Masaż karku fot. Fotolia

Masaż karku - 5 prostych kroków rozluźniającego masażu

Wystarczy przez kilka minut, by złagodzić ból głowy, uspokoić się, odprężyć. Oto krótki kurs masażu karku dla każdego!
Marta Wilczkowska / 01.12.2014 13:53
Masaż karku fot. Fotolia
Stres, zmęczenie, wiele godzin spędzonych przy biurku... Twoje mięśnie karku stają się napięte jak struny. To sprawia, że boli Cię głowa, szyja, czujesz narastające rozdrażnienie. Z coraz większym trudem się koncentrujesz, pracujesz wolniej i marzysz o chwili relaksu. Sprawdź, ja możesz sobie pomóc!

Uwaga! Masaże są niewskazane m.in. w przypadku:

Jak zrobić prosty i skuteczny masaż karku?

Osoba masowana siedzi na krześle lub leży na brzuchu. Masaż powinno się wykonywać na nagiej skórze (można użyć oliwki). Prawidłowo przeprowadzony zabieg składa się z pięciu faz. Ruchy wykonujemy zawsze w jednym kierunku: od góry karku w dół, czyli od kości potylicznej w stronę stawów barkowych. I jeszcze jedna ważna zasada: masaż nie powinien wywoływać bólu. Należy stopniowo przechodzić od bodźców słabych i powierzchownych do głębszych i silniejszych.

1. Zacznij od głaskania

Całą powierzchnią dłoni głaszcz delikatnie obszar od górnej części szyi (tu znajdują się mięśnie czworoboczne, o których rozluźnienie w tym masażu chodzi) do stawów barkowych. Siła nacisku powinna być niewielka i równomiernie rozłożona. Głaskanie jest przygotowaniem do masażu. Ma działanie uspokajające. Jego zadaniem jest rozgrzanie skóry i tkanek położonych tuż pod nią.

2. Delikatnie rozcieraj

Całą dłonią (lub opuszkami palców) wykonuj te same ruchy, co powyżej, ale siła nacisku musi być większa. Celem rozcierania jest zwiększenie przekrwienia skóry, likwidacja zgrubień mięśniowych oraz zmniejszenie bólu.

3. Przejdź do ugniatania

Opuszkami palców chwyć kark po obu stronach kręgosłupa szyjnego i dość mocno ugniataj palcami wzdłuż włókien mięśniowych. Najpierw wykonuj ruchy koliste (zataczaj palcami małe kółeczka, tak jakbyś lepiła okrągłe pierożki). Następnie ugniataj miejsce przy miejscu, przesuwając palce w stronę stawu barkowego.

4. Rozcieraj punktowo

Wyczuj palcami punkty, do których przyczepione są mięśnie czworoboczne. Przyczepy te znajdują się u podstawy czaszki, tam gdzie kończą się kręgi szyjne, po obu stronach niewielkiego wgłębienia. Wymasuj je kciukami lub opuszkami palców.

5. Zakończ głaskaniem

Wykonuj takie same czynności jak w punkcie pierwszym.

Jak walczyć z bólami karku?

Jak zrobić automasaż karku?

Jeśli nie masz akurat w pobliżu żadnej pomocnej dłoni do masażu partnerskiego,możesz sama wymasować sobie kark. Poznaj 2 sposoby na skuteczny automasaż karku:

1. Masaż klasyczny

Chwyć kark u podstawy czaszki trzema palcami (kciukiem, wskazującym i serdecznym, czyli środkowym) i przesuwając dłoń w stronę stawu barkowego, uciskaj dość mocno miejsce przy miejscu. Każdy ucisk powinien trwać tak długo, aż poczujesz, że ból nim wywołany stopniowo ustępuje. Możesz także masować opuszkami palców przyczepy mięśnia czworobocznego (jak w punkcie 4. masażu partnerskiego).

2. Chiński masaż tuina

Dłonie ze złączonymi palcami połóż na karku: jedna powinna spoczywać tuż pod głową, druga – trochę niżej – na szyi. Obiema dłońmi jednocześnie ściśnij mięśnie i trzymaj je w ten sposób przez minutę (możesz poczuć lekkie szczypanie). Teraz palcami prawej dłoni chwyć mocno (np. od przodu) mięsień karku na odcinku środkowym, między nasadą szyi a lewym stawem barkowym, i ściśnięty trzymaj przez około minutę. Następnie powtórz wszystkie czynności lewą dłonią po drugiej stronie karku.

Jak walczyć z bólami karku?

Artykuł na zlecenie Edipresse Polska S.A (ARF)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!