niektórych jednak przypadkach tkanki nie wracają jednak na swoje miejsce, w konsekwencji czego tworzy się krzywa przegroda nosowa. 

Objawy krzywej przegrody nosowej

Głównym objawem krzywej przegrody nosowej jest niedrożność nosa. Charakteryzuje się ono nieprzyjemnym uczuciem zatkanego nosa, które jest bardzo trudne i niekomfortowe do oczyszczenia. Utrudnia to przepływ powietrza i usuwanie wydzielin z nosa i zatok.

Inne objawy krzywej przegrody nosowej: 

 • głośne chrapanie
 • częste i nawracające się infekcje górnych dróg oddechowych, 
 • krwawienie z nosa
 • przewlekłe zapalenie ucha, 
 • częste oddychanie przez usta, 
 • nawracające się zapalenia zatok, 
 • częste bóle głowy, 
 • zaburzenia węchu, 
 • chrypka bez bólu gardła                                                                                                                                       

Operacja przegrody nosowej

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każda krzywa przegroda nosowa wymaga leczenia operacyjnego. Zdarza się, że zmiana jest na tyle mała, że wpływa w żaden sposób na pogorszenie komfortu pacjenta.

Na zabieg przede wszystkim kierowane są osoby, dla których krzywa przegroda nosowa jest bardzo uciążliwa. Zabieg można wykonać w każdym wieku, jednak warto pamiętać, że przegroda nosowa może kształtować się nawet do 20 roku życia

Operacja przegrody nosowej trwa od 30 do 90 minut. Początkowo pacjentowi nacina się nos w okolicy przedsionka. Następnie jeżeli jest to możliwe - wykonuje się korekcję chrząstki. Jeżeli nie ma takiej możliwości - chrząstka zostaje usunięta i potem ponownie umieszczona w prawidłowy sposób w nosie pacjenta. 

Bardzo rzadko zdarza się, że po operacji dochodzi do powikłań. Najczęściej są to krwawienia lub ponowna niedrożność nosa, która wynika z nieprawidłowego wyprostowania przegrody. Inne możliwe komplikacje:

 • polipy w nosie,
 • nadmierne wysuszenie nosa, 
 • infekcje zatok, 
 • drętwienia - zębów, górnej części twarzy lub podniebienia, 
 • brak smaku lub węchu, 
 • bóle głowy,
 • długotrwałe gojenie się ran. 

Więcej o problemach z górnymi drogami oddechowymi: 
Zapalenie zatok - objawy i leczenie
Katar (zatokowy, sienny, infekcyjny) - jak się go pozbyć?
Skąd się bierze katar wirusowy, bakteryjny, alergiczny, zatokowy?

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)