Spis treści:
- Czym jest zabieg trepanacji czaszki?
- W jakim celu wykonywana jest trepanacja?
- Trepanacja czaszki a kraniotomia
- Powikłania po trepanacji czaszki
Czym jest zabieg trepanacji czaszki?
Trepanacja czaszki jest jedną z najczęstszych procedur wykonywanych w neurochirurgii. Polega na wywierceniu otworu lub otworów w czaszce w celu odsłonięcia mózgu i opon mózgowych. Otwory w kości czaszki wykonuje się za pomocą ręcznej lub elektrycznej wiertarki nazywanej trepanem. Przed zabiegiem usuwa się włosy w miejscu, gdzie ma być wykonany otwór.
W jakim celu wykonywana jest trepanacja?
Trepanację czaszki wykorzystuje się głównie po to, by usunąć krwiaka wewnątrzczaszkowego. Przez wywiercone otwory można wprowadzić i pozostawić dreny, które odprowadzają gromadzącą się krew i inne płyny. Takie odbarczenie zmniejsza ryzyko nawrotu krwiaka i jego ucisku na delikatną tkankę mózgową. Przez otwory można również założyć specjalny cewnik, który mierzy ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Monitorowanie tego ciśnienia jest niezbędne w niektórych problemach neurologicznych, na przykład w wodogłowiu czy obrzęku mózgu.
Trepanacja zwiadowcza
Trepanację zwiadowczą wykonuje się w sytuacji, kiedy przyczyna pogarszającego się stanu pacjenta jest nieznana. Wskazaniem do trepanacji jest pojawienie się objawów, które świadczą o patologii w obrębie czaszki, na przykład niedowładu, zaburzeń mowy lub czucia, asymetrii źrenic - jedna źrenica jest większa niż druga. Trepanację zwiadowczą wykonuje się również przy podejrzeniu złamania czaszki.
Trepanacja czaszki a kraniotomia
Kraniotomia jest metodą bardziej inwazyjną niż trepanacja czaszki. Związane jest to z wielkością pola odsłoniętego mózgu. Kraniotomia ma wiele zalet, gdyż pozwala nie tylko usunąć gromadzącą się pomiędzy mózgiem a czaszką krew, ale także obniża ciśnienie wewnątrz czaszki. Jest to bardzo istotne dla prawidłowego ukrwienia mózgu i uniknięcia znacznych ubytków neurologicznych. W kraniotomii nie wykonuje się małych otworów, ale usuwa się część kości czaszki w postaci płata. Po operacji fragment kości zostaje przywrócony. Wykorzystuje się tę technikę również podczas leczenia guzów mózgu.
Powikłania po trepanacji czaszki
Jednym z powikłań trepanacji czaszki mogą być zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub obrzęk mózgu. Może dojść do infekcji rany operacyjnej, a także powstania zbiornika ropy lub powietrza zlokalizowanego pod czaszką. Innym powikłaniem jest zawał mózgu, spowodowany zaburzeniem krążenia krwi i niedotlenieniem tkanki mózgowej. Powikłania trepanacji wymagają leczenia farmakologicznego, a często również ponownej operacji.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 20.03.2012.
Więcej na podobny temat:
5 niepokojących objawów neurologicznych
Najważniejsze alarmowe objawy neurologiczne
Objawy udaru mózgu - z tą wiedzą możesz uratować komuś życie!
Tętniak mózgu dopóki nie pęknie, zwykle nie daje objawów
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!