Pomiędzy 4 kwietnia a 13 maja w Demokratycznej Republice Konga (DRK) zmarło co najmniej 19 osób. Powód? Ponowna epidemia wirusa Ebola. O groźnej sytuacji donosi Światowa Organizacja Zdrowia.
7 faktów o Eboli - musisz je znać!
Ebola znów rośnie w siłę
Zgodnie z danymi przekazanymi przez WHO prawdopodobnie aż 39 osób zaraziło się wirusem Ebola, a 19 zmarło z jego powodu. Epidemia nie spełnia jednak jeszcze wymagań ogłoszenia stanu zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.
WHO uzyskała zgodę na transport i zastosowanie eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola do Demokratycznej Republiki Konga. Chodzi o 4,000 szczepionek, które mają uchronić ludzi przed rozprzestrzenianiem się wirusa.
Sytuacja jest poważna szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę epidemię, która wybuchła w grudniu 2013 roku w Gwinei, rozprzestrzeniając się na inne kraje i zabijając kolejne ofiary. Szacuje się, że zmarło wówczas 11,300 osób, a odnotowano około 28,600 zachorowań.
W piekle eboli – relacja sanitariusza
Objawy zakażenia wirusem Ebola
Miejmy więc nadzieję, że wirus Ebola nie będzie się dalej rozprzestrzeniał. Tym bardziej, że wywoływana przez niego gorączka krwotoczna – ciężka choroba zakaźna – zabija 60-90% chorych.
A po czym poznać objawy wirusa Ebola?
Początkowo gorączka krwotoczna przypomina objawy grypy i może być z nią mylona. Do jej symptomów zaliczamy:
- biegunkę,
- znaczne osłabienie,
- wysoką temperaturę,
- bóle mięśni, gardła, głowy.
Następnie pojawiają się objawy takie jak:
- wysypka,
- wymioty,
- zaburzenia czynności nerek i wątroby,
- bóle brzucha, klatki piersiowej oraz głowy.
Większość przypadków kończy się śmiercią z wykrwawienia. Choroba rozwija się około 2 tygodnie (okres inkubacji wynosi 8-10 dni).
Jak można się zarazić wirusem Ebola?
Warto przy tym przypomnieć, że wirus Ebola nie jest przenoszony przez komary – może natomiast zostać przeniesiony przez:
- kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi chorego,
- kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonego zmarłego,
- kontakt z przedmiotami skażonymi przez krew i płyny ustrojowe, w których obecny jest wirus.
Polecamy:
Co warto wiedzieć o gorączkach krwotocznych?
Czy grozi ci zakażenie wirusem Ebola?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!