Mononukleozę wywołuje wirus wirusem Epsteina-Barr (w skrócie EBV), który przedostaje się do organizmu drogą kropelkową i mnoży w śliniankach. Choroba wywołuje tzw. niespecyficzne objawy, dlatego trudno ją zdiagnozować. Są to bóle gardła, gorączka, obrzęk twarzy i węzłów chłonnych. W leczeniu mononukleozy stosuje się leki łagodzące objawy, skuteczne są również zioła i inne metody naturalne. Jeśli choroba jest bardzo nasilona, konieczne bywa stosowanie sterydów, a nawet hospitalizacja.
Leczenie mononukleozy u dzieci i dorosłych
W większości przypadków organizm sam świetnie radzi sobie z infekcją. Objawy mijają po 2-3 tygodniach. Aby jednak przyspieszyć proces zdrowienia i poprawić swoje samopoczucie warto:
- Łagodzić ból gardła. Sprawdzą się płukanki z roztworu soli (łyżeczka soli na szklankę letniej wody), ssania tabletek zmniejszających ból przy przełykaniu, np. Neo Angin, Septolete.
- Obniżać gorączkę, np. stosując chłodne okłady i leki zawierające paracetamol lub ibuprofen.
- Dużo odpoczywać. Organizm musi mieć siłę do walki z wirusami, dlatego jak najwięcej poleguj w łóżku.
- Dobrze się odżywiać. Chorym na mononukleozę służy lekkostrawna dieta, łagodna dla wątroby. Stawiaj więc na gotowane warzywa (nie strączkowe i kapustne), kasze, ryż, chude mięsa.
- Nawadniać się. Ważne jest picie dużych ilości wody - nawet 2-3 litry dziennie. Dzięki temu łatwiej będzie oczyścić organizm z toksyn.
Leczenie mononukleozy sterydami? Zwykle w szpitalu
Jeśli objawy mononukleozy są bardzo nasilone, np. pojawił się obrzęk krtani lub duże obrzęki węzłów chłonnych, lekarz może zdecydować o leczeniu chorego sterydami. W przypadku dzieci taka terapia najczęściej odbywa się w szpitalu.
Antybiotyki na mononukleozę?
Niestety - nie działają. Co więcej, podanie choremu antybiotyków należących do grupy ampicyliny i amoksycykliny, zwykle wywołuje u niego reakcję alergiczną - swędzącą czerwoną wysypkę na ciele.
Leczenie naturalne mononukleozy
Ma ono działanie wspomagające i przyspiesza powrót chorego do formy. Ze środków naturalnych (ziół) w przypadku mononukleozy sprawdzają się:
- Czosnek - działa immunostymulujaco, czyli wspomaga działanie układu odpornościowego i ułatwia jego walkę z wirusami. Można dodawać go do sałatek i kanapek (ale nie za dużo, bo obciąża wątrobę, która dostaje w kość od wirusów mononukleozy).
- Lipa - działa napotnie i wspomaga walkę z gorączką. Najskuteczniej działa napar lipowy (łyżeczkę suszu zalej wrzątkiem, parz 5 min) posłodzony sokiem malinowym.
- Lawenda - kąpiele z dodatkiem olejku lawendowego relaksują i wspomagają proces zdrowienia.
- Miód - działa antyseptycznie i przeciwwirusowo. Warto słodzić nim napoje, pić wodę z miodem i cytryną.
- Werbena - działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Zmniejsza ból gardła: łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzącej wody. Parz pod przykryciem 10-15 minut. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki.
Polecamy!
Jak zapobiegać skutkom ubocznym sterydów?
Angina ropna czy wirusówka? Jak je rozpoznać?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!