rwa kulszowa leki fot. Adobe Stock

Rwa kulszowa – leki (przeciwbólowe bez recepty, zastrzyki, maści)

Ten ból pojawia się nagle i jest na tyle silny, że może powodować drętwienia, mrowienia, a nawet uniemożliwiać chodzenie. Jak się go pozbyć?
Marta Słupska / 11.10.2019 14:11
rwa kulszowa leki fot. Adobe Stock

Rwa kulszowa jest to zespół dolegliwości związany z uciskiem korzeni nerwów wchodzących w obręb nerwu kulszowego. W praktyce jest to uciążliwa przypadłość spowodowana najczęściej zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa.

Niestety przy współczesnym, siedzącym trybie życia ilość osób cierpiących z powodu takich dolegliwości cały czas wzrasta. Jak sobie pomóc przy takiej dolegliwości?

Leki na rwę kulszową

Objawy rwy kulszowej to zazwyczaj silny, rwący i pojawiający się nagle ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa, który często promieniuje przez pośladek, czasem nawet do nogi. Dolegliwościom bólowym towarzyszy zmniejszenie siły mięśniowej, drętwienia i mrowienia.

W zdecydowanej większości przypadków ból ustępuje samoistnie pod wpływem odpoczynku, a leczenie rwy kulszowej ogranicza się do uśmierzania dolegliwości.

Zazwyczaj zaleca się także przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. ibuprofenu, które dość skutecznie łagodzą objawy. W cięższych przypadkach lekarz może rozważyć przepisanie silniejszych opioidowych leków przeciwbólowych.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne: tabletki, maści, żele, plastry

Jeśli ból jest umiarkowany, możemy radzić sobie samodzielnie. Do wyboru mamy trzy rodzaje leków:

  • przeciwbólowe i przeciwzapalne w formie tabletek (paracetamol, ibuprofen, diklofenak, piroxycam, naproxen, ketoprofen);
  • miejscowe (maści, żele, plastry – chłodzące, ogrzewające, przeciwzapalne i przeciwbólowe);
  • zastrzyki.

rwa kulszowa leki

fot. Ula Bugaeva

Pacjentom pomagają też leki rozkurczowe.

Większość takich leków kupimy w aptece bez recepty. Pamiętajmy jednak, by leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych nie stosować dłużej niż 4 dni bez kontroli lekarza – mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami i podrażniać błonę śluzową żołądka.

Jeżeli dolegliwości utrzymują się powyżej kilku tygodni lub towarzyszą im inne objawy neurologiczne (np. niedowłady), należy rozważyć leczenie operacyjne, mające na celu zmniejszenie ucisku na korzenie nerwów.

Bywa, że konieczna jest interwencja medyczna i hospitalizacja na oddziale neurologicznym. Stosuje się wówczas pozycje, które uwalniają uciśnięte nerwy (tak jak ta z ugiętymi nogami), leki przeciwbólowe, rozkurczające, ewentualnie jeszcze sterydy.

W ciężkich przypadkach może dojść do zaburzenia funkcji zwieraczy i nietrzymania moczu lub stolca.

Zastrzyki na rwę kulszową

Osobną kategorią leków na rwę kulszową są zastrzyki. Stosuje się je w przypadku silnego bólu i wtedy, gdy pacjent nie może zażywać leków doustnych.

Zastrzyki szybko dają rezultaty. Przepisuje się je seriami po około 10. Jeśli objawy nie miną, lekarz może przepisać choremu kolejną dawkę.

Zastrzyki, jakie mamy do wyboru, to zastrzyki podawane nadtwardówko, domięśniowo i w punkty spustowe bólu
– mówi Dorota Marcula, fizjoterapeutka z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Nie jest to jednak metoda idealna – zastrzyki stosowane zbyt często mogą obciążać wątrobę oraz żołądek.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli mimo zastosowania leków i odpoczynku ból nie mija po upływie doby, trzeba iść do lekarza. Rwa kulszowa daje bowiem podobne objawy co kolka nerkowa.

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną rwy kulszowej są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które polegają na uwypukleniu części "dysku" (krążka międzykręgowego), który uciska na przebiegające obok nerwy. Ucisk powoduje mechaniczne drażnienie nerwu i ból w obszarze, który on zaopatruje.

W rzadkich wypadkach podrażnienie tego nerwu może także mieć miejsce np. w przypadku miejscowo rozwijającego się stanu zapalnego lub procesu nowotworowego.

Zobacz też:
Jak radzić sobie z bólem lędźwiowego odcinka kręgosłupa?
Ból kręgosłupa [INTERAKTYWNA GRAFIKA]

Dorota Marcula
Dorota Marcula
fizjoterapeutka

Absolwentka fizjoterapii na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Staż odbyła w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu. Swoje kwalifikacje i wiedzę ciągle podnosi na licznych kursach i warsztatach. Pracuje w Centrach Medycznych Medyceusz w Łodzi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)