Na czym polega diagnostyka wirusowych zapaleń wątroby?

Dzięki częstym kontrolom medycznym (co 3-6 miesięcy) oraz badaniu liczby komórek CD4 i poziomu wiremii można precyzyjnie ustalić, kiedy należy podjąć terapię antyretrowirusową
Wirusowe zapalenia wątroby mają rozmaity przebieg. Początkowo dochodzi do rozwoju ostrego zapalenia wątroby, które u większości przebiega skąpoobjawowo, gdzie rozpoznanie można postawić tylko na podstawie badań laboratoryjnych. Część zapaleń ostrych przechodzi w przewlekłe, które przez wiele lat mogą nie dawać żadnych symptomów.
/ 29.12.2010 23:13
Dzięki częstym kontrolom medycznym (co 3-6 miesięcy) oraz badaniu liczby komórek CD4 i poziomu wiremii można precyzyjnie ustalić, kiedy należy podjąć terapię antyretrowirusową

Objawy WZW

Na podstawie samych objawów nie można rozpoznać wirusowych zapaleń wątroby, bowiem zazwyczaj przebiegają one podklinicznie, skąpoobjawowo. Męczliwość, bóle mięśniowe i stawowe mogą występować w różnych schorzeniach, nie tylko w przebiegu WZW. Chorobę można podejrzewać u osób mających kontakt z chorym na WZW lub wracających z rejonów endemicznych. Bardziej charakterystyczne objawy mogą wystąpić w przypadku piorunującego lub nadostrego zapalenia wątroby, z powodu zakażenia jednym z wirusów wywołujących WZW. Wówczas mogą pojawić się objawy niewydolności narządu, w postaci zażółcenia powłok skórnych, świądu, krwawień, niewydolności oddechowej i krążeniowej.

Przeczytaj: Jak ochronić się wirusowym zapaleniem wątroby?

Jakie badania laboratoryjne?

W przebiegu wirusowych zapaleń wątroby dochodzi do namnażania się wirusów w komórkach wątrobowych i uwalniania nowo powstałych cząsteczek wirusów do krwiobiegu. Układ odpornościowy odpowiada na obecność drobnoustrojów niszcząc hepatocyty. Ma to na celu zniszczenie, przede wszystkim, wirusów obecnych w komórkach, a przy okazji niszczy komórki wątrobowe. Dochodzi wówczas do uwolnienia do krwi markerów uszkodzenia hepatocytów. Najbardziej charakterystyczne są aminotransferazy: alaninowa i asparaginianowa, których zwiększenie aktywności stwierdza się w ostrych zapaleniach i okresowo w przewlekłym WZW. Dodatkowo w postaciach żółtaczkowych następuje wzrost bilirubiny w surowicy.

Badania serologiczne i wirusologiczne

Te wskaźniki świadczą jedynie o zajęciu procesem chorobowym komórek wątrobowych natomiast nie mówią o przyczynie tego stanu. W tym celu wykonuje się badania serologiczne i wirusologiczne. Wykrywa się w surowicy antygeny wirusa i swoiste przeciwciała skierowane przeciwko białkom wirusa. Za pomocą tych badań można ponadto określić czy zakażenie jest ostre czy przewlekłe. Różnicuje to rodzaj przeciwciał - jeśli są w klasie IgM to świadczy to o ostrym zapaleniu, a gdy pojawią się immunoglobuliny klasy IgG, to oznaka przebytego zakażenia. Najbardziej czułym badaniem jest wykrycie materiału genetycznego wirusa w surowicy, czyli kwasu RNA lub DNA. Jego ilość mówi ponadto o nasileniu replikacji wirusa, czyli aktywności zakażenia.

Zobacz też: Jakie są objawy ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu C?

Biopsja wątroby

W przewlekłych zapaleniach niekiedy do określenia nasilenia procesu niszczenia wątroby wykonuje się biopsję wątroby, czyli, poprzez przezskórne nakłucie pobiera się wycinek narządu i ocenia następnie po odpowiednim przygotowaniu pod mikroskopem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA