Liść laurowy to ludowy środek na ostrogi piętowe. Czy faktycznie działa?

liść laurowy na ostrogi piętowe fot. Adobe Stock, catinsyrup
Ostrogi piętowe, czyli wyrostki kostne w okolicy pięty, potrafią uprzykrzyć życie, bo powodują ból często utrudniający nawet chodzenie czy stanie. Z pomocą przychodzą przede wszystkim metody łagodzące objawy. Niektórzy polecają liść laurowy na ostrogi piętowe. Ta przyprawa faktycznie ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, ale czy zmniejsza dolegliwości związane z ostrogą piętową?
/ 12.07.2024 06:29
liść laurowy na ostrogi piętowe fot. Adobe Stock, catinsyrup

Spis treści:

  1. Czym są ostrogi piętowe i jak się je leczy?
  2. Liść laurowy na ostrogi piętowe - czy działa?
  3. Liść laurowy na ostrogi piętowe - jak stosować?
  4. Kiedy nie stosować liścia laurowego na ostrogi piętowe?
  5. Inne domowe sposoby na ostrogi piętowe

Czym są ostrogi piętowe i jak się je leczy?

Ostroga piętowa jest to wyrostek kostny zlokalizowany przeważnie pod spodem kości piętowej (ostroga piętowa podeszwowa) lub, rzadziej, z tyłu stopy w okolicy ścięgna Achillesa (ostroga piętowa grzbietowa). Przypadłość powoduje ból pięty. Nasila się on zwykle rano po przebudzeniu. Ostroga może utrudniać chodzenie, bieganie oraz dłuższe stanie.

Nie wiadomo do końca, jaka jest przyczyna powstania tej wady, ale przypuszcza się, że główne czynniki to nadmierne obciążenie stopy, zapalenie powięzi podeszwowej oraz indywidualne predyspozycje (otyłość, płaskostopie, noszenie butów na wysokim obcasie). Powtarzające się urazy mogą powodować gromadzenie się złogów wapnia w okolicy pięty, powodując rozwój ostrogi piętowej.

Podstawą diagnostyki jest badanie RTG stopy. 

Niestety brakuje skutecznych metod przyczynowego leczenia ostrogi piętowej. Stosuje się zwykle metody zachowawcze, które łagodzą objawy. Zalecana jest zmiana stylu życia, kontrola masy ciała, specjalne ćwiczenia np. wzmacniające mięśnie łydek. Podawane są leki przeciwzapalne oraz steroidowe. W rzadkich przypadkach chory jest kierowany na operację chirurgiczną. 

Adobe Stock, Anton

fot. Ostroga piętowa/Adobe Stock, Anton

Liść laurowy na ostrogi piętowe - czy działa?

Liście laurowe mają udowodnione właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego teoretycznie mogą pomagać przy ostrogach piętowych. Można je przyjmować w formie miejscowych okładów lub wewnętrznie w postaci herbaty czy wywaru do picia. Tradycyjnie liście laurowe były stosowane m.in. na takie choroby jak reumatyzm, zwyrodnienia kostne, bóle mięśniowe, stłuczenia, skręcenia stawów.

Należy zaznaczyć, że badania naukowe nie potwierdzają skuteczności preparatów na bazie liścia laurowego w leczeniu ostrogi piętowej. Warto jednak wspomnieć o wynikach badania (publikacja w piśmie Proceedings of the International Conference on Nursing and Health Sciences), w którym osoby z dną moczanową i zapaleniem stawów dostawały wywar z liści laurowych. Ta metoda wraz z ciepłymi okładami zmniejszyła ból związany z chorobą. Naukowcy polecali ten sposób jako skuteczną technikę niefarmakologiczną. 

Jeśli rozważasz stosowanie naturalnych środków na ostrogę piętową, najlepiej skonsultuj się wcześniej z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy ta metoda jest odpowiednia dla ciebie i przede wszystkim, czy jest bezpieczna. 

Liść laurowy na ostrogi piętowe - jak stosować?

Jeżeli samodzielnie chcesz przekonać się, czy liście laurowe przyniosą poprawę w przypadku bólu spowodowanego ostrogami piętowymi, możesz zastosować tę przyprawę w formie kąpieli dla stóp lub herbaty do picia. Domowe metody nie wyleczą ostrogi, ale mogą złagodzić dolegliwości. Poniżej opisujemy dwa sposoby stosowania liścia laurowego na ten problem ortopedyczny. 

Moczenie stóp w liściu laurowym na ostrogi piętowe

Kąpiel stóp w liściach laurowych to jeden z naturalnych babcinych sposobów na ostrogi piętowe. 

  1. Gotuj 20 liści laurowych w 1,5 l wody przez 2-3 minuty.
  2. Płyn przelej do miski.
  3. Mocz stopy w przestudzonym wywarze przez około 10 minut.

Możesz też sproszkowane liście laurowe zagotować w niewielkiej ilości wody, aby uzyskać papkę. Następnie taką miksturę po przestudzeniu położyć na gazę, owinąć nią stopy, ochronić bandażem i zostawić na 30 minut. Okłady można zrobić w trakcie odpoczynku, na czas oglądania ulubionego serialu lub filmu. 

Herbata z liścia laurowego na ostrogi piętowe

Bardzo łatwo przygotujesz herbatę z liści laurowych. Taki napój działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dlatego może zmniejszyć objawy związane z ostrogą piętową. 

  1. Do garnka włóż 2-3 suszone liście laurowe i zalej 1 szklanką wody.
  2. Przykryj garnek pokrywką i gotuj liście laurowe przez 5 minut. 
  3. Przecedź herbatę.
  4. Gotowy odwar z liścia laurowego pij rano raz dziennie. 

Dla smaku do herbaty możesz dodać sok z cytryny lub miód. 

Kiedy nie stosować liścia laurowego na ostrogi piętowe?

Stosowanie preparatów z liści laurowych jest bezpieczne dla większości ludzi w ograniczonych ilościach. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny pić herbaty i naparów z liści laurowych, ponieważ nie ma wystarczających danych na temat bezpieczeństwa przyjmowania liścia laurowego w tym okresie. Uważać powinny osoby z cukrzycą, ponieważ liść laurowy może zakłócać kontrolę poziomu cukru we krwi. Liść laurowy ma działanie spowalniające aktywność ośrodkowego układu nerwowego (OUN), dlatego nie powinien być przyjmowany przed operacjami wymagającymi podania leków znieczulających. 

Inne domowe sposoby na ostrogi piętowe

Dolegliwości, które powoduje ostroga piętowa, możesz łagodzić poprzez domowe metody:

  • chłodne okłady,
  • masaż stóp,
  • odpoczynek,
  • ćwiczenia na ostrogi piętowe (rozciągające i wzmacniające), 
  • wkładki do butów pod ostrogi piętowe,
  • szyny do zakładania na noc,
  • specjalne paski na stopę (podpiętki),
  • noszenie wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie,
  • wybór miękkich nawierzchni w trakcie biegania (bieżnia, trawa),
  • noszenie miękkiego obuwia w domu,
  • chodzenie w taki sposób, aby minimalizować nacisk pięty na podłoże,
  • soda oczyszczona na ostrogę piętową,
  • obniżenie masy ciała w przypadku nadwagi.

Lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych i steroidowych, które zmniejszają ból w momentach jego nasilenia.

Źródła:
Wijaya, S., Nurwijayanti, A., & Santoso, D. (2021). Effect of Giving Warm Compress Therapy and Bay Leaf Decoction to Scale Level Gout Arthritis Pain. Proceedings of the International Conference on Nursing and Health Sciences, 1(1), 217-228. Retrieved from https://jurnal.globalhealthsciencegroup.com/index.php/PICNHS/article/view/387,
Batool S, Khera RA, Hanif MA, Ayub MA. Bay Leaf. Medicinal Plants of South Asia. 2020:63–74. doi: 10.1016/B978-0-08-102659-5.00005-7.

Czytaj także:
10 najczęstszych chorób stóp. Sprawdź, jak je rozpoznać i wyleczyć
Rolowanie stóp może czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc. Kiedy i jak warto je wykonywać?
Haluksy (paluch koślawy) – objawy i leczenie, ćwiczenia na haluksy, zapobieganie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA