W określonych sytuacjach farmaceuta może odmówić wydania leku antykoncepcyjnego

Leczenie doustne trądziku

Trądzik jest uciążliwą chorobą, której leczenie wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków oraz działania od wewnątrz organizmu. Do podstawowych leków w terapii trądziku zalicza się antybiotyki, witaminę A i leki obniżające poziom androgenów.
/ 13.06.2019 22:35
W określonych sytuacjach farmaceuta może odmówić wydania leku antykoncepcyjnego

Trądzik to powszechne schorzenie, na które cierpią przede wszystkim osoby w wieku dojrzewania. Ale zmiany trądzikowe można stwierdzić już u noworodków i niemowląt. Na tę przypadłość coraz częściej cierpią młode kobiety w wieku dojrzałym. Ważne jest wczesne leczenie trądziku, aby nie dopuścić do powstania blizn, które szczególnie na twarzy stanowią znaczny defekt kosmetyczny.

W leczeniu trądziku stosuje się leki doustnie i stosowane zewnętrznie. Najlepiej, aby połączyć obie te metody. Leczenie należy dostosować do postaci trądziku, jego nasilenia i umiejscowienia zmian.

Jakie antybiotyki zastosować w leczeniu trądziku?

Doustnie stosuje się antybiotyki i pochodne witaminy A. Najskuteczniejszym lekiem przeciwtrądzikowym jest izotretynoina, czyli pochodna witaminy A. Spośród antybiotyków najczęściej jest to tetracyklina. Zazwyczaj podaje się 1g/dobę w 2 dawkach podzielonych. Jest to lek tani, skuteczny i bezpieczny nawet przy długotrwałym podawaniu.

Trzeba pamiętać jednak o możliwych działaniach niepożądanych. Lek zmniejsza skuteczność antykoncepcji doustnej stosowanej przez kobiety. Przy długiej terapii możliwa jest również grzybica jamy ustnej, jako efekt uboczny leczenia przeciwbakteryjnego.

Doksycyklina to inny antybiotyk z grupy tetracyklin również mający zastosowanie w terapii trądziku. Zwykle podaje się ją 2 razy na dobę w dawce 100mg. Nie można jej stosować w okresie letnim, bowiem powoduje fotouczulenie skóry.

Dobrych efektów leczenia można się spodziewać już po 2-4 tygodniach. Natomiast, aby stwierdzić, że lek jest nieskuteczny terapię należy prowadzić co najmniej 2–4 miesiące. Po osiągnięciu zadowalającego efektu leczenie należy jeszcze kontynuować przez 4–6 miesięcy, a następnie należy stopniowo obniżać dawkę antybiotyku, redukując ją co miesiąc o połowę.

Celem takiego długoterminowego leczenia antybiotykiem jest opanowanie rozwoju wykwitów do momentu, gdy z wiekiem ustąpi skłonność do powstawania szpecących zmian. Można być spokojnym - długoterminowe stosowanie antybiotyków jest w tym przypadku bezpieczne.

Zobacz też: Preparaty stosowane zewnętrznie w leczeniu trądziku

Kiedy terapia może być nieskuteczna?

Jeżeli następuje nawrót zmian skórnych po uprzedniej dobrej odpowiedzi na antybiotykoterapię może to oznaczać rozwój oporności bakterii na leczenie lub zapalenie mieszków włosowych wywołane przez bakterie Gram ujemne. Dochodzi do niego w wyniku nadmiernego wzrostu bakterii Gram ujemnych spowodowanego zahamowaniem rozwoju prawidłowej flory skóry przez stosowany ogólnie antybiotyk.

Hormonoterapia w leczeniu trądziku

W niektórych przypadkach przyczyną trądziku są zaburzenia hormonalne, szczególnie nadmiar androgenów (czyli męskich hormonów płciowych), które u kobiet również występują, ale w małych stężeniach. Lekiem o działaniu antyandrogennym, który stosuje się w leczeniu trądziku jest spironolakton. Doustne leki antykoncepcyjne zawierające estrogeny równie skutecznie obniżają poziom androgenów. Należy je jednak stosować ostrożnie i pod opieką ginekologa, ponieważ mogą powodować groźne dla życia powikłania.

Polecamy: Co medycyna estetyczna może zaoferować skórze trądzikowej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!