Malaria - vademecum

Komar/fot. Fotolia fot. Fotolia
Jak objawia się malaria? Co ją wywołuje? Jak można się nią zarazić? W których rejonach świata i dlaczego jesteśmy najbardziej narażeni na zakażenie? Czy wszystkie rodzaje komarów przenoszą tę chorobę? Jaka pora roku wiąże się z największym zagrożeniem malarią? O tym wszystkim dowiesz się z tego poradnika.
Marta Słupska / 24.08.2011 12:17
Komar/fot. Fotolia fot. Fotolia

Czym jest malaria?

Malaria jest najczęściej występującą chorobą zakaźną, która zabija co roku około dwa miliony ludzi. Objawia się niedokrwistością, czyli anemią, oraz wysoką temperaturą. Chorobę wywołuje wewnątrzkomórkowy pierwotniak z rodzaju Plasmodium. Jak można się nim zarazić? Malarię roznoszą komary z rodzaju widliszek. Na szczęście nie wszystkie rodzaje zarodźca malarii są niebezpieczne. Więcej o malarii dowiesz się z artykułu "Co powinniśmy wiedzieć o malarii? ".

Sprawdź: Co powinniśmy wiedzieć o malarii?

Czy jest się czego bać?

Oczywiście, malaria to groźna choroba. Na szczęście od 1963 roku nie występuje już w Polsce, ponieważ wytępiono u nas komary widliszki, które przenoszą malarię. Na tę chorobę jesteśmy jednak narażeni, gdy wybieramy się do krajów tropikalnych. Na szczęście malarii można uniknąć dzięki specjalnym preparatom. W najgorszym wypadku malaria może doprowadzić do zgonu nawet w ciągu doby! Dlatego tak ważne jest, by znać jej objawy i wiedzieć jak postępować, gdy wystąpią.

Sprawdź: Dlaczego tak bardzo boimy się malarii?

Skąd ta malaria?

W poniższym artykule znajdziesz konkretne informacje dotyczące występowania malarii - sprawdź, gdzie można się nią zarazić i jakie jest ryzyko zakażenia. Które rejony są wolne od malarii i dlaczego? Czy raz zarażony malarią człowiek jest potem odporny na tę chorobę? W jakim okresie roku zagrożenie zachorowaniem na malarię jest szczególnie wysokie? Czy malaria występowała kiedyś w Polsce? Gdzie ryzyko zarażenia tą chorobą jest najwyższe?

Sprawdź: Gdzie możemy zarazić się malarią?

Jakie leki?

Zanim zdecydujemy się na lek przeciwmalaryczny, musimy rozważyć wiele kwestii: wiek i płeć osoby, która będzie go przyjmowała, miejsce, do którego zmierza, leki, które przyjmuje i jego stan zdrowia. Należy też mieć na względzie miejsce zakwaterowania, czas pobytu i trasę podróży. W poniższym artykule dowiesz się, jakie leki chronią przed zachorowaniem na malarię.

Sprawdź: Leki przeciw malarii - brać czy nie brać?

Chory czy nie?

Niestety, malaria nie zawsze przebiega tak samo. Najczęściej na początku następuje faza zimna: chory trzęsie się i ma dreszcze. W dalszej kolejności następuje gaza gorąca,czyli gorączka. Na końcu pojawiają się fale zlewnych potów, po której chory zasypia z wycieńczenia nawet na kilkanaście godzin. Co lekarz może wykryć w badaniach? Jakie inne objawy wskazują na malarię? dowiesz się z artykułu "Jak rozpoznać malarię u chorego? ".

Sprawdź: Jak rozpoznać malarię u chorego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA