Nykturia, czyli oddawanie moczu w nocy

Za mało snu może wpływać na podwyższone ciśnienie/fot. Fotolia fot. Fotolia
Nykturia to zaburzenie polegające na potrzebie wstawania kilka razy w ciągu nocy, by oddać mocz. Częste oddawanie moczu w nocy powoduje niewyspanie. Osoby, które mają potrzebę oddawania moczu podczas normalnych godzin snu, często wykazują senność i zmęczenie w czasie dnia. Dowiedz się, czym jest nykturia.
/ 26.01.2012 10:25
Za mało snu może wpływać na podwyższone ciśnienie/fot. Fotolia fot. Fotolia

Czym jest nykturia?

Zwykle kiedy śpimy, mocz zagęszcza się bardziej, a pęcherz rozszerza się, pozwalając na 6-8 godzinny sen. Jeśli pęcherz rozszerza się nadmiernie, organizm dostaje informację o potrzebie przebudzenia. Budzimy się częściej, by oddać mocz w nocy.

Nykturia jest zjawiskiem częściej występującym u osób, które w przeszłości miały incydenty moczenia nocnego. Obawa przed moczeniem może stać się przyczyną nadwrażliwości na sygnały docierające z pęcherza moczowego.

Przyczyny nykturii

Oddawanie moczu w nocy jest charakterystyczne dla wielu schorzeń. Może występować przejściowo przy infekcjach  pęcherza lub nerek, które leczy się antybiotykami.

Przerost prostaty jest częstą przyczyną nykturii u mężczyzn. W rzadkich przypadkach nocne oddawanie moczu może być objawem poważnych chorób ogólnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, rak prostaty czy niewydolność nerek.

Polecamy: Prostata – vademecum

Nykturia w ciąży

Ciąża również  sprzyja nocnym wycieczkom do toalety. Dzieje się tak szczególnie w środkowym okresie ciąży, kiedy powiększająca się macica opiera się na pęcherzu moczowym i powoduje uczucie parcia na mocz.

Leki zwiększające objawy nykturii

Niektóre leki mogą zwiększyć potrzebę wstawania w nocy w celu wizyty w toalecie. Diuretyki (leki moczopędne) sprawiają, że organizm pozbywa się wody w większych ilościach. Podobnie jest w przypadkach niektórych leków kardiologicznych czy psychiatrycznych. Lekarz może zmodyfikować przyjmowanie tych leków, by godziny ich przyjmowania korelowały z większą aktywnością, a wizyty w toalecie wpisywały się w normalny układ dnia.

Zobacz także: Co oznacza bolesne oddawanie moczu?

Gdy potrzebna jest pomoc

W wielu przypadkach objawy nykturii są łatwe w diagnostyce różnicowej i terapii. Często pomaga ograniczenie spożywania płynów na kilka godzin przed pójściem spać, ze szczególnym uwzględnieniem odstawienia alkoholu i kofeiny. W poważniejszych przypadkach niezbędna jest konsultacja lekarska.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA