Przed wyjazdem
Aby dostać się na teren Kuby nie jest wymagana międzynarodowa karta szczepień, nie ma tam bowiem, żadnych szczepień obowiązkowych.
Zaleca się jednak uodpornienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu oraz przeciwko wściekliźnie. To ostatnie jest ważne głównie dla osób wybierających się nie do kurortów wypoczynkowych, ale na tereny małych miasteczek i wsi.
Na Kubie zaleca się używanie do picia i mycia zębów tylko wody przegotowanej lub butelkowanej. Unikajmy nawet drinków z kostkami lodu.
Należy unikać pokarmów sprzedawanych na ulicach, szczególnie potraw z owocami morza. Zakupione owoce należy dokładnie umyć a najlepiej sparzyć gorącą wodą. Nie przestrzeganie tych zasad grozi amebozą (pełzakowicą). Choroba o przebiegu od łagodnego do nawet śmiertelnego. Przebiega pod postacią biegunki, niekiedy prowadzi do tworzenia się ropni wewnątrz jelitowych.
Zobacz też: O czym należy pamiętać przed podróżą do Indii?
Denga
Kuba jest krajem wolnym od malarii. Mimo to należy wystrzegać się komarów i stosować środki odstraszające. Owady te roznoszą bowiem gorączkę denga.
Objawy choroby wahają się od łagodnej do ciężkiej gorączki z bólem głowy, bólem gałek ocznych, bólami mięśniowymi, wysypką, wybroczynami i małopłytkowością. Wysypka pojawia się po ustąpieniu gorączki i utrzymuje się przez 2-4 dni. Niestety, nie istnieje ani szczepionka ani leki profilaktyczne przeciwko gorączce denga.
Zobacz też: Egipt - przygotuj się z nami do podróży
inne zagrożenia
Przed wylotem na Kubę, należy zaopatrzyć się w środki chroniące przed promieniowaniem słonecznym. Nakrycie głowy, dobre okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem UV powinny znaleźć się w bagażu każdego podróżnika.
Warto także zabrać ze sobą skompletowaną apteczkę, z lekami przeciwbiegunkowymi, przeciwgorączkowymi, środkami do doustnego nawadniania w przypadku biegunki, a także z zapasem przyjmowanych leków oraz ze środkami opatrunkowymi.
Osoby ze wszczepionym stymulatorem serca powinny przed wylotem na Kubę skonsultować się z lekarzem kardiologiem. Na wyspie tej zdarzają się burze elektromagnetyczne, które mogą zakłócić pracę tych urządzeń.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!