Oprócz ruchu, na stan naszego kręgosłupa wpływa także materac, na którym śpimy.

Na ratunek kręgosłupom

Na problemy z kręgosłupem narzekają zazwyczaj osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Niewłaściwa pozycja, przez którą kręgi są nadmierne obciążane lub brak ruchu – to najczęstsze przyczyny, które doprowadzają do hipokinezji. Czym jest i jak jej przeciwdziałać opowiada Roland Brehmer - ortopeda z Fabryki Materacy Janpol.
/ 10.11.2011 16:20
Oprócz ruchu, na stan naszego kręgosłupa wpływa także materac, na którym śpimy.

Co to jest hipokinezja?

Hipokinezja uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Siedzący tryb życia prowadzi do osłabienia mięśni, niestabilności torebek stawowych i kręgów, a szczególnie przestrzeni między nimi. Jedynie ruch może wzmocnić mięśnie, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego – opowiada Roland Brehmer, ortopeda z firmy Janpol. Efektem rozwijającej się hipokinezji są trudności w poruszaniu się i coraz mniejsza chęć do wysiłku fizycznego. Brak ruchu negatywnie wpływa również na układ nerwowy, pracę mięśnia sercowego i innych organów.

Kręgosłup na fitnessie

Lepiej zapobiegać niż leczyć. I dlatego warto przekonać się do ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie w domu bez użycia dodatkowego sprzętu.
– Jednym z ćwiczeń stabilizacyjnych jest napięcie wszystkich mięśni bez wykonywania jakichkolwiek ruchów. Polega ono na tym, że leżąc na brzuchu należy oprzeć się na przedramionach lub dłoniach i wykonać ruch jak do pompki. Z tą różnicą, że podnosić powinna się wyłącznie klatka piersiowa, a dolna część brzucha powinna mieć stały kontakt z materacem - radzi Roland Brehmer.

Zobacz też: Jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia na kręgosłup?

Istnieją również ćwiczenia mobilizujące. W pozycji siedzącej, z rozstawionymi stopami, należy się wyprostować w ten sposób, aby głowa była przedłużeniem linii kręgosłupa. Splecione dłonie wyciągnąć przed siebie. Następnie nie zmieniając pozycji, przenosić ręce w prawo i w lewo jak najdalej w tył. Ręce powinny być ustawione na wysokości barków.

Ćwiczenia rozciągające można wykonywać na macie - w pozycji leżącej, z wyprostowanymi nogami i rękoma wzdłuż tułowia, należy unieść nogi i objąć je kolanami przyciągając mocno do siebie, tak żeby pośladki oderwały się od podłogi. Następnie wytrzymać w takiej pozycji kilka sekund i wrócić do pozycji wyjściowej. Poprzez wykonywanie takich prostych ćwiczeń, wzmacniamy mięśnie i rozluźniamy napięcie nagromadzone w mięśniach.

Zobacz też: Rehabilitacja kręgosłupa – przewodnik

Odciążenie kręgosłupa podczas snu

Oprócz ruchu istotną kwestią jest także materac, na którym śpimy. Spędzamy na nim mniej więcej 1/3 swojego życia, dlatego warto zadbać o komfort i wygodę podczas snu. - Dobry materac powinien mieć kilka stref twardości (materace lateksowe Perfetto, Forte, Piano, Temida, Zeus). Wynika to z faktu, że różne części ciała z różną siłą naciskają na jego powierzchnię. Przykładowo, leżąc w pozycji na plecach, kość krzyżowa i miedniczna muszą zagłębić się na tyle mocno w głąb materaca, by część lędźwiowa również mogła uzyskać odpowiednie podparcie. Podobnie przy pozycji na boku - bark i biodra muszą zagłębić się, by talia miała kontakt z materacem, co zapewni odpowiednie odciążenie kręgosłupa – radzi Roland Brehmer - ortopeda z Fabryki Materacy Janpol. Regularne ćwiczenia i odpowiednie ułożenie podczas snu zniwelują ryzyko wystąpienia zjawiska hipokinezji.

Materiały prasowe Intro Media

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/22.07.2013 16:37
Ja z mojego doświadczenia z bólem pleców muszę powiedzieć że mi osobiście bardzo pomogły wkładki do butów http://www.dlastopy.pl/pl/c/WKLADKI-DO-BUTOW/2 Jednakże teraz polecono mi też zrobienie indywidualnych dla mojej stopy podobno w Rybniku na Piasta robią super ...
/18.04.2013 14:58
Osobiście uważam, że aby nasz kręgosłup był w dobrym stanie należy poświęcić mu podczas codziennych ćwiczeń tyle samo czasu jak innym częściom ciała. Mówię tu o ćwiczeniu mięśni, które utrzymują kręgosłup, czyli najważniejsze kości w naszym organizmie. O ile osoby które nie miały poważnego urazu kręgosłupa mogą na własną rękę wykonywać tego typu ćwiczenia, o tyle ci, którzy przeszli już operacje, ponieważ ich kręgosłup był uszkodzony powinni udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie rehabilitacje.
/02.04.2013 02:24
Chyba lepiej coś kombinować z własnych środków, ponieważ na rehabilitację finansowaną ze środków NFZ czeka się z rok. Mogę Ci polecić Klinikę Rehabilitacyjną Nowy Dwór w woj. łódzkim. Klinika ta specjalizuje się w leczeniu dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa, ale też oferuje zabiegi na różne inne bolączki. Oczywiście pacjent jest przez cały czas pod opieką profesjonalistów: lekarza i rehabilitantów. Pobyt w tej placówce nie należy do najtańszych, ale moim zdaniem - warto. Dzięki oferowanym przez nią zabiegom, bóle kręgosłupa opuściły mnie na dłuższy czas. Poza tym placówka jest w pięknym miejscu, w zabytkowym dworku.
POKAŻ KOMENTARZE (2)