Migotanie przedsionków – vademecum

Czy serce samo zregeneruje się po zawale?/fot. Fotolia
Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. Główną przyczyną arytmii jest zbyt szybka czynność skurczowa przedsionków, która prowadzi do złego przekazywania impulsów na komory serca. Do czego może doprowadzić migotanie przedsionków? Jak leczyć arytmię?
/ 27.09.2011 17:18
Czy serce samo zregeneruje się po zawale?/fot. Fotolia

Migotanie przedsionków - co to za choroba?

Migotanie przedsionków to arytmia, w której dochodzi do bardzo szybkiego skurczu przedsionków, który prowadzi do szybkiej, choć nieskoordynowanej akcji komór. Najczęstszym objawem migotania przedsionków jest uczucie kołatania serca. Pacjenci opisują je jako silniejsze, nierówne uderzenia serca lub jako kilkusekundowe napady szybkiego bicia serca, które następnie ustępują. Rzadko objawom tym towarzyszą dodatkowo: ból w klatce piersiowej, czy duszność.

Jak objawia się migotanie przedsionków?

Przyczyny migotania przedsionków

Przyczyny migotania przedsionków dzielimy na sercowe i pozasercowe. Przyczyny sercowe to przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca oraz niewydolność serca. Dodatkowo migotaniu przedsionków mogą sprzyjać wady serca: nabyte oraz wrodzone. Do przyczyn pozasercowych zalicza się przede wszystkim nadczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne. Ponadto należy wymienić ostre zakażenia. choroby płuc i choroby ogólnoustrojowe.

Jakie są przyczyny migotania przedsionków?

Diagnostyka migotania przedsionków

Podstawowym badaniem wykonywanym w arytmiach serca jest EKG, czyli zapis rytmu i czynności elektrycznej serca. Charakterystyczny wykres dla migotania przedsionków ukazuje całkowitą niemiarowość rytmu komór z częstością bicia serca około 100-150 na minutę. W tym czasie przedsionki pracują z częstością 350-700 skurczów na minutę. W przypadku napadowego migotania przedsionków, które ciężko jest zobrazować zwykłym badaniem EKG, często zastosowanie znajduje EKG Holter, czyli całodobowa rejestracja pracy serca.

Jak rozpoznać migotanie przedsionków?

Napadowe migotanie przedsionków

Napadowe migotanie przedsionków definiuje się jako epizod arytmii, który samoistnie ustępuje w ciągu 24 godzin. W około 50% przypadków napad migotania występuje u osób bez choroby organicznej serca. Do innych przyczyn napadu można zaliczyć: przedawkowanie kofeiny, nikotyny czy alkoholu. Przyczyną pozostałych 50% są choroby serca – nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca.

Jak leczyć napad migotania przedsionków?

Leczenie inwazyjne

Większość chorych z migotaniem przedsionków leczonych jest przy pomocy kardiowersji farmakologicznej lub elektrycznej. Jednak, gdy metody te okażą się nieskuteczne, konieczne jest leczenie inwazyjne. Ma ono na celu skuteczne i trwałe przywrócenie rytmu zatokowego, czyli fizjologicznego rytmu serca, w którym skurcze przedsionków skoordynowane są ze skurczami komór. Do dyspozycji mamy ablację przezskórną i chirurgiczną z/lub bez wszczepienia stymulatora.

Jak przebiega leczenie inwazyjne migotania przedsionków?

Dlaczego się leczyć? – powikłania migotania przedsionków

Migotanie przedsionków bywa nazywane epidemią XXI wieku, ponieważ z każdym rokiem choruje na nie coraz więcej ludzi. Poważnym problemem są również liczne, groźne dla życia powikłania choroby. Konsekwencje migotania przedsionków są różnorodne – od zmniejszenia tolerancji wysiłku, do wczesnych zgonów z powodu zawału serca lub udarów mózgu. Najczęstszym powikłaniem migotania przedsionków jest jednak niewydolność serca.

Do czego może doprowadzić migotanie przedsionków?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA