Łojotokowe zapalenie skóry głowy (ŁZS): jak leczyć, by nie nawracało

ŁZS skóry głowy fot. Adobe Stock
Chorzy na ŁZS doświadczają świądu lub pieczenia skóry, pojawiają się plamy rumieniowe o nieregularnym kształcie, które łuszczą się i mają żółte zabarwienie. Konieczne są preparaty lecznicze (klotrimazol lub ketonazol).
Marta Słupska / 17.01.2020 05:20
ŁZS skóry głowy fot. Adobe Stock

Łojotokowe zapalenie skóry głowy może pojawić się zarówno u noworodków, jak i osób dorosłych. Konieczne jest leczenie - ŁZS  jest stanem zapalnym, w krytycznej fazie może zejść na powieki. 

Łojotokowe zapalenie skóry – co to jest, przyczny

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła i nawrotowa choroba zapalna. Choruje na nią więcej mężczyzn niż kobiet, a objawy mogą pojawić się w zasadzie w każdym wieku. 

Sebum przez nie wydzielane ma funkcje ochronne, ale jego zwiększona ilość zaburza florę mikrobiologiczną i prowadzi do namnażania się bakterii i drożdżaków (grzybów z rodziny Malassezia). 

Produktem ubocznym ich metabolizmu są toksyny, które tworzą stan zapalny i odpowiadają za pojawienie się charakterystycznych objawów łojotoku.

Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry głowy jest zaburzona aktywność gruczołów łojowych. Dlaczego pracują one w nieprawidłowy sposób?

Nadmierna produkcja sebum może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, a zwłaszcza zbyt wysokim stężeniem androgenów, stąd ŁZS pojawia się częściej u mężczyzn. W grupie ryzyka są osoby otyłe i prowadzące stresujący tryb życia. 

Choroba może też pojawić się na skutek długotrwałego kontaktu ze sztucznymi materiałami, zanieczyszczeniem powietrza, barwnikami i konserwantami czy mieć związek z niewłaściwą pielęgnacją skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry - objawy, jak wygląda

Do najbardziej charakterystycznych objawów łojotokowego zapalenia skóry głowy zalicza się:

  • Nadmierna produkcję łoju. Skóra błyszczy się i wygląda, jakby była nieświeża.
  • Zmiany i przebarwienia o fakturze skorupy. Pojawiają się tam, gdzie występują gruczoły łojowe, np. przy okolicach brwi, zagłębieniu brody, na czole, i rozlegle na obszarze owłosionej skóry głowy.
  • Świąd i pieczenie skóry. Ten symptom może pojawiać się okazjonalnie, na przykład pod wpływem upału lub gdy pacjent intensywnie się poci.
  • Plamy rumieniowe o nieregularnym kształcie, które pojawiają się w okolicach gruczołów łojowych. Plamy te łuszczą się i mają żółte zabarwienie
  • Tłusty łupież, widoczny gołym okiem. 

Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry głowy

fot. Adobe Stock

ŁZS – leczenie

Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy łojotokowego zapalenia skóry, powinniśmy odwiedzić dermatologa. Lekarz dobierze leczenie indywidualnie do naszego przypadku, biorąc pod uwagę różne czynniki, m.in. nasilenie choroby.

Nie można liczyć na pełne wyleczenie, ale na skuteczne działanie i pielęgnację, która zapobiegnie silnym nawrotom choroby. W leczeniu tej łojotokowego zapalenia skóry głowy stosuje się często preparaty przeciwgrzybicze (zawierające selen, siarkę i dziegieć, klotrimazol lub ketokonazol), szampony i płyny do przemywania skóry. Miejscowo można stosować leki sterydowe, które ograniczają stan zapalny.

U niektórych pacjentów sprawdzają się antybiotyki doustne lub stosowane miejscowo na skórę, a także naświetlanie zmian specjalnymi lampami wykazującymi działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne.

ŁZS wymaga długotrwałego leczenia, ale przynosi ono poprawę. Niestety, przy przerwanej kuracji objawy wracają.

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ŁZS nie patrzy na wiek i może spotkać noworodki, jak i osoby po 50-tce. 

Pierwsze objawy, które możemy zauważyć to tzw. ciemieniucha, czyli żółte łuski, które znajdują się na skórze głowy. Ten objaw choroby skóry głowy u dziecka przy odpowiedniej pielęgnacji mija zazwyczaj zanim dziecko ukończy rok życia.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt trwa dłużej i przenosi się na inne partie ciała, również na twarz. Bardzo często łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt przybiera postać „pieluszkową” - zmiany pojawiają się na podbrzuszu, pośladkach, pachwinach i intymnych częściach ciała.

U dzieci ŁZS leczy się bardzo podobnie, jak u dorosłych - konieczne są preparaty antygrzybiczne. 

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci i niemowląt

fot. Adobe Stock

Jak pielęgnować skórę z ŁZS

Osoby chore powinny być w kontakcie z lekarzem  i stosować się do jego zaleceń pielęgnacyjnych. Łojotokowe zapalenie skóry głowy wymaga specjalnych medycznych szamponów dostępnych w aptece.

Szampon na ŁZS należy stosować zgodnie z instrukcją producenta, ale zazwyczaj są to preparaty wymagające mycia nimi skóry głowy i pozostawienia ich na 5-10 minut. Zawierają łagodzący pantenol i nawilżającą glicerynę. 

Skóra objęta stanem zapalnym jest delikatna i bardzo wyczulona na kontakt - jej drapanie lub nakładanie na nią czapki może skutkować rozniesieniem się plam i zmian skórnych. Okres jesienno-zimowy sprzyja nawrotom ŁZS. 

Pamiętaj, że łojotokowe zapalenie skóry to nie łuszczyca - dają inne objawy, choć obie choroby leczy się sterydami. Kobiety w ciąży nie powinny stosować leków sterydowych (maści i kremów zawierających klotrymazol) na zmiany skórne bez konsultacji z lekarzem. 

Choroby skóry: AZS - jak walczyć z atopowym zapaleniem skóryJak radzić sobie z łuszczycąKontaktowe zapalenie skóry

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA