Leczenie mononukleozy - najlepsze sposoby [W tym metody naturalne] fot. Adobe Stock

Leczenie mononukleozy - najlepsze sposoby [W tym metody naturalne]

Nie da się leczyć mononukleozy, bo nie istnieje lek, który skutecznie rozprawiłby się z wirusem, który ją wywołuje. Można jedynie łagodzić objawy tej choroby. W jaki sposób?
Agnieszka Czechowska / 01.08.2018 10:28
Leczenie mononukleozy - najlepsze sposoby [W tym metody naturalne] fot. Adobe Stock

Mononukleozę wywołuje wirus wirusem Epsteina-Barr (w skrócie EBV), który przedostaje się do organizmu drogą kropelkową i mnoży w śliniankach. Choroba wywołuje tzw. niespecyficzne objawy, dlatego trudno ją zdiagnozować. Są to bóle gardła, gorączka, obrzęk twarzy i węzłów chłonnych. W leczeniu mononukleozy stosuje się leki łagodzące objawy, skuteczne są również zioła i inne metody naturalne. Jeśli choroba jest bardzo nasilona, konieczne bywa stosowanie sterydów, a nawet hospitalizacja.

Leczenie mononukleozy u dzieci i dorosłych

W większości przypadków organizm sam świetnie radzi sobie z infekcją. Objawy mijają po 2-3 tygodniach. Aby jednak przyspieszyć proces zdrowienia i poprawić swoje samopoczucie warto:

  • Łagodzić ból gardła. Sprawdzą się płukanki z roztworu soli (łyżeczka soli na szklankę letniej wody), ssania tabletek zmniejszających ból przy przełykaniu, np. Neo Angin, Septolete.
  • Obniżać gorączkę, np. stosując chłodne okłady i leki zawierające paracetamol lub ibuprofen.
  • Dużo odpoczywać. Organizm musi mieć siłę do walki z wirusami, dlatego jak najwięcej poleguj w łóżku.
  • Dobrze się odżywiać. Chorym na mononukleozę służy lekkostrawna dieta, łagodna dla wątroby. Stawiaj więc na gotowane warzywa (nie strączkowe i kapustne), kasze, ryż, chude mięsa.
  • Nawadniać się. Ważne jest picie dużych ilości wody - nawet 2-3 litry dziennie. Dzięki temu łatwiej będzie oczyścić organizm z toksyn.

Leczenie mononukleozy sterydami? Zwykle w szpitalu

Jeśli objawy mononukleozy są bardzo nasilone, np. pojawił się obrzęk krtani lub duże obrzęki węzłów chłonnych, lekarz może zdecydować o leczeniu chorego sterydami. W przypadku dzieci taka terapia najczęściej odbywa się w szpitalu.

Antybiotyki na mononukleozę?

Niestety - nie działają. Co więcej, podanie choremu antybiotyków należących do grupy ampicyliny i amoksycykliny, zwykle wywołuje u niego reakcję alergiczną - swędzącą czerwoną wysypkę na ciele.

Leczenie naturalne mononukleozy

Ma ono działanie wspomagające i przyspiesza powrót chorego do formy. Ze środków naturalnych (ziół) w przypadku mononukleozy sprawdzają się:

  • Czosnek - działa immunostymulujaco, czyli wspomaga działanie układu odpornościowego i ułatwia jego walkę z wirusami. Można dodawać go do sałatek i kanapek (ale nie za dużo, bo obciąża wątrobę, która dostaje w kość od wirusów mononukleozy).
  • Lipa - działa napotnie  i wspomaga walkę z gorączką. Najskuteczniej działa napar lipowy (łyżeczkę suszu zalej wrzątkiem, parz 5 min) posłodzony sokiem malinowym.
  • Lawenda - kąpiele z dodatkiem olejku lawendowego relaksują i wspomagają proces zdrowienia.
  • Miód - działa antyseptycznie i przeciwwirusowo. Warto słodzić nim napoje, pić wodę z miodem i cytryną.
  • Werbena - działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Zmniejsza ból gardła: łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzącej wody. Parz pod przykryciem 10-15 minut. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki.

Polecamy!
Jak zapobiegać skutkom ubocznym sterydów?
Angina ropna czy wirusówka? Jak je rozpoznać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!