Łojotokowe zapalenie skóry jest nieprzyjemnym schorzeniem, które w dodatku ma tendencję nawrotową. Najczęściej dotyka skórę głowy, ale także brwi, kanały słuchowe czy okolice nosa, rzadziej pachy i klatkę piersiową. ŁZS jest jedną z najczęstszych przyczyn łysienia. Ważne jest więc, aby wiedzieć, jak dbać o włosy i skórę przy łojotokowym zapaleniu skóry.
Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?
Łojotokowe zapalenie skóry występuje u osób, których gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum. W efekcie na skórze – szczególnie głowy – zalega zbyt gruba warstwa łoju, która jest idealną pożywką dla drożdżaków Pityrosporum i Malassezia. Rozwijają się także bakterie, co skutkuje stanem zapalnym.
Łojotokowemu zapaleniu skóry najczęściej towarzyszy obfity łupież tłusty. Pojawia się również uporczywe swędzenie, zaczerwienienie, a skóra zaczyna się mocno łuszczyć.
Łojotokowe zapalenie skóry często obserwuje się już o małych dzieci – stan ten nazywany jest ciemieniuchą. Problem zazwyczaj ustępuje samoistnie w okolicach 3. roku życia.
W przypadku dorosłych łojotokowe zapalenie skóry wymaga leczenia trychologicznego. Klasyczne objawy schorzenia to:
- łupież tłusty – nie tylko na głowie, ale też na brwiach czy brodzie;
- charakterystyczne, białe łuski pojawiające się na skórze głowy, na twarzy czy w uszach;
- zaczerwienienia;
- silne swędzenie oraz pieczenie.
Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry?
Schorzenie zwykle objawia się u osób cierpiących na nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy i włosów. Wiadomo też, że łojotokowemu zapaleniu skóry sprzyja łuszczyca, a także skrajne przesilenie organizmu. Dlatego problem najczęściej pojawia się wczesną wiosną i jesienią.
Istnieje kilka czynników ryzyka mogących spowodować stan zapalny skóry. Są to m.in. depresja i inne problemy psychiczne, osłabienie układu odpornościowego, otyłość, cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków
Jak powstrzymać łysienie łojotokowe?
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry
W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry skuteczne są specjalne kremy i maści przeciwzapalne i przeciwświądowe. Trycholog może także przepisać delikatne szampony oraz peelingi, dzięki którym uda się usunąć złuszczoną skórę i wyregulować pracę gruczołów łojowych.
Bardzo ważna jest także zmiana trybu życia. Lekka dieta, więcej ruchu, mniej stresu – to podstawa.
Skuteczność leczenia łojotokowego zapalenia skóry zależy od stadium schorzenia oraz indywidualnych cech. Niestety, choroba ma tendencję do nawracania po zakończeniu kuracji. Konieczne jest więc stałe kontrolowanie stanu skóry i stosowanie się do podstawowych zasad higieny.
Jak dbać o włosy i skórę głowy przy łojotokowym zapaleniu skóry?
Poza stosowaniem przepisanych przez trychologa preparatów leczniczych warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry głowy – paradoksalnie nadmierna produkcja sebum może być reakcją organizmu na przesuszenie skalpu. Przydatne będą domowe maski na bazie np. siemienia lnianego.
Do bieżącej pielęgnacji włosów w ŁZS warto wybierać delikatne szampony pozbawione detergentów (szczególnie SLS). Wsparciem dla skóry i pasm będą kosmetyki keratolityczne, które mają właściwości złuszczające naskórek.
Dobór właściwych kosmetyków zawsze trzeba skonsultować z trychologiem, który ustali przebieg kuracji.
Autor: eksperci kliniki Handsome Men.
Jak odróżnić łojotokowe zapalenie skóry od łuszczycy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!