Na czym polega kwasowa erozja szkliwa? (wywiad)

prof. dr hab. M. Ziętek, rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu, ekspert kampanii Dni Konsultacji Stomatologicznych
Na pytania dotyczące kwasowej erozji szkliwa odpowiada prof. dr hab. Marek Ziętek, rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu. Jak dochodzi do kwasowej erozji szkliwa i jak je rozpoznać? Jak leczy się tę chorobę? Czy to, co jemy, może być powodem kwasowej erozji szkliwa?
Marta Słupska / 26.09.2016 16:09
prof. dr hab. M. Ziętek, rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu, ekspert kampanii Dni Konsultacji Stomatologicznych

Czym dokładnie jest kwasowa erozja szkliwa? Na czym polega?

Kwasowa erozja szkliwa jest to przewlekłe uszkodzenie twardych tkanek zęba, gdzie najbardziej istotnym czynnikiem są związki chemiczne, które nie mają pochodzenia bakteryjnego.

Czy znamy dane dotyczące tego, jak wiele osób w Polsce boryka się z tym problemem?

Epidemiologia tej dolegliwości, czy nawet schorzenia, nie jest w Polsce dokładnie znana,  ale należy sądzić (na podstawie badań holenderskich, angielskich i amerykańskich), że  sięga ona od 30% do ponad 40% populacji.

Zobacz też: Jak wybielić zęby u stomatologa?

Jak i dlaczego dochodzi do kwasowej erozji szkliwa?

Dochodzi do niej przez długotrwałe działanie kwasów zawartych w pokarmach na tkanki zęba. Do takich pokarmów należą słodzone i gazowane napoje, słodycze, owoce, soki. Kwasy, działając na szkliwo, uszkadzają je i fragmenty szkliwa zostają niejako wypłukane, usunięte z powierzchni zębów. Całość szkliwa zębów, przy częstym i długotrwałym działaniu kwasów, może ulec rozmiękczeniu. Jest tym samym bardziej podatne na działanie czynników mechanicznych.      

Jak rozpoznać wczesne symptomy kwasowej erozji szkliwa?

Szkliwo staje się wrażliwe, odczuwamy reakcję zębów na bodźce termiczne i chemiczne. Jest ono bardziej przeźroczyste, następuje starcie powierzchni zębów (najczęściej przedtrzonowych i trzonowych). Mogą wystąpić uszkodzenia krawędzi szkliwa.  

Czy coś predysponuje do tej choroby? Kto jest w grupie ryzyka?

Predysponuje sposób odżywiania, cechy genetyczne budowy zęba, które dziedziczymy, i przebyte choroby w dzieciństwie, które mają wpływ na mineralizację zębów w okresie ich rozwoju.

Jak leczy się tę chorobę?

Najlepiej jest zapobiegać. Powinniśmy promować zdrowe nawyki żywieniowe oraz nawyki higieny. Powinno się stosować remineralizujące szkliwo, pasty do zębów, odpowiednie płukanki do jamy ustnej. Leczy się również lakami, lakierami, materiałami wypełniającymi.  

Zobacz też: Jak chronić zęby przed chorobami?

Czy kwasowa erozja szkliwa może pojawić się u dzieci?

Coraz częściej erozja szkliwa dotyczy dzieci, zwłaszcza tych, które miały kłopoty zdrowotne w okresie ząbkowania i rozwoju zawiązków zębów. Sposób odżywiania powoduje, że to nadwątlone wcześniej szkliwo jest bardzo słabe i podatne na działanie kwasów.   

Czy kwasowa erozja szkliwa jest groźniejsza niż próchnica?

Sądzę, że nie, ale jest równie groźna. Jej ilość stale wzrasta, a ilość zębów objętych próchnicą sukcesywnie maleje. W jednym i drugim schorzeniu następuje uszkodzenie twardych tkanek zęba. Jedno bez przyczyn bakteryjnych i drugie z udziałem bakterii. Zarówno środki masowego przekazu, rodzice,  jak i lekarze muszą skutecznie walczyć z tymi schorzeniami.

Rozmawiała Marta Nowak.

Prof. dr hab. Marek Ziętek jest rektorem Akademii Medycznej we Wrocławiu, ekspertem kampanii Dni Konsultacji Stomatologicznych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA