Mity o ukąszeniach owadów - obalamy 4 najczęstsze z nich

Mity o ukąszeniach fot. Fotolia
Obalamy jedne z najczęstszych mitów na temat ukąszeń kleszczy, szerszeni, komarów czy żmij! Czy ty również w nie wierzysz?
Marta Wilczkowska / 05.08.2015 10:00
Mity o ukąszeniach fot. Fotolia

Czy wbitego w skórę kleszcza należy wykręcić? Czy jad szerszenia jest niebezpieczny dla wszystkich? Co mogą zrobić nam komary? Obalamy 4 częste mity na temat ukąszeń owadów i zwierząt!

1. Wyciągając kleszcza należy go wykręcać

Jeśli zauważysz kleszcza wbitego w skórę, jak najszybciej go usuń. Każda godzina zwiększa ryzyko zachorowania na boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcza należy chwycić pęsetą jak najbliżej skóry i pociągnąć pionowo lub zdecydowanym półkolistym ruchem przypominającym nakręcanie spaghetti na widelec. Unikaj wykręcania, po którym część kleszcza często pozostaje w skórze. Pod żadnym pozorem nie smaruj go masłem, wazeliną czy kremami! Dusząc się, kleszcz może zwymiotować i zarazić nas groźnymi chorobami.

2. Każde użądlenie szerszenia jest niebezpieczne

U większości osób użądlenie przez szerszenia skutkuje jedynie miejscowym zaczerwieniem, obrzękiem oraz swędzeniem. Szczególną czujność powinni jednak zachować alergicy, astmatycy i osoby z chorobami serca, dla których takie użądlenie (również przez osy i pszczoły!) może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Jest jednak żelazna zasada, której powinni przestrzegać wszyscy: latem nie pijmy bezpośrednio z kartonowego, otwartego wcześniej pudełka czy ciemnej butelki! Zawsze trzeba spojrzeć czy w napoju nie topi się właśnie jakiś owad. Mucha może być niesmaczna, ale użądlenie przez pszczołę czy osę w gardło lub język może zakończyć się tragicznie.

3. Pokąsanie przez komary może być groźne dla zdrowia

Najbardziej dokuczliwe ze wszystkich owadów. Czemu? Bo w przeciwieństwie do innych mogą ukąsić wiele razy. Oprócz swędzenia czy pieczenia nie musimy jednak obawiać się zagrożenia z ich strony. Komary, choć przenoszą niektóre choroby, w Polsce zarażają niemal wyłącznie zwierzęta – choć opisywano pojedyncze przypadki zarażenia malarią przez komary, które z Afryki zabrały się na gapę samolotem.

4. Jak żmii zygzakowatej trzeba wyssać

Z ukąszeniami żmii nie spotykamy się tak często, jak z ukąszeniami owadów, dlatego tym bardziej warto poznać zasady postępowania. Co robić? Przede wszystkim uspokajać poszkodowanego – im szybciej bije jego serce, tym łatwiej jad rozprzestrzenia się po organizmie. Nie należy go też wysysać, bo sprawia to dodatkowy ból, a niestety nie pomaga. Ukąszoną rękę lub nogę należy trzymać wysoko, ostatecznie można obłożyć lodem miejsce po zębach żmij do chwili  zgłoszenie się do punktu medycznego. Jad żmii jest niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. I pamiętajmy – wąż wyglądający jak żmija, ale z dwoma symetrycznymi, żółtymi plamami z tyłu głowy to zupełnie niegroźny zaskroniec.

dr Arkadiusz Miller, lekarz internista Grupy LUX MED

Warto przeczytać również:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA